Dovolenka v horách očami záchranára - na toto nezabúdajte

Kristína Majerová | 15. júl 2022
Dovolenka v horách

Hory sú totiž nielen krásne a vľúdne, ale v prípade nerešpektovania istých zásad správania sa v nich môžu predstavovať aj isté nebezpečenstvo.

Slovensko nepochybne poskytuje  obrovské množstvo možností na plnohodnotne strávený čas aj pre tých najnáročnejších. PaedDr. Jaroslav Švorc, dlhoročný predseda Tatranskej horskej služby – dobrovoľného zboru odporúča slovenské hory ako ideálne miesto trávenia dovolenky. Okrem krásnych zážitkov a regenerácie tela i duše poskytujú mimoriadne dôležitú výhodu. 

S dieťaťom na horách

Slovenské hory predstavujú relatívne veľmi bezpečné a málo rizikové miesto s minimálnou možnosťou prípadnej nákazy v súvislosti so súčasnou pandemickou situáciou. V horskom teréne nedochádza k vysokej kumulácii návštevníkov, nie je tu hrozba nechcených úzkych kontaktov s inými osobami, čistý vzduch zaručuje minimálnu možnosť prenosu ochorenia a pod. Jaroslav Švorc odporúča využiť tieto benefity, ktoré nám domáca dovolenka ponúka a uprednostniť radšej Slovensko pred zahraničím.  Plnohodnotná dovolenka na Slovensku naviac výrazne podporí domáci cestovný ruch a napokon aj našu ekonomiku.

„Na druhej strane si však treba uvedomiť aj určité okolnosti, ktoré dovolenkovanie v horách prináša. Hory sú totiž nielen krásne a vľúdne, ale v prípade nerešpektovania istých zásad správania sa v nich môžu predstavovať aj isté nebezpečenstvo. Týka sa to hlavne rodinných dovoleniek, pri ktorých sú klientmi nielen dospelí, ale aj deti. Práve pre ne môžu byť hory aj nebezpečné,“ dodáva.

Na čo by mali rodičia pri pobyte v horách s deťmi pamätať? 

Podľa Švorca existuje viacero zásad, ktoré je nevyhnutné dodržiavať. 

1. Veľmi dôležitý je výber túry či vychádzky.

Zásada je veľmi jednoduchá – čím menšie dieťa, tým ľahšia, kratšia a jednoduchšia túra. V horách platí obrazne povedané – silu reťaze stanovuje jej najslabšie ohnivko. A to sú deti. Je potrebné brať ohľad hlavne na fyzické predpoklady detí, ich záujem o túru a schopnosť vnímať prostredie, do ktorého chceme vstúpiť. Určite by sme s menšími deťmi nemali absolvovať túry vo vyslovene vysokohorskom exponovanom teréne. Veľmi častá otázka je túra s deťmi, ktoré ju  absolvujú v nosičoch na chrbte rodiča. „Absolútne neodporúčam túry v exponovanom teréne, kde je nevyhnutné niekde aj „lezenie“ po štyroch, prípadne túry, na ktorých sú rôzne umelé a technické pomôcky (reťaze, kramle a pod.). Veľmi ľahko môže v týchto situáciách dôjsť k úrazu.“

2. Ak plánujeme túru s deťmi, určite len v prípade stáleho a priaznivého počasia.

V prípade neistého počasia zvoliť krátku túru alebo vychádzku. Jednoznačne neplánovať túru s deťmi v búrkovom období, pretože búrka na horách môže okrem telesného postihu spôsobiť aj psychický stres. A to nielen u detí, ale v konečnom dôsledku aj u dospelých. 

Prvá pomoc: Prázdninové zlomeniny
Prečítajte si tiež:

Prvá pomoc: Prázdninové zlomeniny 

3. Počas túry musí mať rodič dieťa neustále pod vizuálnou kontrolou.

Deti majú často tendenciu pobehovať dopredu, čím sa zvyšuje nebezpečenstvo úrazu, prípadne zablúdenia, najmä na križovatkách turistických ciest.  

4. S deťmi, hoci aj len s jedným dieťaťom by nikdy nemal ísť len jeden dospelý.

„Veľakrát sa stalo, že došlo k zraneniu práve dospelého, ktorého napríklad transportoval vrtuľník a vznikol ťažko riešiteľný problém, čo s dieťaťom či deťmi. Túto zásadu je dôležité rešpektovať najmä vtedy, ak plánujeme túru do menej navštevovaných oblastí, kde sa môže stať, že sme počas túry sami. V prípade problémov nám nemá kto pomôcť.“

5. Samozrejmosťou pri túre s deťmi je adekvátne materiálne vybavenie, teda oblečenie, obuv, dostatok jedla a hlavne pitia.

Namiesto hračiek pribaľme do batohu radšej náhradné oblečenie a aj v strede horúceho leta nezabudnime na teplejšie oblečenie, vrátane čiapky či rukavíc.  

„Za roky môjho pôsobenia v horskej službe som mal možnosť zažiť množstvo situácií, keď porušenie týchto zásad spôsobilo veľké problémy a, žiaľ, – neraz s tragickými následkami. Preto si tieto  zásady treba uvedomiť a správať sa podľa nich tak, aby dovolenka v horách priniesla to, čo sa od nej požaduje,“ dodáva na záver Jaroslav Švorc.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: