Očkovať deti v čase pandémie? Čo ak dieťa teraz ochorie - kedy nie je dobré čakať?

MUDr. Marta Špániková | 26. Mar 2020
očkovanie v čase pandémie

Poradne, očkovania, návštevy lekára - ako to funguje v čase pandémie? Radí pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Kedy je nutné vyhľadať lekára a ktoré ochorenia sa dajú zvládnuť doma?  

Nečakajte, kým lekár zdvihne telefón!

Podľa preventívnych odporúčaní je potrebné obmedziť návštevu lekára len na nevyhnutné prípady.  

Všeobecne platí, že dieťa potrebuje čo najskôr byť vyšetrené lekárom pri intenzívnych bolestiach bruška, spojených s vracaním, ak zároveň neodchádzajú vetry dieťatku a nemalo v poslednom čase ani stolicu. 

  • U malých detí môžeme pozorovať aj krv v plienke alebo na stolici (pozor nie vždy je krv v stolici takto nebezpečná, tu hovoríme o spojení všetkých uvedených príznakov!). Pri týchto príznakoch je totiž potrebné myslieť na tzv. zápal slepého čreva /čo je v skutočnosti zápal jeho červovitého výbežku appendixu/ a na črevnú nepriechodnosť. Aj v tomto prípade je v tomto krízovom období vhodné telefonicky konzultovať svojho lekára, ktorý dieťa pozná a poradí rodičom. Samozrejme ak je lekár v danej chvíli telefonicky dostupný. 

Tieto stavy vyžadujú rýchle riešenie, preto nie je správne čakať, kým sa niekomu dovoláte, ale konať veľmi rýchlo. Aj nemocnice fungujú v krízovom režime tak treba zistiť aký je systém práce, ako sa na vyšetrenie objednať a čo najskôr prísť.

  • Dôvodom na okamžité vyhľadanie lekára je aj podozrenie na zápal mozgových blán, meningitídu. Príznakmi sú bolesti hlavy, vracanie, u malých detí môže byť teplota len zvýšená ale reagujú bolestivo na každý dotyk. Sledujte aj v noci kožu dieťatka, alarmujúce je objavenie sa drobných podkožných krvácaní, petechií, vyzerajú ako malé modrinky a rýchlo sa šíria. Objavujú sa na začiatku na dolných končatinách, medzi prstíkmi, na brušku. V takom prípade treba hneď volať 112 a popísať situáciu.

Tieto choroby zvládnete aj doma

Pri bežných ochoreniach dýchacích ciest spojených s teplotou, kašľom, nádchou je potrebné najprv telefonicky kontaktovať lekára, ktorý zväčša dobre pozná dieťa, zhodnotí situáciu a rozhodne, či a kedy je potrebné prísť do ambulancie. Treba sledovať vývoj, ktorý sa mení v čase a určuje ako a kde sa tieto ochorenia budú vyšetrovať. 

Teraz je to tak, že pacient je pozvaný k svojmu lekárovi na konkrétny čas, tak aby sa nestretol s iným pacientom a lekár ho, ak uzná po telefonickej konzultácii za potrebné, vyšetrí. Tento spôsob je v tejto situácii pre pacienta bezpečný. Ak vyšetrenie v danej chvíli nie je potrebné, lekár telefonicky poradí, čo treba robiť a ak je to potrebné elektronicky odošle recept do lekárne. Pokiaľ viem, lekárne nateraz majú všetky základné lieky. Nakoniec mamičky zväčša doma základné lieky na teplotu zvyknú a aj by mali mať!

Nie je potrebné robiť množstevné zásoby liekov.  

Očkovať teraz alebo radšej očkovanie odložiť?

Pediatria je odbor, kde sa kladie významný dôraz na prevenciu. Ani v tomto krízovom období nechceme prevenciu zanedbať. Podľa momentálneho usmernenia sú naďalej vykonávané prevencie aj očkovania v treťom , piatom a dvanástom mesiaci.

Chcem ubezpečiť mamičky, že očkovanie neznižuje imunitu, deti nebudú po očkovaní oslabené a viac náchylné získať alebo sa nevedieť brániť proti koronavírusu! Práve naopak, deti budú chránené proti ochoreniam, ktoré keby dostali, tak sa nebudú vedieť ubrániť ani inej infekcii, teda ani koronavírusovej! Pozývanie do poradne sa riadi usmernením krízového štábu, lekári aj rodičia ho musia dodržiavať.  

Základnom je rozhovor s rodičmi po telefóne a následné pozvanie na určitý čas tak, aby sa v ambulancii nestretli žiadne deti a teda ani rodičia. 

Poradne v iných mesiacoch a rokoch sa buď odkladajú a deti budú pozvané neskôr alebo ich lekár v niektorých mesiacoch / napríklad v siedmom a desiatom/ môže vykonať tiež telefonicky a poradiť mamičke. To už závisí na spôsobe práce každého lekára.

Môžeme ísť s novorodencom von v čase pandémie ?

S novorodeniatkom po desiatom až štrnástom dni a pri vhodnom počasí (nie menej ako mínus 5 st. C., nie hmlisté a veterné počasie). Viac sa dozviete TU: 

Všeobecne stretávanie ľudí má byť obmedzené, ak žijete dlhodobo v spoločnej domácnosti so starými rodičmi, nie ste v karanténe, správate sa podľa pravidiel odporučených krízovým štábom, nie je dôvod izolovať sa od starých rodičov (samozrejme ak práve niekto netrpí akútnym ochorením). Neodporúčam cestovať. Ak ste v tejto chvíli uviazli u starých rodičov alebo na chate, zostaňte tam. Ak ste doma, nikam necestujte.

Dôležité UPOZORNENIE:

pred vstupom do zdravotného strediska alebo ambulancie (tiež pred pozvaním do poradne) sestra alebo lekár vykoná s rodičom rozhovor, kde mu dá základné otázky, aby vylúčil možnosť, že do ambulancie alebo poradne príde človek, ktorý by mohol byť nositeľom koronavírusu.

Preto prosíme rodičov, aby odpovedali pravdivo a nič nezatajovali! Je to v záujme ochrany detí, rodičov aj zdravotníckeho personálu.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: