Podávanie liekov deťom: Poradíme, ako na to
Ako podávať lieky deťom? Kde lieky uskladniť? Odpovieme vám.
Čistenie nošteka: dôležitá prevencia pred chorobami!
- perorálne, teda ústami – napr. tabletky, dražé, sirupy...;
- parenterálne, tzn. na miesto účinku sa dostávajú cez porušenú kožu – injekcie, infúzie;
- aplikáciou priamo na kožu alebo sliznice či do telesných dutín – masti, gély, čapíky.
- lyžička
- kvapkadlo
- trubička alebo striekačka
- špička prsta
Ako dieťaťu podať tabletku
Znižovanie horúčky: Febrilné kŕče
Pri podávaní kvapiek (ústami) nepoužívajte kovovú lyžičku, pretože niektoré druhy kvapiek môžu pri kontakte s kovom reagovať. Uprednostnite radšej umelohmotnú lyžičku alebo kvapkadlo.
Aplikácia injekcie dieťaťu
Zavedenie čapíka dieťaťu
Tieto lieky sa zavádzajú priamo do konečníka. Výhodou tohto podania je, že dieťa nevníma nepríjemnú chuť lieku a ani nezaťažuje jeho zažívací trakt. U malých detí sa táto aplikácia využíva najčastejšie pri znižovaní horúčky, alebo ako prevencia febrilných kŕčov.
Po odstránení ochranného obalu zaveďte čapík dieťatku do konečníka, jemne mu stlačte obe polovičky zadočka a chvíľku tak zotrvajte. Je to preto, aby sa čapík mohol začať rozpúšťať skôr, ako by ho dieťatko mohlo vytlačiť.
Ako dieťaťu podať kvapky do nosa
Dieťa by malo pri podávaní kvapiek ležať, ak sedí, malo by mať zaklonenú hlavu, pretože tak sa kvapky dostanú do nosa hlbšie. Po ich aplikácii by ešte malo zostať ležať, aby ste dosiahli želaný efekt. Dieťa v tejto polohe vydrží ochotnejšie, ak mu niečo zaujímavé prečítate, prípadne ho popestujete na rukách v horizontálnej polohe.
Nosová odsávačka na vysávač – ÁNO alebo NIE?
Najmenším deťom by ste nemali aplikovať olejové kvapky do nosa z toho dôvodu, aby im nezatiekli priamo do dýchacích ciest – ak vám ich lekár odporučí, môžete ich nakvapkať na vatovú tyčinku a dieťatku ňou vytrieť noštek.
Ako dieťaťu podať kvapky do očí
Nakvapkať dieťaťu kvapky do oka vyžaduje aspoň čiastočnú spoluprácu. Najvhodnejšie je, keď dieťa leží, ale môže mať hlavu aj v záklone. Hoci je na manipuláciu s okom oveľa citlivejšie ako dospelý, napriek tomu sa úkon dá zvládnuť. Po záklone hlavy mu povedzte, aby hľadelo oboma očami na jednu stranu, ukazovákom jemne odtiahnite dolné viečko a aplikujte kvapky do tej strany, kam sa nepozerá.
Potom by malo niekoľkokrát požmurkať, prípadne oči zatvoriť a pogúľať nimi do všetkých strán, aby sa kvapky rozprestreli do celého oka. U menších detí, ktorým sa celý proces nedá vysvetliť, je vhodnejšia asistencia ďalšej osoby, ktorá jemne pridrží hlavičku dieťaťa tak, aby kvapky dopadli na miesto svojho určenia.
Ako dieťaťu podať kvapky do uší
Niektoré kvapky do ucha sa podľa informácie na príbalovom letáku majú nakvapkať na úzky prúžok gázičky a tak vložiť do uška dieťaťa. Zvyčajne však „cudzí predmet“ dieťaťu prekáža a z tohto dôvodu sa aplikácii kvapiek vyhýba. V tomto prípade je možné kvapky nakvapkať priamo do uška, aj bez gázového prúžku.
Krém, masť alebo gél na pokožku
Ide o najjednoduchší spôsob aplikácie, postačia vaše prsty. Po aplikácii je však potrebné zabezpečiť, aby si dieťa natierané miesta neškriabalo, a preto musíte jeho pozornosť od ošetrovaných miest odpútať.
- Niektoré symptómy choroby je možné začať liečiť ešte predtým, ako sa rozhodneme zájsť k lekárovi. U malých detí však vždy konzultujeme použitie akéhokoľvek lieku s pediatrom, ktorý najlepšie pozná jeho zdravotný stav.
- Vždy si starostlivo prečítajte príbalový leták a rešpektujte dávkovanie odporučené lekárom vzhľadom na váhu a vek dieťaťa. Dávky predpísané lekárom nemusia byť vždy totožné s informáciou uvedenou v príbalovom letáku, zvyčajne vás však na to upozorní.
- Lieky uchovávajte v pôvodnom balení, nikdy ich nepresýpajte do inej škatuľky či iného balenia.
- Po aplikácii lieku zvyšok odložte mimo dosahu dieťaťa.
- Rešpektujte expiráciu (čas, kedy je možné liek bezpečne použiť) uvedenú na obale.
- Preexpirované lieky môžete vrátiť do lekárne, kde ich zlikvidujú.