JASLE: naozaj TRAUMATIZUJÚ dieťa?

Marika Koscelníková | 31. august 2017
jasle, škôlka, deti, trauma

Dávate dieťa do jaslí? Na čo sa pripraviť a ako zvládnuť túto veľkú zmenu?


Nie každá rodina si môže dovoliť luxus zostať doma tri roky (najmä z finančných dôvodov), nehovoriac o slobodných matkách. Jasle sú jednou z možností, ak matka nastúpi do práce pred skončením rodičovskej dovolenky v trvaní troch rokov. Toto rozhodnutie je podporené zo strany štátu príspevkom až do výšky 280 eur.

Sú jasle pre dieťa traumatizujúce?

Aké sú vaše skúsenosti?

"Vždy, keď idem okolo budovy v ktorej boli jasle, mám stiestený pocit,“ hovorí 42 ročný Marek. "Nepamätám si nič konkrétne, do jaslí som chodil od 18 mesiacov, ale doteraz mám veľmi nepríjemný pocit z tohto miesta“

"Matúško je v jasliach spokojny," tvrdí Evka, mama 2 dvojročného chlapčeka. "Rozrozprával sa, je samostatnejší, ani s chorobnosťou to nie je také zlé. Prvé tri mesiace boli z toho pohľadu najhoršie. Nie je chorý viac ako deti, ktoré sú doma s mamkami."

Prečítajte si aj: Babička? Jasle? Opatrovateľka? Alebo kam s ním?

"Lenku som dala do jaslí keď mala rok a 5 mesiacov. Bolo to náročné obdobie, chorľavela každý týždeň, navyše som nebola spokojná s opatrovaním zo strany učiteliek. Chodila domov so špinavou riťkou, ufúľaná od jedla a veľmi nervózna. Riešila som to zmenou zariadenia za súkromné a mojej malej sa tam páčilo oveľa viac, aj keď som musela doplácať," hovorí naša čitateľka Alenka, mama dnes už trojročnej Lenky.

PRE a PROTI  jasliam

Negatíva

  • rôzne výskumy poukazujú na to, že dieťa, ktoré je skoro vytrhnuté z rodinného prostredia a úzkeho kontaktu s matkou, je vystavené stresu. Viac než štyri hodiny denne v jasliach spôsobia taký nárast serotonínu, aký detský organizmus nedokáže odbúrať. Čo znamená, že dieťa je v trvalom strese. Nie každé si s ním dokáže poradiť.
  • obdobie prvých troch rokov je dôležité na utvorenie puta, známe pod menom attachment. Tieto väzby s blízkymi, predovšetkým s matkou sa utvárajú prvý rok. V druhom roku sa  upevňujú.  Čo sa stane, ak tieto väzby umiestnením do jaslí pretrhnú a narušia?
  • dieťa potrebuje veľa pozornosti. Vo veľkom kolektíve je pozornosť rozdelená na všetky zverené deti. Ich individuálne potreby nie sú naplnené dostatočne. 

  • zvýšená chorobnosť, imunitný systém dieťaťa dostane zabrať

Inšpirujte sa: Lásku treba deťom najprv darovať

Pozitíva

  • dieťa je socializované v kolektíve iných detí a naučí sa vnímať autoritu iného dospelého
  • je v podnetnom prostredí, ktoré rozvíja jeho zmyslové vnímanie a intelekt
  • veľa mamičiek konštatuje, že dieťa sa v jasliach osmelilo a začalo rozprávať, odučilo sa od plienok, zvýšila sa úroveň jeho zručností – stavanie kociek, lega, kreslenie, spievanie  a podobne
  • deti, ktoré idú do škôlky z jaslí, bývajú menej choré, nemajú problém s adaptáciou

Ideme  do jaslí, na čo sa pripraviť?

Dieťa je citlivé na emócie matky. Ak ste vystresovaná, úzkostlivá a máte strach pred týmto krokom, dieťa to bude cítiť rovnako. Skúste si dôverovať a verte svojmu rozhodnutiu  a tiež dieťaťu,  že jasle zvládne.

Dieťa potrebuje adaptačný čas. Prispôsobte s a mu tak, aby ste boli aj vy časovo flexibilná aspoň prvý mesiac.  Môžete skúšať ho dávať do jaslí postupne, najprv na dve hodinky, neskôr do obeda, potom až do popoludnia a celý deň.

Môže vás zaujímať: Matka a pracovné voľno

Pozorujte, ako sa dieťatko správa s jasliach a doma. Môžu nastať:

Ak sa dieťa neadaptovalo dobre a viditeľne sa trápi týmto prechodom, zvážte iné možnosti. Či už zmenu zariadenia (menší kolektív), opatrovanie starými rodičmi, alebo čoraz rozšírenejšie je opatrovanie inou mamičkou (ktorá je doma so svojím dieťaťom).

Toto riešenie je výhodné pre obe strany. Opatrujúca mamička si finančne prilepší, jej dieťa bude mať partnera na hranie a vy budete pokojnejšia, ak bude u niekoho, komu dôverujete.

Prečítajte si aj:

Ja nechcem chodiť do škôlky!
Bezpečná vzťahová väzba –dar na celý život

VEDELI STE, ŽE:

Počuli ste o iniciatíve Mama je lepšia, ako škôlka?

V  júni tohto roku bola premiérovi odovzdaná petícia za zvýšenie rodičovského príspevku.

"
Nesúhlasíme s diskriminačnou politikou Vlády SR, ktorá na jasľovú starostlivosť dáva mesačný príspevok až do výšky 280 eur, pričom tej najlepšej opatrovateľke – mame, ktorá sa osobne stará o dieťa, necháva rodičovský príspevok len vo výške 213,20 eur. Čiže štát si mamu cení na mínus 66,80 eur."

Viac sa dočítate na http://www.citizengo.org/sk/fm/70413-som-lepsia-ako-jasle

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: