Laryngitída: Domáca liečba u detí

Laryngitída: Domáca liečba u detí
27.12.2018 v kategórii Dieťa, autor Andrea Mániková, foto: istockphoto.com

Hlasné povzbudzovanie, poriadne vychladená limonáda? Aj tieto „drobnosti“ ju môžu vyvolať. Laryngitída alebo zápal hrtana, je ochorenie, ktoré často zapríčiňujú respiračné vírusy, prípadne baktérie.

Typické príznaky laryngitídy

K typickým príznakom patrí: zachrípnutie, suchý dráždivý kašeľ, škrabanie v hrdle či zvýšená teplota. Drobcov však vie potrápiť aj dramatickým priebehom a preto toto často sezónne ochorenie nikdy nepodceňujte! 

Laryngitída je obvykle vírusová a sezónna 

Laryngitídu spôsobujú až v 90 % vírusy – adenovírusy, zvyšok rhinovírusy, a baktérie napr. moraxela, ktoré najskôr atakujú horné dýchacie cesty a spôsobia napr. nádchu a zahlienenie. Hrtan, ktorý je súčasťou dýchacích ciest, má za úlohu zabrániť vstupu infekcie do dolných dýchacích orgánov. 

Pre laryngitídu je typická aj sezónnosť, hoci potrápiť môže kedykoľvek. Deti sú však náchylnejšie na jej prepuknutie práve počas zimy a na jar, teda v mesiacoch, kedy je zaznamenaný väčší výskyt viróz a začína vykurovacia sezóna. Zápal hrtana najčastejšie postihuje deti v dojčenskom veku, až do veku približne 5 rokov

Deti, ktoré laryngitída postihuje najviac:

 • fragilné, štíhle či blonďavé deti,
 • deti s alergiami, prípadne s nábehom na alergiu
 • deti s veľkou nosohltanovou mandľou,
 • prípadne so zväčšenými lymfatickými uzlinami na krku,
 • rozdiel v štatistike ochorenia medzi chlapcami a dievčatami nie je.

Prenos ochorenia

Vírusy či baktérie, ktoré vyvolávajú prepuknutie laryngitídy sa šíria rovnakým spôsobom ako bežné prechladnutie: dotykom rúk osoby s prebiehajúcou infekciou, kontaktom infikovaného predmetu, alebo vdýchnutím kvapôčok patogénov, ak nakazená osoba si kýchne, zakašle...

Často sa stáva, že ochorenie prepukne počas noci, keď stekajúce a zápalom infikované čiastočky hlienov aspirujú do hrtanu (dieťa ich počas noci v horizontálnej polohe vdýchne), tam sa zachytia a okamžite vyvolajú zápal, ktorý sa preukáže typickými prejavmi laryngitídy. Preto je pre ňu typické prepuknutie nepríjemného kašľa práve počas nočných hodín.

Diagnostika laryngitídy - ako spoznať, že sa jedná o laryngitídu?

Diagnostika tohto ochorenia je založená na typických príznakoch, ktorými sú:

 • zachrípnutie
 • suchý dráždivý kašeľ
 • dýchacie ťažkosti (môžu aj nemusia byť prítomné)
 • škrabanie v hrdle
 • zvýšená teplota (nemusí byť)

Lekárska liečba laryngitídy

Liečba laryngitídy by sa nemala podceňovať a mala by byť zahájená včas, pretože ide o pomerne nebezpečné ochorenie, ktoré v prípade uzatvorenia hrtana, môže dieťa až ohroziť na živote.

Lekár po zdiagnostikovaní tohto ochorenia odporučí lieky na liečbu alergie (antihistaminiká), na odpuchnutie zdurenej sliznice, lieky od kašľa prípadne na podporu dýchania. Dôležité je liečbu nepodceňovať z dôvodu predchádzania dramatického priebehu a vyústenia do závažného stavu. 

Po zvládnutí prvého kroku sa laryngitída následne lieči konzervatívne, to znamená pokojom na lôžku, dostatočným príjmom tekutín, ale aj príjmom čerstvého ovocia a zeleniny (zabezpečí prísun vitamínov), antipyretikami v prípade vyšplhania sa telesnej teploty dieťaťa nad 38,0 ˚C,  teplými olejovými obkladmi na hrdlo a čerstvým studeným vzduchom.

Práve paradoxná kombinácia obkladu z teplého oleja a chladného vzduchu sú jedným z pomocníkov liečby laryngitídy. Teplý olej pomôže rozšíriť cievy a napomáha rýchlejšiemu vstrebaniu zápalu v hĺbke tkaniva hrtana a chladný vzduch zase spôsobuje odpuchnutie sliznice dýchacích orgánov.

Až 99 % prípadov laryngitídy by sa malo liečiť len podpornou terapiou, pretože zvyčajne ide o vírusového pôvodcu ochorenia, antibiotiká nezaberú a v tomto prípade sú nežiaduce!

MUDr. Andrea Hervayová z MEDPED v Senci radí, ako zvládnuť laryngitídu:

„Dieťa treba upokojiť, otvoriť okno, je nutné aby dýchalo studený vzduch,  prostredie zvlhčíme mokrým uterákom, alebo zvlhčovačom, podáme lieky proti kašľu, kalciový sirup proti opuchu a určite treba podať antialergické lieky. Ak sa stav nezlepší, podáme kortikoidy v čapíku a následne riešime podľa potreby nemocnicu alebo pohotovosť. Ak sa postupuje rýchlo, stav podchytíme, všetko zvládneme aj doma v kľude.“

Domáca liečba laryngitídy

Zvlhčovanie prostredia 

Pri laryngitíde je potrebné zabezpečiť vlhké prostredie v miestach, kde sa dieťatko najčastejšie zdržiava. Rozvešajte uteráky alebo plachty namočené v studenej vode a vyžmýkané ich povešajte na radiátory aj cez postieľku.

Nezabudnite ich na postieľke uchytiť tak, aby si ich dieťa nemohlo na seba stiahnuť. Prípadne použite zvlhčovač vzduchu. Dôležité je však zvlhčovať na studeno, pretože inhalácia teplého vzduchu počas akútnej fázy ochorenia môže zhoršiť dieťatku dýchanie.

Podpora imunitného systému

Imunitný systém dieťatka bojuje s vírusovou infekciou, preto by ste mali dieťatku primerane jeho veku zabezpečiť dostatočný prísun vitamínov v podobe čerstvého ovocia a zeleniny. Ak pri ochorení odmieta stravu, môžete mu ich odšťaviť a zriediť s vodou v pomere 50 : 50. Samozrejmosťou je dbať jeho na ostatný pitný režim.

Olejový obklad

Jedlý olej, slnečnicový alebo olivový, mierne zahrejte na teplotu ľudského tela, teda približne na 37 ˚C. Pozor, olej nesmie páliť a pred aplikáciou na jemnú detskú pokožku ho musíte vyskúšať na predlaktí svojej ruky!

Do teplého oleja namočte kus látky, vyžmýkajte a látkou zaviňte dieťaťu okolo hrdla. Navrch látky priložte igelitové vrecko, ktoré nakoniec zafixujte froté uterákom či bavlnenou plienkou.

Polohovanie

Počas akútnej fázy je lepšie, ak dieťatko v postieľke uložíte hlavičkou vyššie. Pod matrac vložte deku, alebo zrolovaný uterák, tým zabezpečíte vyvýšenú polohu postieľky a ľahšie dýchanie.

Pokoj a pohodlie

Snažte sa svoje dieťa udržať v pokoji, pretože aj najmenšia námaha môže dýchanie zhoršiť. Rovnako tak môže pôsobiť aj rozrušenie dieťaťa či plač. Dýchanie môže zhoršovať aj upchatý noštek, informujte sa u lekára, ktoré prípravky sú pre vaše dieťa vhodné.

Pri laryngitíde dieťa dýcha rýchlejšie a hlasnejšie

Pamätajte, že pri laryngitíde dieťa môže dýchať rýchlejšie a hlasnejšie, prípadne môže maž zachrípnutý hlas s kašľom, ktorý môže byť výraznejší v noci. Ale vo väčšine prípadov sa tieto zvuky môžu javiť závažnejšie ako sú. No pozor na závažné prípady, kedy je dýchanie pre dieťa náročné, tie vyžadujú hospitalizáciu.   

!POZOR! Ak nezvládate situáciu, navštívte lekára. Alebo máte obavu, že ochorenie dieťaťa je nad vaše sily, prípadne má dieťatko zjavné problémy s dýchaním, je apatické, neváhajte a navštívte lekára, alebo privolajte záchrannú službu! Lekára vyhľadajte aj v prípade, ak ochorenie neustupuje, prípadne príznaky sa stupňujú. 

Laryngitída najčastejšie postihuje malé deti, preto pri akýchkoľvek pochybnostiach konzultujte stav dieťatka s lekárom. Radšej raz zbytočne ako neskoro! ORL lekár spoľahlivo posúdi, či ide o zápal hrtana, alebo o zápal hrtanovej príchlopky, ktorá si vyžaduje hospitalizáciu a monitorovanie dieťaťa.

ORL lekár - špecializuje sa na ochorenia uší, nosa a hrdla. Špecialista sa môže pozrieť do krku pomocou špeciálneho zrkadla pod uhlom tak, aby videl hrtan vrátane hlasiviek. Niekedy lekári používajú fibroskop, malú rúrku s ešte drobnejšou kamerou, ktorá prechádza nosom alebo ústami. Hoci ide o trochu nepríjemné vyšetrenie, našťastie trvá len krátko a lekárovi umožní dôsledne prezrieť hlasivky a tkanivo hrtanu.

Návšteva lekára je nevyhnutná ak:

 • dieťa má horúčku viac ako 72 hodín, alebo má menej ako 6 mesiacov,
 • má rýchle a sťažené dýchanie, alebo domodra sfarbené pery,
 • veľmi veľa slintá a odmieta prehĺtať pre silnú bolesť v hrdle,
 • dieťa je letargické, ospalé či apatické