Cyklistické výlety s našimi najmenšími: Odkedy ich možno voziť na bicykli a v čom?
Ak patríte medzi milovníkov cyklistiky, nemusíte sa jej vzdať ani keď máte deti.
Narodením dieťatka sa rodičom možnosti športovania radikálne znížia, ale to neplatí pre bicyklovanie. Cyklistické výlety sa dajú podnikať aj s úplne maličkými bábätkami. Treba však dodržiavať niekoľko pravidiel, aby ste mohli svoje poklady bezpečne prepravovať.
Pre najmenšie deti vozíky
Špeciálny vozík si nemusíte hneď kupovať. Stačí pozrieť na internete najbližšiu požičovňu. Tieto vozíky sú tiež vybavené špeciálnou novorodeneckou vložkou, ktorá je vhodná na pohodlné uloženie bábätka od narodenia až do pol roka. Jednoducho ho napojíte na váš bicykel a môžete vyraziť. Pre väčšiu bezpečnosť sú vozíky vybavené reflexnou vlajočkou a remienkami, ktorými dieťa upevníte a zabránite tak pretočeniu, či nebodaj vypadnutiu. Nevýhodou je, že nemáte dieťa pod dozorom. Okrem toho sú vozíky určené na dobré cesty. Poľným a hrboľatým cestám by ste sa mali vyhýbať.
„S manželom sme pred narodením detí trávili väčšinu času na dvoch kolesách. Keď prišla na svet dcérka, tak sme si museli dať načas pohov. Po narodení syna sme si však povedali, že možností je niekoľko a nemusíme sa predsa vzdať niečoho, čo obaja milujeme. Staršia dcérka bola u manžela v sedačke a mladší syn v zapožičanom špeciálnom vozíčku. Je to vynikajúci pomocník, aj keď musím priznať, že som mala neustále obavy, či malému nie je príliš teplo, či sa naňho nepráši, či ho to tam moc netrasie a podobne,“ spomína na svoju prvú cyklodovolenku s deťmi Tatiana.
Fyzioterapeutka radí: Je lepšie odrážadlo alebo trojkolka?
Špeciálny vozík za bicykel
- špeciálna vložka umožňuje prevážať deti v podstate od narodenia
- niektoré vozíky sú dokonca určené aj pre dvojčatá
- chráni pred vetrom, dažďom, prachom, slnkom, no zároveň majú dobré odvetrávanie
- v prípade pádu je dieťatko chránené konštrukciou
- nevýhodou je, že je dieťa v pomerne obmedzenom priestore a bez kontaktu s rodičom
Cyklosedačka pre deti
Ak už dokáže dieťatko samostatne sedieť (inak by ste mu len zbytočne zaťažovali chrbticu), určite si zaobstarajte sedačku. Na výber máte z dvoch možností – sedačka upevnená vpredu medzi sedadlom a kormidlom bicykla alebo sedačka upevnená za chrbtom.
Prvá z možností je pre dieťatko výhodnejšia, pretože sa cíti pohodlne a má aj lepší výhľad. Okrem toho máte vašu ratolesť po celú dobu jazdy pod kontrolou, takže nebude vymýšľať a bude si užívať jazdu. Vaše bicyklovanie však bude o čosi komplikovanejšie a bude si vyžadovať viac úsilia. Podľa odborníkov je teda vhodnejšia sedačka upevnená vzadu. Väčšinu cyklistických sedačiek je možné umiestniť pomocou adaptéra na akýkoľvek bicykel. Ak sa na dvojkolesovom tátošovi prepravujete často a zdolávate aj dlhé trate, zvoľte sedačku s polohovateľným operadlom. Dieťa si tak môže počas jazdy aj pospať.
Som tehotná - môžem sa bicyklovať?
Sedačka upevnená vpredu
- pre deti do približne 15 kíl, ktoré sami sedia
- malý spolujazdec si môže užívať skvelý výhľad a vy ho máte po celý čas pod dohľadom
- nechráni ho nič proti vetru a hmyzu
- vysoko posadené ťažisko zhoršuje manipuláciu a bicykel je tak menej stabilný
- vhodná je na kratšie vzdialenosti
Sedačka upevnená vzadu
- vhodná pre staršie deti do veku cca 4 rokov – nosnosť do 22 kilogramov
- dieťa má síce horší výhľad ako pri sedačke upevnenej vpredu, ale je chránené pred vetrom a hmyzom
- dieťa má viac komfortu
- hodí sa na dlhšie trasy
- bicykel je pomerne nestabilný pri rozjazde aj zastavovaní
10 základných bezpečnostných pravidiel, ktoré by malo poznať každé dieťa
Než sadnete na bicykel, pozor na toto
Pri jazde na bicykli s dieťaťom treba dodržiavať niekoľko bezpečnostných pravidiel. Zo zákona musí mať prilbu na hlave každý cyklista jazdiaci mimo obce, v obci mladší ako 15 rokov. To platí aj pre dieťatko v cyklosedačke.
- Prilba by mala byť pohodlná, ale dostatočne priliehavá, s nastaviteľným pásikom, dobrým odvetrávaním a v neposlednom rade s bezpečnostnou atestáciou.
- Deti nenechávajte v sedačke sedieť nepripútané a veľký pozor treba dávať na ich neposlušné nôžky. Starší nezbedníci vám ich môžu nečakane vložiť do kolesa. Nôžky teda pripútajte popruhmi na ne určenými – väčšina sedačiek je nimi vybavená.
- Vyhýbajte sa nebezpečným a príliš frekventovaným cestám a voľte radšej cyklochodníky, kde si jazdu užijete a nebudete sa strachovať. Taktiež sa snažte deti počas jazdy zabávať, aby neboli nepokojné – napríklad si vyberte zaujímavý terén, kde budú mať čo obdivovať.