Babička? Jasle? Opatrovateľka? Alebo kam s ním?
Niektoré mamičky by boli rady so svojím dieťaťom doma aj po skončení rodičovskej dovolenky. Iné sa, naopak, chcú alebo musia vrátiť do práce skôr, ako ich drobec vyrastie z plienok. A niekedy je jednoducho fajn, aby milované dojča či batoľa pravidelne na niekoľko hodín v týždni niekto povaroval. Kto ale mamu najlepšie zastúpi – to, veru, nie je jednoduchá otázka.
Kolektívne zariadenia a dopad na dieťa
Lenže pokiaľ sa matka malého dieťaťa sama rozhodne, alebo je nútená vrátiť sa do práce, nie vždy má možnosť starostlivosť o svoje dojča či batoľa zabezpečiť z vlastných, „rodinných“ zdrojov. Na rad prichádza hľadanie iných možností, ako skĺbiť pracovný život oboch partnerov (alebo osamelej matky) so starostlivosťou o malé dieťa.
A tu mnoho na výber nie je – buď môžu rodičia hľadať štátne jasle, či nejaké súkromné zariadenie pre dieťa mladšie ako 3 roky, alebo sa môžu poobzerať po opatrovateľke (vychovávateľke), resp. pani na stráženie. Namieste je samozrejme vysoká ostražitosť pri výbere. K hľadaniu nerodinnej starostlivosti by však určite malo dôjsť – práve pre také špecifické potreby malého dieťaťa – až po dôkladnom zvážení a výsledkom by mal byť dobrý pocit rodičov, že pre svojho potomka urobili v danej situácii to najlepšie.
Prečítajte si: Moje!...alebo Ako dieťa naučiť, aby sa vedelo s ostatnými podeliť
Jasle áno. Alebo nie?
Mnoho rodičov dáva svoje dieťatko do jaslí, či nejakého typu súkromnej škôlky len na niekoľko hodín denne (napr. rodičia s tzv. pohyblivou pracovnou dobou) a často sa otec s mamou striedajú v jeho vodení a vyzdvihovaní tak, aby s „cudzími“ drobček strávil naozaj len niekoľko hodín. Môže mu to ublížiť? Pokiaľ sa vy sami budete o jasliach rozhodovať, je dobré dodržať niekoľko vecí, aby ste vy aj vaše dieťatko boli čo najspokojnejší.
7 rád, ako vybrať jasle pre dieťa:
- Pokiaľ to nie je nevyhnutné, do jasieľ nedávajte dieťa mladšie ako 18 mesiacov.
- Vyberajte jasle, kde na jednu opatrovateľku pripadá najviac 5 detí a ktoré sa nezaoberajú len dozorom, ale aj rozvojom detí.
- Starostlivo si prezrite prostredie. Jasle by mali mať napríklad vlastnú záhradu, kde si môžu deti pobehať a hrať sa.
- Skúste nájsť jasle, v ktorých je možné dochádzku dieťaťa, teda aj jeho príchody a odchody dohodnúť individuálne.
- Doprajte svojmu drobčekovi dostatočne dlhý čas na adaptáciu. Pokiaľ po mesiaci zistíte, že je dieťa pobytom v neznámom prostredí stresované a stále plače, potom odložte rozhodnutie dať ho do jaslí na neskôr a hľadajte iné možnosti starostlivosti.
- Obmedzte pobyt dieťaťa v jasliach na čo najkratšiu dobu, ideálne je rozpätie medzi 4 – 6 hodinami.
- Opýtajte sa známych, kamarátok, či nemajú s vami vybranými jasličkami nejaké skúsenosti, prípadne mrknite na internet – môžete tu nájsť cenné skúsenosti iných mamičiek.
Aj súkromná škôlka môže byť riešenie
Prečítajte si: 4 náročné fázy v živote škôlkara