Chrípka a jej príznaky
Chladnejšie počasie, vietor, dážď a oslabená imunita sú predpokladom toho, aby sme získali chrípku.
Čo chrípku vyvoláva?
Chrípku vyvoláva vírus, ktorý poznáme v troch typoch: A, B, C. Prvé dva typy sú príčinou veľkých epidémií, typ C je príčinou ojedinelých ochorení horných ciest dýchacích. Trvalým rezervoárom vírusu sú pravdepodobne vtáci, predovšetkým z Ázie a Ďalekého východu.
Vplyvom zmien v štruktúre vírusu sa tento vírus dostane do ľudskej populácie, ktorá nemá ochranné protilátky, a potom sa začne šíriť. Postupuje väčšinou od východu na západ. V posledných rokoch sa však vplyvom veľkého rozvoja leteckej dopravy stretávame s veľmi komplikovanými modelmi chrípky (za niekoľko hodín môže infikovaný človek preniesť ochorenie z jednej strany zemegule na druhý).
Zdrojom infekcie v našich podmienkach je chorý človek, od ktorého sa kvapôčkovou infekciou pri kýchaní a smrkaní šíri veľmi rýchlo na ďalších ľudí. Tento vírus poškodzuje predovšetkým výstelku dýchacích ciest, čím spôsobuje poruchu očisťovacích mechanizmov a zároveň otvára bránu pre vstup druhotných bakteriálnych infekcií. Súčasne sa ale vírus šíri v celom organizme a môže postihnúť priamo svaly vrátane srdcového svalu alebo ďalších orgánov.
Nádcha, kašeľ, chrípka.. ako s nimi „zabojovať“?
Príznaky chrípky
Chrípka väčšinou nastupuje veľmi rýchlo, často je pacient schopný presne povedať, kedy prepukla. Väčšinou sa prvé príznaky objavia jeden až dva-tri dni po nákaze.
Patria medzi ne:
- horúčka (zimnica),
- kašeľ,
- bolesti svalov, hlavy, chrbta a kĺbov,
- škriabanie v krku,
- únava
- celková nevôľa a slabosť
- do 48 hodín od prvých príznakov nastupuje suchý, dráždivý kašeľ a nádcha, bolesť za hrudnou kosťou, bolesti hrudníka.
Niekedy sa môže na začiatku chrípkového ochorenia objaviť aj:
- žalúdočná nevoľnosť,
- zvracanie,
- hnačky,
- nechutenstvo,
- začervenanie pokožky a očí.
POZOR! Pri bežnom priebehu chrípky sa horúčka objavuje v dvoch cykloch. Najprv je jeden až dva dni vysoká, potom jeden deň ustupuje a opäť sa na jeden alebo dva dni zvýši. Preto nepovažujte stav, kedy je teplota v norme, za vyliečenie a počkajte, než bude dieťa niekoľko dní bez teploty a bude sa cítiť dobre.
Priebeh chrípky
Chrípkový vírus napáda a ničí sliznicu nosu a sliznicu dýchacích ciest (priedušnicu a priedušky). Preniká ochrannou bariérou lymfatických uzlín a vyvoláva celkovú búrlivú imunitnú obrannú reakciu organizmu. Tá sa prejavuje predovšetkým horúčkou, zimnicou, bolesťami svalov a únavou.
Bez virologického vyšetrenia je ťažké zistiť, či ide o chrípku, alebo o iné podobné vírusové ochorenie. Určujúce pre diagnostiku chrípkového ochorenia je prudký nástup vysokej horúčky (až 40 °C). Pri nekomplikovanom priebehu ustúpia príznaky do sedem až desať dní, niekedy môže pretrvávať zvýšená únavnosť.
Priebeh ochorenia však často závisí i na veku pacienta (ťažší priebeh býva u dojčiat a malých detí, rovnako ako u seniorov), stavu obranyschopnosti organizmu, prítomnosti chronických ochorení (najmä srdcovo-cievneho systému), virulencii pôvodcu ochorenia, pri masívnej infekcii je priebeh samozrejme ťažší aj u inak zdravých jedincov.
Možné komplikácie pri chrípkovom ochorení
Komplikácie postihujú predovšetkým dojčatá, starých ľudí a osoby s chronickým ochorením. Môžu byť primárne, t. j. vyvolané samotným vírusom (primárny vírusový zápal pľúc, postihnutie srdca, svalov, CNS a ďalších orgánov), alebo vznikajú sekundárne pridruženou bakteriálnou infekciou (sekundárny bakteriálny zápal pľúc, zápal priedušiek).
Na primárnu bakteriálnu infekciu upozorní pretrvávanie príznakov (horúčka alebo zvýšená teplota a suchý kašeľ trvajúci viac ako týždeň).
Na sekundárnu bakteriálnu infekciu poukazuje:
- návrat horúčky po troch až štyroch dňoch s normálnou teplotou,
- zhoršenie kašľu a jeho premena zo suchého na vlhký,
- zmena hlienov v nose (z číreho na husto hlienovohnisavý hlien žltý až žltozelený),
- tvorba hnisu v očiach,
- zrýchlené dýchanie,
- bolesti uší,
- celková slabosť po niekoľkých dňoch, kedy sa dieťa cítilo dobre.
Pokiaľ sa tieto príznaky možných komplikácií objavia u vášho dieťatka, kontaktujte jeho ošetrujúceho lekára!
Všetko čo potrebujete vedieť o ZNIŽOVANÍ HORÚČKY u detí v kocke!
Domáca liečba chrípky? Najlepšie kľud, ovocie a čaj
Liečba je v nekomplikovaných prípadoch symptomatická:
- odpočinok na lôžku počas vysokej teploty;
- lieky na zníženie teploty – u detí do 10 rokov s obsahom paracetamolu alebo ibuprofenu. Horúčka je prirodzenou obrannou reakciou organizmu, a preto by sa do výšky 38 – 38,5 °C nemala umelo znižovať, vždy však záleží na celkovom stave pacienta. Pokiaľ dojčatám alebo deťom do troch rokov včas neznížite horúčku, môžu uňho vzniknúť kŕče z horúčky a jeho zdravotný stav sa môže veľmi rýchlo kriticky zhoršiť. Vždy podávajte malým deťom lieky proti horúčke najmä pred spánkom v noci, kedy nemusíte mať stav dieťaťa trvalo dlhší čas pod kontrolou a teplota môže rýchlo stúpať i k hodnotám 40 °C a viac;
- podávanie ľahkých jedál (veľa ovocia a zeleniny), deti ale do jedla pri horúčke nenúťte;
- zaistite však veľké množstvo tekutín, najmä riedených čerstvých ovocných štiav;
- dostatočné zvlhčovanie vzduchu v miestnosti;
- izolácia dieťaťa od ostatných členov rodiny, pokiaľ je to možné, najmä detí a starších ľudí. Postihnutá osoba je tri až štyri dni po objavení sa prvých príznakov ochorenia zdrojom nákazy pre svoje okolie;
potravinové doplnky: vysoké dávky vitamínu C (ideálne však v čerstvom ovocí).
Lekárska liečba
Liečbu môžeme zamerať na liečenie jednotlivých symptómov (príznakov), ako je horúčka, bolesť hlavy a svalov (jednozložkové prípravky), alebo na liečbu viacerých symptómov (kombinované prípravky), ktoré navyše pomáhajú zmierniť jednotlivé príznaky (upchatý nos, bolesť v krku).
Lekár vám môže pri chrípke predpísať alebo odporučiť:
- Antipyretiká – na zníženie teploty
- Analgetiká – pri bolesti svalov a kĺbov
- Mukolytiká – na uvoľnenie hlienov a zlepšenie odkašliavania a nádchy
- Antitusiká – na tlmenie dráždivého kašľu
Špecifická liečba antivírusovými liekmi môže skrátiť ochorenie (len v prípade chrípky A), ale môže mať v 5 % nežiaduce účinky. Antibiotiká nie sú účinným liekom na vírusové ochorenia, lekári by ich mali voliť len v prípade bakteriálnych komplikácií.
Zistiť, či ide o virózu, chrípku alebo bakteriálnu príčinu choroby, sa dá počas niekoľkých minút vyšetrením tzv. CRP (C – reaktívny proteín). Toto vyšetrenie je dnes už bežne dostupné v mnohých ordináciách praktických detských lekárov (nie vždy hradené zdravotnou poisťovňou, cena 5 - 10 Eur).
CRP test - Informácie a fakty o CRP
V prípade chrípky je antibiotická liečba indikovaná len vo výnimočných prípadoch, predovšetkým u ľudí s veľmi oslabenou imunitou a s vážnym chronickým ochorením (napr. cukrovka, srdcové ochorenia, onkologické ochorenia a pod.), pri ktorých hrozia komplikácie.
Čo sa týka prevencie, môžeme odporúčať zdravú životosprávu a dostatočný prísun vitamínov a živín, najmä v prirodzenej forme (hlavne vitamín C a B).
Chrípka, alebo len prechladnutie?
Veľmi často si mýlime chrípku s prechladnutím (akútna infekčná nádcha).
A pritom sú to dve odlišné vírusové ochorenia – nielen čo sa týka pôvodcu ochorenia, ale i samotného priebehu ochorenia.
Podľa čoho je možné rozlíšiť či ide o chrípku alebo iba nádchu?
Chrípka má veľmi rýchly začiatok. Pokiaľ sa z plného zdravia dostaví vysoká teplota spojená s triaškou alebo zimnicou, ide s 80 % pravdepodobnosťou o chrípku. Nápadná je celková únava, bolesti svalov, končatín a hlavy. Ťažkosti v oblasti horných ciest dýchacích (suchý kašeľ, niekedy nádcha, bolesť v hrdle) sa objavia neskôr, približne o dva dni.
Naopak prechladnutie - nádcha začína pozvoľne. Pokiaľ sa najskôr dostavia príznaky napadnutia nosovej sliznice (kýchanie, sekrécia) a zvýšenie teploty s kašľom sa objavia až neskôr (do 48 hodín), ide pravdepodobne o prechladnutie.
Pre lepší prehľad uvádzame porovnanie ochorenia v tabuľke:
Príznaky | Chrípka | Prechladnutie |
Nástup ochorenia | náhly | postupný |
Horúčka | vysoká (38 – 41 °C) | skôr mierne zvýšená teplota |
Bolesti svalov a kĺbov | veľmi často, silné | mierne |
Kašeľ | suchý, pokašliavanie | |
Bolesť hlavy | veľmi často, silná | málokedy |
Únava a slabosť | môže pretrvávať 2-3 týždne | mierna |
Upchatý nos | menej často | často |
Bolesť v hrdle | často | často |
Podporná bylinková liečba pri chrípke
(pre deti staršie ako dva roky a pre dospelých)
Aromaterapia
Do kúpeľa pridajte niekoľko kvapiek eukalyptového, levanduľového, mätového alebo čajovníkového éterického oleja. Riedený čajovníkový (tea tree) éterický olej môžete vtierať do dlaní, šije a slabín – zmierňuje príznaky. Levanduľový éterický olej môžete vtierať do spánkov, pretože zmierňuje bolesti hlavy a pomôže zaspať.
Fytoterapia
Repíkový a šalviový čaj (je možné ho použiť na kloktanie), cibuľový odvar (uvoľní vykašliavanie), čaj z kombuchy, rebríčka, bazového kvetu alebo mätový čaj, echinacea.
Z histórie:
Prvý záznam popísanej epidémie chrípky sa datuje od roku 1173 – 1174, ale dôveryhodnejšie údaje o pandémii chrípky je možné datovať do 18. a 19. storočia. V rokoch 1729 až 1733 zachvátila Európu, Severnú a Južnú Ameriku a Rusko chrípková pandémia. Ďalšie prebehli v rokoch 1761 – 1762 a 1781 – 1782, kedy pochádzal vírus chrípky z Ruska a Číny a epidémia sa postupne rozšírila do Európy, Indie a do Severnej Ameriky. Všetky krajiny sveta zachvátila pandémia v rokoch 1889 – 1891. Vírus opäť pochádzal z Ruska.
K menšej pandémii prišlo v roku 1900, ale o osemnásť rokov neskôr (1918 – 1920) zachvátila chrípka celý svet a vyžiadala si 20 – 40 miliónov obetí. Tento vírus pochádzal pravdepodobne z USA a Číny. Ďalšie menšie pandémie nastali v rokoch 1946 – 1947, neskôr nasledovali tri rozsiahle pandémie. V rokoch 1957 – 58 pochádzal vírus z Číny, rovnako aj v rokoch 1968 – 1969, a v rokoch 1977 – 1978, kedy vírus pochádzal z Číny a Ruska. Ani jedna z týchto pandémií však nemala skazonosný účinok ako pandémia v rokoch 1918 – 1920. V čase pandémie v rokoch 1957 – 1958 zomrelo asi 700-tisíc ľudí a v rokoch 1968 – 1969 asi 300-tisíc ľudí. Celkovo existuje dokumentácia o 10 pandémiách za posledných 400 rokov a dve informácie o pravdepodobnosti pandémie v rokoch 1799 – 1802 a 1847 – 1848. V jedenástich pandémiách pochádzal vírus chrípky z Číny a z ázijskej časti Ruska.