Prázdninové dni plné zábavy: TIPY na aktivity pre deti

PhDr. Miroslava Kubovová | 4. júl 2023
Prázdninové dni plné zábavy: Tipy na aktivity

Pre deti má aj malý kameň cenu zlata, nájdená palička čarovnú moc a západ slnka nezabudnuteľný zážitok.

Prázdniny s deťmi

Deti sa na prázdniny tešia. Aj my dospelí si vieme nájsť v lete viac času a užívame si voľné dovolenkové dni. No občas počujeme staré známe: "Mamííí, ja sa nudííím". Ako a čím naplniť prázdninujúcim deťom dni? Poradí PhDr. Miroslava Kubovová, tvorca metodiky animačných programov pre deti.

Zásada číslo jeden je, že deti potrebujú deti. Čím viac detí na ulici, v záhrade, na ihrisku, tým väčšia a rôznorodejšia je zábava! Čím väčšie vekové rozdiely, tým viac môžeme kombinovať jednotlivé aktivity. Ideálne je, keď si deti vymyslia svoju vlastnú hru, ale je to vôbec možné v dnešnej dobe? Poznajú deti okrem telefónov aj iné možnosti, ako sa zabaviť? Motivujme ich, stačí dobrý nápad a chuť sa hrať. 

Ako motivovať deti k aktivite?

V lete napríklad na zmrzlinu. Súťažíme, hráme sa a ten, kto vyhrá, má možnosť prvý vybrať si zmrzlinu podľa seba a aj dva kopčeky. Ten kto vyhrá, sa stane na celý večer kráľom nášho domu a splníme mu jeho želania. Ten kto vyhrá, môže skočiť prvý do bazéna....atď.  

Ak máte tú možnosť, rozdeľte si deň. Ráno naplánujte pohybové aktivity, na obed tvorivé a večer prechádzku či diskotéku. Stačí zopár "nástrelov", deti sa chytia a váš nápad rozvinú ďalej. Tu je pár tipov, ako sa s deťmi zabaviť. 

Tipy na hry pre školákov
Prečítajte si tiež:

Tipy na hry pre školákov

Pohybové aktivity pre deti

Prekážková dráha. Či už bývate v byte alebo v dome, ideálne je spraviť deťom doma prekážkovú dráhu z hocičoho ( vankúšov, stoličiek, špagátu). Deťom pritom stopujte čas, za aký danú dráhu prešli. Druhé a ďalšie kolo je zamerané na lepšiu rýchlosť a nižší čas.

Rytmické cvičenia pre deti

Založte si vlastnú kapelu. Zoberte  hrnce, misky, varechy a iné hudobné nástroje a prespievajte pesničku, vytvorte vlastnú, prípadne urobte obmenu na známu pesničku. Zaspievajte ju imitovane po taliansky, anglicky, čínsky...

Tanečné cvičenia pre deti

Deti sa milujú vyblázniť pri hudbe. Zorganizujte diskotéku. Môžete zavolať kamarátov a zabaviť sa spoločne s deťmi. Do programu zaraďte limbo, stoličkový tanec, metlový tanec, prenášanie pukancov na slamke, hru na sochy. Ak vám táto aktivita zachutí, zábavu môžete organizovať pravidelne (prípadne vždy u niekoho iného), napr. každú stredu a vždy na inú tému - latino tance, ľudovky, spoločenské tance, havajská párty...

Tvorivé aktivity pre deti

Nastrihajte slamky a navliekajte ich na špagát spolu s vystrihnutými kvetinkami a vznikne vám nádherný havajský náhrdelník. Kúpte deťom kriedy a choďte s nimi na prechádzku, po ceste si vyznačte svoje tajné miesta a podľa veku detí ich môžete nechať prejsť druhé kolo samostatne.  

Aktivity pre deti

Tématický deň

Motivačné pre deti je, ak spravíte celý deň, prípadne celý týždeň na jednu tému: napríklad cesta okolo sveta. V prekážkovej dráhe sa prenesiete do divočiny, zapojíte kengurie skoky, leopardí beh, hadie plazenie. V rytmických cvičeniach budete v Afrike, kde budete hrať na africké bubny (misky) a tancovať ako africké tanečnice. Tvorivé aktivity zamerajte na výrobu indiánskej čelenky. Večer (alebo pokojne aj počas dňa) pustite deťom rozprávku na danú tému.

Nezabúdajte, že pre deti má aj malý kameň cenu zlata, nájdená  palička čarovnú moc a západ slnka je nezabudnuteľným zážitkom.

www.animateam.sk

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: