Babička? Jasle? Opatrovateľka? Alebo kam s ním?

Zuzana Ježková | 17. Oct 2016
Babička? Jasle? Opatrovateľka?  Alebo kam s ním?

Niektoré mamičky by boli rady so svojím dieťaťom doma aj po skončení rodičovskej dovolenky. Iné sa, naopak, chcú alebo musia vrátiť do práce skôr, ako ich drobec vyrastie z plienok. A niekedy je jednoducho fajn, aby milované dojča či batoľa pravidelne na niekoľko hodín v týždni niekto povaroval. Kto ale mamu najlepšie zastúpi – to, veru, nie je jednoduchá otázka.

Kolektívne zariadenia a dopad na dieťa

Všeobecne sa detskí psychológovia zhodujú v tom, že starostlivosť o dieťa by približne do jeho troch rokov mala byť záležitosťou rodiny, a to z dôvodov špecifických potrieb dieťaťa. K svojmu všestranne zdravému vývoju skrátka dieťa potrebuje mať intenzívny vzťah so svojimi najbližšími. Vo svojej rodine sa dieťa cíti najlepšie a matka je preň v prvých, pre jeho ďalší život najdôležitejších rokoch, stredobodom vesmíru.

Lenže pokiaľ sa matka malého dieťaťa sama rozhodne, alebo je nútená vrátiť sa do práce, nie vždy má možnosť starostlivosť o svoje dojča či batoľa zabezpečiť z vlastných, „rodinných“ zdrojov. Na rad prichádza hľadanie iných možností, ako skĺbiť pracovný život oboch partnerov (alebo osamelej matky) so starostlivosťou o malé dieťa.

A tu mnoho na výber nie je – buď môžu rodičia hľadať štátne jasle, či nejaké súkromné zariadenie pre dieťa mladšie ako 3 roky, alebo sa môžu poobzerať po opatrovateľke (vychovávateľke), resp. pani na stráženie. Namieste je samozrejme vysoká ostražitosť pri výbere. K hľadaniu nerodinnej starostlivosti by však určite malo dôjsť – práve pre také špecifické potreby malého dieťaťa – až po dôkladnom zvážení a výsledkom by mal byť dobrý pocit rodičov, že pre svojho potomka urobili v danej situácii to najlepšie. 

Prečítajte si: Moje!...alebo Ako dieťa naučiť, aby sa vedelo s ostatnými podeliť

Jasle áno. Alebo nie?

Ako bolo už vyšie popísané, všeobecne sa tvrdí, že malé dieťa patrí k mame (či inej najbližšej osobe, ku ktorej si môže vytvoriť silné puto), a to najlepšie do svojich 3 rokov – čo je oficiálna veková hranica pre vstup do materskej školy. Lenže pokiaľ nejde o zvyčajné celodenné „odloženie“ batoľaťa niekam, kde nie je poriadne nikoho, kto by sa mu venoval, tak predsa nie je potrebné robiť okolo toho veľký krik. Ktorá mamička by svoje milované dieťa vedome a dobrovoľne zverovala niekomu, kto sa oň nestará, nevšíma si ho?

Mnoho rodičov dáva svoje dieťatko do jaslí, či nejakého typu súkromnej škôlky len na niekoľko hodín denne (napr. rodičia s tzv. pohyblivou pracovnou dobou) a často sa otec s mamou striedajú v jeho vodení a vyzdvihovaní tak, aby s „cudzími“ drobček strávil naozaj len niekoľko hodín. Môže mu to ublížiť? Pokiaľ sa vy sami budete o jasliach rozhodovať, je dobré dodržať niekoľko vecí, aby ste vy aj vaše dieťatko boli čo najspokojnejší.

7 rád, ako vybrať jasle pre dieťa:

  • Pokiaľ to nie je nevyhnutné, do jasieľ nedávajte dieťa mladšie ako 18 mesiacov.
  • Vyberajte jasle, kde na jednu opatrovateľku pripadá najviac 5 detí a ktoré sa nezaoberajú len dozorom, ale aj rozvojom detí.
  • Starostlivo si prezrite prostredie. Jasle by mali mať napríklad vlastnú záhradu, kde si môžu deti pobehať a hrať sa.
  • Skúste nájsť jasle, v ktorých je možné dochádzku dieťaťa, teda aj jeho príchody a odchody dohodnúť individuálne.
  • Doprajte svojmu drobčekovi dostatočne dlhý čas na adaptáciu. Pokiaľ po mesiaci zistíte, že je dieťa pobytom v neznámom prostredí stresované a stále plače, potom odložte rozhodnutie dať ho do jaslí na neskôr a hľadajte iné možnosti starostlivosti.
  • Obmedzte pobyt dieťaťa v jasliach na čo najkratšiu dobu, ideálne je rozpätie medzi 4 – 6 hodinami.
  • Opýtajte sa známych, kamarátok, či nemajú s vami vybranými jasličkami nejaké skúsenosti, prípadne mrknite na internet – môžete tu nájsť cenné skúsenosti iných mamičiek. 

Aj súkromná škôlka môže byť riešenie

Možnosť pracovať doma sa mnohým javí ako ideálna. Nezdržujete sa cestovaním do práce a z práce, dieťa môže byť s vami doma, môžete si rozvrhnúť čas podľa seba.
Prečítajte si: 4 náročné fázy v živote škôlkara

„Teta“ opatrovateľka

Pokiaľ sa rozhodnete zveriť svoje dieťa do rúk opatrovateľky či pestúnky, hľadajte radšej cez dôveryhodnú agentúru, alebo dajte na odporúčania známych. Jednou z možností je nájsť inú mamičku starajúcu sa o malé dieťa.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: