Tipy na hry pre školákov

Miroslava Kotačková | 31. Mar 2017
Tipy na hry pre školákov

Hra je neoddeliteľnou súčasťou detí od narodenia až po starší školský vek. Pozrite sa s nami na hry vhodné pre školákov.

Aj mnohí dospelí žijú hrou. Vďaka svojim deťom, povolaniu /učiteľ, bábkoherec/, starí rodičia vďaka vnúčencom.

Aké hry sú vhodné pre školákov

Školopovinné deti si vedia voľný čas zadeliť samy, ale čo vtedy, keď je škaredé počasie, kamaráti preč, počítač už nudí? Ideálny čas pre spoločné rodinné chvíle. A ak vás už scrable, Človeče, nehnevaj sa! pexeso, karty omrzeli, ponúkame vám svoje osvedčené "intelektuálne" hry.

Vyskúšajú vašu fantáziu, slovnú zásobu, pamäť. Určite sa zasmejete, "zapotíte", odhalíte svoje ja. Predovšetkým však strávite príjemný čas s deťmi. Okrem chuti a dobrej nálady potrebujete len papier a pero.

Hra s názvom "máš básnické črevo"

Na kartičku napíšte slovo. Viac kartičiek-viac zábavy. Vymyslite zdanlivo nesúvisiace slová, napr. vodovod, auto, bábika. Rozložte karty smerom nadol. Vyberte si tri a tvorte verše. Niekto sa potrápi, niekoho múza osloví hneď.

Hra na rozvoj fantázie - Tvoríme z viet príbeh

Jeden z vás povie vetu, druhý povie ďalšiu, tretí pokračuje,... Kolotoč zastavte, keď sa vyčerpáte vy alebo fantázia. Každá nasledujúca veta môže zmeniť dej či štýl príbehu. Záleží od každého, či bude humorný, sci-fi, strašidelný. Dôležité je vzájomné počúvanie sa a empatia.

Do hry zapájame celé telo

Obľúbená hra našej rodiny. Môžte využiť kartičky z prvej spomínanej hry. Vyberiete si jednu a pohybom tela stvárnite napr. dážďovku, autobus, nešikovného opravára. 

Nie je to ľahké. Chce to veľa empatie, spolupráce v porozumení, dávku hereckého umenia. Aj keď z vás žiadny famózny pán Sládek nebude, nevadí. Ak ste presvedčený, že ste celkom jasne predviedli rozpučenú paradajku, a obecenstvo hovorí o zamračenom batoľati, nič sa nedeje. Je to len hra.

Najviac sa zabavíte pri kreslení naslepo

Stačí papier, pero, zavreté oči. Výsledok zbadáte po ich otvorení. Určite ste kreslili postavu, a čo vidíte? Váš syn dal na papier auto, ale s návrhom by u konštruktérov neuspel. Dcérka sa možno rozplače, že ona kreslila bábiku, a nie strašidlo. Aj takáto situácia sa dá obrátiť na humor, ak jej ukážete vaše výtvory.

Vytvorte si vlastnú tajničku

Zábavka je náročnejšia na čas a rozmýšľanie. Nejde o typické krížovky v časopisoch. Postup je opačný. Určite si znenie tajničky /napr. autobus/, papier dajte spoluhráčovi, ktorý vytvorí a doplní taký počet rámčekov, aké slová chce mať v tajničke.

Treba si stanoviť aj legendu, teda opis /vysvetlenie/ každého slova, ktorí je súčasťou znenia tajničky. Papiere so zadaním tajničky si vymeňte a tvorte. Môžte aj na čas. Rozvíjate vašu tvorivosť, samostatnosť, slovnú zásobu, všeobecný rozhľad, súťaživosť.

Jednoduchý príklad tajničky so slovom MAMA 
1.2.3.4.
 
MAMA

1. vlastním
2. domácke meno Aleny
3. produkt včiel
4. druh papagája    

Vyskúšajte hru s názvom Koleso šťastia

Je to modifikácia televíznej súťaže. Jeden z vás na veľký papier vyznačí rámčeky, určí slovo, ktoré budú ostatní hádať. Je vhodné zadať tematický okruh, napr. rozprávková postava, mesto,... 1 rámček - 1 písmeno.

Súťažiaci postupne hovoria písmená. Ak sa v tajničke nachádza, po doplnení háda ten istý člen rodiny, až pokiaľ neurčí nesprávne.

Ak sa pustíte do Kolesa šťastia, zaručene si formujete predstavivosť, všeobecný rozhľad a cieľavedomé využívanie vedomostí.

Prečítajte si: Hry na rozvíjanie tvorivosti a samostatnosti

Zahrajte si kufor 

Aj tu ide o obmenu známej televíznej súťaže. Na papier či magnetickú tabuľku jeden z vás /už v danom kole nesúťaží/ napíše niekoľko slov. Súťaží dvojica.

Jeden slová háda - je otočený chrbtom k tabuľke, druhý stojí oproti - ten sa snaží slová opísať, vyjadriť bez použitia slovného základu.

Po zvládnutí sa súťažiaci vystriedajú. Tu možno veľmi dobre pozorovať súhru v rodine: Ako kvalitne mi slovo opíšeš, tak rýchlo ja uhádnem.

 
 
Možno niektoré hry poznáte a už roky ich máte v "rodinnom archíve", podobne ako ja. Dajú sa využiť aj na cestách autom, v čakárni na čokoľvek a kohokoľvek, na prechádzke, jednoducho tam, kde z nedostatku inej činnosti hrozí nuda.

Prečítajte si: Hra v živote najmenších

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: