PREZUVKY: Viete ako vybrať vhodné pre vášho škôlkara?

prezuvky, papučky, škôlka, noha, obuv, topánky
13.10.2017 v kategórii Dieťa, autor Redakcia, foto: istockphoto.com

Predovšetkým v škôlke sú deti celý deň obuté v prezuvkach. Vybrať domácu obuv, ktorá je vhodná pre zdravý vývoj nožičiek, je preto veľmi dôležité!

Detská nôžka vyzerá naozaj roztomilo, ale v skutočnosti je to veľmi zložitá časť tela, ktorá sa skladá z 28 kostí, 107 väzov, 19 svalov, kĺbov a šliach, ktoré sa starajú o oporu a mobilitu. Náležitá starostlivosť, ktorá zabezpečí  zdravý vývoj, je preto namieste.

Prečítajte si: Ako správne vybrať topánky pre dieťa

V škôlke, ale aj doma sa deti ihneď prezúvajú a v tejto obuvi zostávajú takmer počas celého dňa, preto pri výbere prezuviek musíme byť naozaj dôslední.

Na čo dávať pozor?

  • Topánočky by mali mať pevnú pätu, vhodné sú najmä pre deti do troch rokov, keď sa chodidlo ešte vyvíja. Šľapky sú v tomto prípade úplne nevhodnou voľbou, pretože ich nosením hrozí dieťaťu podvrtnutie nohy.
  • Pri materiáloch uprednostnite skôr prírodné materiály, ktoré umožňujú detskej nohe dýchať, to je najmä prírodná useň alebo textil. Tieto materiály sú mäkké, priedušné a absorbujú fyziologickú vlhkosť.
  • Topánka by mala byť väčšia ako je v skutočnosti chodidlo, avšak maximálne o jedno číslo, v opačnom prípade by noha nemala dostatočnú stabilitu.
  • Stielka by mala byť anatomicky tvarovaná podľa tvaru chodidla (s kopčekom na vnútornej strane).
  • Prezuvky by mali byť čo najľahšie a pružné v prstovej časti.
Prečítajte si: Život na plochej nohe

Pri nákupe je dôležité, aby si malý škôlkar prezuvky aj vyskúšal, pretože jedine tak zistíte, či skutočne sedia aj vášmu drobcovi.

Doprajte vašim drobcom nové topánočky namiesto zdedených! Každá nôžka sa inak formuje a topánka sa podľa toho jedinečne tvaruje.

Ako vychovať dieťa k samostatnosti?

Jedálny lístok z materskej školy

topánky, obuv, papuče, škôlka, prezuvky