Prepáč, zlatko, musím ťa ODSTAVIŤ...

Alexandra Okálová | 2. Jul 2019
Prepáč, zlatko, musím ťa ODSTAVIŤ...

Nie každej matke je dopriate dojčiť toľko, koľko sa žiada jej dieťatku. Sú prípady, kedy je, skrátka, zdravie na prvom mieste. Ako odstaviť vášho drobčeka čo najmenej bolestivo a bez pocitu viny?

 Okolo témy dojčenia je už dlhodobo veľmi rušno. Niektoré matky, ale aj lekári, ho berú  veľmi vážne a snažia sa udržať laktáciu čo najdlhšie. Na druhej strane stoja tie, ktoré chcú dojčiť len dovtedy, dokedy im je to „pohodlné“. A potom je tu skupina žien, ktoré musia prestať dojčiť zo zdravotných dôvodov. 

Náhle odstavenie do jedného roka môže byť pre dieťa aj matku traumatizujúce a prináša mnoho problémov, ako napríklad zhoršený spánkový režim, odmietanie pitia umelého mlieka, odmietanie pitia z fľašky, nepokoj a plačlivosť. Ako na to? Nechali sme si poradiť od pediatričky MUDr. Marty Špánikovej. 

Prvá laktačná kríza v 6. mesiaci

Pre dieťa je počas prvých šiestich mesiacov života dojčenie veľmi dôležité a predstavuje preň tú najlepšiu výživu. Po tomto období sa zavádzajú prvé príkrmy, ale dojčenie pokračuje ďalej. Hoci sa v odbornej literatúre uvádza, že približne v deviatom mesiaci by malo byť dieťa dojčené 3-krát denne, realita je zväčša iná. Práve vtedy si bábätká zvyknú pýtať materské mliečko omnoho častejšie.

„Rizikový“ býva už polrok, kedy sa dieťatku mení spánkový režim, vyžaduje si častejšie nočné dojčenie a na matku to môže mať negatívny dopad. Je vyčerpaná, a ak, navyše, dojčenie nie je bezproblémové, môže to byť naozaj psychicky nesmierne náročné. Hoci väčšina odborníkov tvrdí, že to nie je dôvod na odstavenie, psychika matky je určite rovnako dôležitá pre zdravý vývoj dieťatka, ako to, či ho bude dojčiť až do troch rokov života.

Rovnaký názor má aj pediatrička MUDr. Marta Špániková a vysvetľuje prečo: „Matka by mala dojčiť dovtedy, kým to jej, dieťaťu a celému rodinnému životu vyhovuje. Aj keď je dojčenie bezchybným zdrojom výživy a tekutín, a pre dieťa znamená istotu a možnosť upokojenia v záťažových situáciách, po jednom roku života už nemá zásadný výživový ani imunologický význam.“ 

KEDY RADŠEJ NEPRESTÁVAŤ DOJČIŤ

  • v čase prerezávania zúbkov
  • počas choroby dieťatka
  • pred i počas hospitalizácie
  • počas náročnej cesty na dovolenku 

Neobviňujte sa!

Niekedy sa však naozaj môže stať pre matku dojčenie ďalej neúnosným. Ako sme už spomínali, aj psychický dôvod je dôvodom. A pokiaľ má kvôli tomu panovať v rodine nervozita a stres, ktorá sa v konečnom dôsledku prenáša aj na dieťa, je potrebné to riešiť. Samozrejme, vzdať sa bez boja nikomu neradíme.

Možno postačí, ak sa vyrozprávate kamarátke, alebo vyhľadáte pomoc psychológa. V prípade, ak ani ten nepomôže, nikto vás neodsúdi, ak dieťatko postupne a šetrne odstavíte. Reči „premotivovaných“ matiek si vôbec nevšímajte, nie je to z vašej strany žiadne sebectvo, vy sa len snažíte ochrániť svoj duševný stav aj psychiku vášho potomka. 

Každé dieťa prežije

Mnoho matiek sa odstavenia obáva a odďaľuje ho na čo najneskoršie obdobie. Má strach, že nebude vedieť svoje dieťa upokojiť, pretože dojčenie doteraz vždy spoľahlivo zabralo. Matky sa obávajú, že sa naruší medzi nimi a dieťaťom silné puto. Chceme vás upokojiť, nič také sa nestane a aj keď to možno nepôjde ako po masle, ešte žiadne dieťa na odstavenie neumrelo.

Na začiatku môže drobček trošku protestovať pri podávaní mliečnej formuly a môže sa aj stať, že nebude vedieť piť z fľašky. Chce to trpezlivosť. Každý pediater vám povie, že dieťa sa po odstavení vždy nejako piť naučí. Kým je malé a sací reflex je stále výrazný, predsa len fľašu chytí a pije. Ak máte už staršie dojča, postupne sa naučí piť z pevnejšieho nástavca na fľašku a koncom prvého roka už môže veselo popíjať z hrnčeka. Vtedy má už navyše aj pestrú stravu a potrebu mlieka mu zabezpečí dostatok mliečnych výrobkov a mliečnej kaše. Takže vôbec sa nebojte, že by vaše dieťatko kvôli ukončeniu dojčenia malo nedostatočnú výživu. 

Nemusíte sa obávať liekov počas dojčenia

Možno si kladiete otázku, či účinné látky obsiahnuté v liekoch nemôžu prejsť do materského mlieka a uškodiť tak bábätku. Ako to vlastne funguje?

„Mlieko sa tvorí v mliečnej žľaze z krvi matky. Mnohé substancie, ktoré sú v nej obsiahnuté, prechádzajú aj do mlieka, samozrejme, nie všetky. Existuje len niekoľko druhov liekov, ktoré sa počas dojčenia naozaj nemôžu užívať. Sú to napríklad tetracyklínové antibiotiká, imunosupresíva a niektoré psychofarmaká. Väčšina ostatných liekov sa neodporúča, lebo z etických dôvodov nie sú prevedené štúdie na dojčiacich matkách. Preto je takmer na všetkých príbalových letákoch napísané, že sa liek nemá užívať počas dojčenia. Vždy je to však najmä na predpisujúcom lekárovi. Môj názor je, že hoci je dojčenie veľmi dôležité, oveľa dôležitejšie je, aby malo dieťatko zdravú matku. Ak je to skutočne potrebné, dojčenie odporúčam ukončiť,“ radí MUDr. Špániková.

Ako na to? Ako dieťa odstaviť?

Odstavovanie nemá špeciálne pravidlá, viesť ho môžete rovnako vy ako aj vaše dieťa. Niektoré deti sa odstavia zo dňa na deň samy, jednoducho prestanú mať záujem o prsník, odmietajú ho a nič s tým nenarobíte. V takom prípade nie je dôvod brániť sa odstaveniu za každú cenu, len kvôli vášmu pocitu, že ešte nie je ten správny čas.

Pre vaše dieťa zrejme práve v tej chvíli nastal. Ak sa rozhodnete odstaviť dieťatko vy, riadite aj celý proces a o to ťažšie to bude. Ešte predtým, ako začnete, však dbajte na to, aby bolo vaše bábätko v dobrej kondícii, bolo zdravé a neprechádzalo zložitým obdobím, ako je napríklad prerezávanie zúbkov.

Začať môžete tým, že budete dojčiť kratšiu dobu a pre začiatok vynecháte jedno dojčenie za týždeň.

Ďalší týždeň vynecháte už dve dojčenia, nasledujúci týždeň tri a takto postupne sa vám zníži tvorba mlieka, pričom to pre dieťa nebude také drastické. Každé vynechané dojčenie nahrádzajte vždy iným príkrmom. Pri pocitoch napätia v prsiach mlieko odstriekajte, ale nerobte to pričasto, aby ste, naopak, tvorbu mlieka nepodporili. Pri rýchlom odstavení vás môžu prsia bolieť viac a okrem odstriekavania im môžete pomôcť aj studenými obkladmi.

Pomôcť môže aj partner

Vedeli ste, že veľmi dôležitou osobou v procese odstavenia býva otec dieťatka? V tomto období je totiž bábätko nepokojnejšie, častejšie sa budí, môže byť aj plačlivejšie. Je dobré, ak k nemu v noci vstáva práve otec, vyrieši jeho problém, ponúkne mu vodu, uistí ho, že nie je samo. Tento proces môže trvať niekoľko dní. 

Nedojčené verzus dojčené dieťa

K nedojčeným deťom pediatri pristupujú v stravovaní inak ako k dojčeným. Skôr sa u nich zavádzajú príkrmy a volia sa často aj iné doplnky výživy. To však neznamená, že nedojčené dieťa je nejako menejcenné, že bude mať horšiu imunitu či horšie prospievať, že bude emočne labilné a nevytvorí si s matkou puto. Sú to všetko mýty, ktorým netreba veriť.

Omnoho dôležitejšia ako dojčenie je pre zdravý vývoj dieťaťa materinská láska. Ako to vidí MUDr. Špániková? „Ak matka trávi dostatok času s dieťatkom, v náručí ho kŕmi z fľaše, podľa možnosti čo najčastejšie a dopraje mu dostatok svojho času (prvé štyri až šesť týždňov ideálne 24 hodín denne), prihovára sa mu a mazná ho, nie je dôvod na obavy, že zároveň nie je dojčené. K žiadnej deprivácii nedochádza.“

Obdobie po odstavení 

Odstavením sa v žiadnom prípade nepretrháva vzťah medzi matkou a jej dieťaťom. Ak ste ho odstavili, správajte sa k svojmu drobcovi tak ako doteraz. „Komunikujte s ním rovnakým spôsobom ako pri dojčení: kŕmením v naručí, dostatočným hlasovým, očným, dotykovým kontaktom. Z výživového hľadiska nezabúdajte po zavedení bezmliečnych príkrmov na pitný režim dieťatka. Ponúkajte mu prevarenú ochladenú vodu, ale dieťatko zbytočne „neprelievajte“ a nedávajte mu piť sladené nápoje. Do roka dieťatko nepotrebuje vypiť viac ako 200 ml vody za deň,“ radí skúsená pediatrička.

Čo ak dieťa odmieta „formulu“?

Pediatri takmer jednohlasne odporúčajú po odstavení až do tretieho roka života ponúkať dieťaťu umelé mlieko. Ale čo ak ho odmieta?

Kravské mlieko sa odporúča len na varenie a po prvom roku života dieťaťa. Nútiť dieťa piť umelé mlieko je zbytočné, radšej sa zamerajte na dostatočný prísun kyslomliečnych výrobkov, syrov a smotanových prívarkov, poprípade to riešte porciou mliečnej kaše na večeru. Ak vaše dieťatko odmieta mliečne výrobky úplne, doprajte mu na doplnenie bielkovín a vápnika 1- až 2-krát týždenne kvalitné mäsko alebo strukoviny.

Mak je takisto kvalitným zdrojom vápnika, avšak obsahuje silné alergény, takže do prvého roka života sa vôbec neodporúča. Do troch rokov by ho mali detičky jesť len veľmi zriedkavo a v malých množstvách.  

Dojčite tak dlho, ako sa vám páči

MUDr. Špániková sa prikláňa k názoru, že pre odstavenie dieťatka neexistuje žiaden najlepší vek. „U každej matky a dieťatka je to individuálne. Záleží aj na tom, ako to vyhovuje spôsobu života rodiny, partnerskému spolužitiu, prípadnému pracovnému zaradeniu matky.“ 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: