Zlé deti – zlá matka? TAKTO rodičovstvo prekope vaše zmýšľanie!

Mgr. Zuzana Paprskárová | 15. Aug 2017
výchova, zlá matka, zlé deti, rodičovstvo

Celý život som bola presvedčená o tom, že neposlušné deti majú zlé matky! Jemnejšie povedané, zlú výchovu. Jednoduchá rovnica. Pri dobrej výchove a disciplíne nemôže byť predsa dieťa rozbláznené, neposlušné a divoké! To je hádam každému jasné!

V tomto presvedčení som žila až do dňa, kým som sa sama nestala matkou.

matka, dieťa, súrodenci, zlá výchova

Dieťa číslo 1

Pri prvej dcérke, krásnom pokojnom dieťatku, som ako pyšná matka veľmi rada chodila s dcérkou medzi iné deti a do škôlky. Dôvod bol jasný, moje dieťa bolo také dokonalé!

Pomaly som sa utvrdzovala v mojom názore, som dokonalá matka a mám výbornú výchovu. Takto sa to robí! Spokojne som moju dcérku porovnávala s inými deťmi, študovala správanie iných detí a výchovu a správanie ich rodičov. Všetko bolo jasné! Jednoduchá rovnica platí! Zlá matka rovná sa zlé dieťa.

Dieťa číslo 2

Druhorodený bol syn. Chlapec taký dobrý a pokojný! Ďaľšie dokonalé dieťa.  

S nadradeným úsmevom, ako pyšná dokonalá dvojnásobná matka som sa vznášala pár centimetrov nad zemou a vysvetľovala každému, kto bol ochotný počúvať, ako sa to robí. Moja rovnica je nespochybniteľná!

deti poslušné, zlé, výchova, súrodenci

Dieťa číslo 3

Tento vzácny dokonalý čas trval až do momentu, kým sme si z pôrodnice nepriniesli tretie dieťa, dcéru. Precitnutie bolo kruté! Toto dieťa bol od počiatku iné. Hneď sa mi niečo nezdalo, niečo bolo inak!

Od narodenia presadzovalo svoju svojskú povahu. Malo vlastnú hlavu.  Atypické názory, nerešpektovalo autority. Kým staršia dcérka vyrastala na Snehulienke a poníkoch, dieťa číslo tri nimi opovrhovalo! Snehulienku vymenilo za MTV a Pink!

Aké veľké bolo moje rodičovské zdesenie!

výchova, dobré a zlé deti, dcéra rebelka

Upustila som od chodenia medzi iné mamičky. Zlyhala som... alebo nie?

Uvedomila som si totiž dôležitú vec. Každé dieťa je iné. Každé dieťa je osobnosť. Kým moja najstaršia dcéra je aj vo veku tínedžerky stále milá, pokojná, poslušná, dieťa číslo tri sa už v škôlke správa ako nezvládnuteľný pubertiak! 

Pritom vám zaručujem, že výchova bola u všetkých troch ako cez kopirák!

Vezmime si teda z toho ponaučenie a neurobte takú istú chybu ako ja. Neznevažujme a neopovrhujme mamičkami, ktoré majú trošku nezvládnutejšie deti. Nemusia byť preto hneď zlé matky so zlou výchovou. Ja to už teraz viem....

Zdroj: cafemom.com

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: