Kanvičkovanie nie je pre všetkých
Kanvičky či nosné sprchy si obľúbilo mnoho ľudí a najmä rodičov. Používanie nosovej kanvičky má však aj svoje riziká.
Kto by nesiahol po rýchlom a praktickom spôsobe, ako zbaviť dieťa prebytočného hlienu a tým skrátiť chorobu a vyhnúť sa tomu, aby sa zo soplíka stal kašeľ alebo ešte niečo horšie?
Ako naučiť dieťa smrkať? Hry na trénovanie fúkania nosa u malých detí
Riziká kanvičkovania
Použiť môžete vodu a soľ alebo hotové roztoky z lekárne. Najmä v prvom prípade však treba dať pozor.
Voda z vodovodu (rovnako ako zle umytá kanvička) môže obsahovať patogény, ktoré spôsobujú rôzne ochorenia. Voda by preto mala byť prevarená a následne schladená. Vodu si môžete prevariť dopredu a uskladniť ju v čistých sklenených fľašiach, no najbezpečnejšia je čerstvo prevarená.
Myslieť treba aj na baktérie – teda tie priateľské. Nie sú iba v črevách či na našej pokožke, ale obývajú takmer celý náš organizmus, vrátane nosa. Vyplachovanie môže ich počty radikálne znížiť, čím sa oslabí prirodzená ochranná bariéra nosa a prípadná infekcia tak ľahšie prenikne do tela.
Webinár s pediatričkou: SOPLITÍDA
Problémom sa môže stať aj smrkanie, najmä u detí, ktoré ešte nemajú správny cit alebo zvládnutú techniku. Pri nesprávnom smrkaní sa tekutina v nose, zmiešaná s hlienmi obsahujúcimi vírusy či baktérie, môže ľahko dostať do uší a spôsobiť tak ďalšiu nepríjemnú a bolestivú infekciu. Či už chcete použiť kanvičku vy alebo ju naučiť používať vaše dieťa, poraďte sa najprv s lekárom a uistite sa, že ovládate všetko, čo máte vedieť. A, samozrejme, nezabudnite na tú prevarenú vodu.