Prvá pomoc: Prázdninové zlomeniny
V lete sa často detské „vylomeniny“ skončia zlomeninami. Čo robiť, ak sa to prihodí aj u vás?
Poranenia kostí sú pomerne častými úrazmi, a to platí pre dospelých i deti. Často k nim dochádza počas aktivít v domácnosti, na záhrade, detskom ihrisku, pri športe alebo pri rôznych ďalších činnostiach. Odborne vysvetlené – zlomenina vzniká v dôsledku pôsobenia sily na zdravú kosť. Môže ísť o silný náraz, tlak, ohýbanie, otáčanie alebo ich kombináciu.
Prvá pomoc pri topení: Viete ako na to?
Vzniknutá zlomenina môže byť dvojakého typu: otvorená alebo zatvorená
Pri zatvorenej zlomenine ostáva koža neporušená, no úlomky zlomenej kosti môžu narušiť vnútorné tkanivá a orgány. Otvorená zlomenina sa vyznačuje tým, že časť kosti prenikne cez kožu a spôsobí kožnú ranu, pri ktorej hrozí infekcia a krvácanie v mieste poranenia.
Podľa toho, aká kosť je zlomená, rozlišujeme: zlomenina hornej končatiny, a to ramennej kosti, predlaktia, kostí zápästia a ruky. Pri zlomenine dolnej končatiny to môže byť zlomenina stehennej kosti, predkolenia, členku a nohy. Ďalšie zlomeniny sú zlomenina panvy, rebier, kľúčnej kosti, lopatky, kostí tváre.
Príznaky zlomeniny
Ako spoznáte, že kosť v ruke alebo nohe je naozaj zlomená? Objasní záchranár Bc. Matej Marcinčin:
- „Pri pohybe končatiny dieťa či dospelý pociťuje bolesť.
- V mieste zlomeniny môže byť viditeľná zmena tvaru, opuch alebo modrina. Nechýba citlivosť i deformácia končatiny.
- Zrejmá je porucha pohybu alebo úplná strata pohyblivosti zlomenej končatiny.
- U osoby sa objavuje šokový stav: bledosť, studený lepkavý pot, rýchle a plytké dýchanie, pocit smädu, zrýchlený tep, ťažko hmatateľný pulz, zmätenosť.
- Zlomeninu môže sprevádzať rana, ktorá môže krvácať a vyčnievať z nej môžu časti kostí.
- Praskanie zlomených častí kostí, ktoré síce navonok nevidieť, no je to pri pohybe počuť a je možné ich nahmatať.“
Prvá pomoc pri zlomeninách
Niekedy však stačí jeden nešikovný pohyb a nešťastie je tu. Čo robiť, keď je zrejmé, že to nebude iba malá „boľačka“? Správny postup prvej pomoci pri zlomeninách vysvetlí M. Marcinčin:
- „Zachováme pokoj, postihnutého sa snažíme upokojiť a inštruovať ho, aby sa nehýbal.
- Ošetrenie vykonávame mimoriadne šetrne a podľa možností na mieste úrazu, aby sme s postihnutým nemanipulovali. Ak je presun postihnutého nevyhnutný, vykonávame to mimoriadne opatrne.
- Z miesta zranenia odstránime oblečenie – roztrhneme, rozrežeme, rozstrihneme.
- Poškodenou časťou nehýbeme, práve naopak, snažíme sa ju znehybniť.
- V prípade otvorenej zlomeniny, keď vznikla rana, sa snažíme krvácanie zastaviť tým, že ju sterilne prekryjeme gázou alebo obväzom, aby sme zastavili krvácanie a zabránili vzniku infekcie. Otvorenej zlomeniny sa nedotýkame a vyčnievajúcu kosť v žiadnom prípade nezatláčame naspäť dovnútra.
- Vytvoríme oporu a znehybníme končatinu tak, aby bol znehybnený jeden kĺb pod a jeden nad zlomeninou. V prípade, že potrebujeme raneného preniesť, môžeme na znehybnenie použiť dlahy, ktoré môžu byť aj improvizované – rovné haluze, rôzne rovné palice, ktoré omotáme tkaninou tak, aby postihnutého netlačili po ich priložení na poranenú časť tela. Držíme sa pravidla – dlaha sa má prispôsobiť končatine, nie naopak.
- Predchádzame podchladeniu postihnutého – zabezpečíme mu teplo.
- Ak ide o nekomplikovanú zlomeninu a zranená osoba sa dokáže pohybovať sama, môžeme odbornú pomoc vyhľadať sami. V iných prípadoch ju privoláme a čakáme na rýchlu odbornú pomoc. Pre prípad nutnej operácie nedovolíme postihnutému piť ani jesť. Môžeme mu ovlažovať pery navlhčenou čistou vreckovkou.“
Prvá pomoc pri panickom záchvate
Čo určite pri zlomeninách NEROBTE:
- Nenaprávajte zlomenú kosť.
- Pri otvorenej zlomenine sa nepokúšajte kosť vtlačiť dovnútra.
- Krvácanie z rany nezastavujte tlačením na vyčnievajúcu kosť.
- Nepodávajte postihnutému jedlo a tekutiny.
- Ak máte podozrenie, že ide o poranenie chrbtice, vôbec nemanipulujte s postihnutým.
Prvá pomoc: Čo robiť, keď dieťa krváca?
Zaujímavosti o kostiach
Viete, že:
- ... keď sa narodíme, máme viac kostí ako v dospelosti? Malé dieťa ich má až 300 a počas života sa mnohé z nich zrastú tak, že dospelý človek ich má 206.
- ... najviac kostí je v rukách, až 54.
- ... stehenná kosť je najväčšou a najsilnejšou kosťou na našom tele, naopak ušná kosť strmienok, je tou najmenšou, má iba 5 mm.
- ... všetky kosti sú vzájomne poprepájané a vytvárajú jeden celok – kostru človeka. Iba jedna kosť v tele k nim nie je napojená, a to jazylka – podieľa sa na tvorbe reči.
- ... zuby sú silnejšie ako kosti.
- ... pri zlomenine kosti sa po zrastení kosť stáva pevnejšou, ako bola predtým.
- ... prsty na nohách sú tie najkrehkejšie a ľahko sa lámu.
Rada na záver:
Ak si toto leto vo vašej rodine budete pamätať ako to so zlomenou rukou či nohou vášho syna či dcéry, neberte to tragicky. Dodržujte všetky odporúčania lekárov, hojenie kostí nejaký čas trvá a nedá sa urýchliť. Ale zasa na druhej strane, veselé obrázky na bielej sadre, ktoré môžete malému pacientovi nakresliť, spríjemnia deň vám i malému ranenému.