Cestovanie s deťmi v zápche

Mgr. Jarmila Hýroššová | 10. Nov 2017
Cestovanie s deťmi v zápche

Jazda na diaľnici v čase dopravnej špičky je pre mnohých skúškou trpezlivosti. Hlavne na „obľúbenom“ trojprúdovom úseku bez odstavného pruhu je to čistý pôžitok z adrenalínu, ktorý sa stupňuje pri dopravných zápchach a kolónach, keď tam dôjde k nehode alebo prebieha rekonštrukcia cestných stavieb.

Cestovanie s deťmi môže byť veľmi radostné a zábavné – ale väčšinou len vtedy, keď sú malí spolujazdci dostatočne odpočinutí, spokojní, nenudia sa alebo ich netrápi teplo či dopravné kolóny.

Stresu na cestách sa dá vyhnúť – najmä vďaka nadhľadu dospelých a správnej príprave. Prinášame vám tipy a rady, aby cestovanie s deťmi prebiehalo i počas problémov na cestách v pokoji a aby ste do cieľa dorazili šťastne a v dobrej nálade.

Vedeli ste, že ľudia strávia v dopravných zápchach v priemere viac ako 90 pracovných dní svojho života?

Prečítajte si: 5 tipov ako zabaviť dieťa počas dlhej cesty autom

Jazdu autom správne plánujte!

Neoddeliteľnou súčasťou bezpečnej jazdy je už jej samotné naplánovanie. Tzn. nájsť si optimálnu trasu i čas mimo predpokladanej dopravnej špičky a očakávaných miest blokád alebo iných dopravných obmedzení.

Oplatí sa sledovať dopravné spravodajstvo a snažiť sa podľa neho vyhnúť sa hustej premávke alebo aktuálnym zápcham.

Deti sa v aute môžu venovať kreatívnym aktivitám

Väčšina detí rada kreslí, preto by pastelky, omaľovanky a nejaký ten skicár určite nemali v aute chýbať. Obľúbené sú i magnetické tabuľky, na ktoré si dieťa kreslí špeciálnym perom a obrázok sa dá potom jedným ťahom zotrieť. Pero býva k tabuľke pevne priviazané, čo je na cestách veľkou výhodou.

V aute si spievajte!

Je dokázané, že spievanie zlepšuje náladu, preto sa odporúča práve počas cestovania v zápche. Čas strávený na cestách využite na spievanie obľúbených pesničiek. V aute môžete spoločne spievať aj na hudbu z rádia alebo CD. Deti staršie ako 2 roky potešia aj rozprávky na CD, ktoré poslúžia aj pri uspávaní. Naopak, ak chcete v aute naštartovať veselú náladu, vyskúšajte riekanky.

Zahrajte si v aute cestovné bingo!

Pre väčšie deti, ktoré už vedia čítať, majte v priečinku palubnej dosky pripravené pre prípad núdze špeciálne cestovné bingo.

Dieťa dostane vytlačený papier na podložke a ceruzku, pomocou ktorej škrtá to, čo videlo. Vyhráva ten, kto prvý uvidí po ceste všetky zapísané veci. Alternatívou pre malé deti môžu byť predmety a objekty znázornené na papieri pomocou obrázkov.

Prečítajte si: Ako zvládnuť cestovanie s deťmi autom? Čítajte...

Uspokojte prirodzené potreby dieťaťa!

Na ceste musíte byť pripravení i na hladné a unavené dieťa. Posúvanie sa v hustej premávke vám môže prekaziť plány s uspokojením hladu až doma. Majte preto vždy naporúdzi deku, vankúšik či plyšové zvieratko, pre prípad, že by dieťa zmohol spánok.

Na cestu pribaľte i nejaké dobroty na maškrtenie (celozrnné keksy, jabĺčko) a majte dostatok tekutín, to je základ. Keď nebude hlad a smäd, nebude dieťa v aute nevrlé a nervózne – a o to predovšetkým ide.

Vezmite do auta digitálnych pomocníkov!

Nemožno ich ignorovať a tváriť sa, že neexistujú. Kto? No predsa moderní technologickí sprievodcovia detí, ako tablet, dotykový mobil, Nintendo a pod. Väčšina rodičov ich deťom úplne nezakazuje. A teraz, v dopravnej zápche, je ten správny čas, aby vám dieťa v pokoji ukázalo a vysvetlilo, ako čo funguje. Tak vám bude svet vášho dieťaťa o niečo bližší.

Hrajte v aute cestovné hry!

A je pritom úplne jedno, či siahnete po klasike typu „Kto som?“, „Vidím niečo, čo ty nevidíš“, „Zbalila som si do kufra...“, alebo využijete nové nápady na hry počas jazdy autom. Výber je obrovský. Treba len zohľadniť vek dieťaťa.

Otvorte kolo otázok!

Čo ste sa chceli detí už dávnejšie spýtať a nebol na to čas a priestor? Alebo naopak, čo zaujíma vaše deti z vášho života? Teraz je dovolené (takmer) všetko. Otázky vyberajte s citom a ohľadom na vek dieťaťa, tínedžer asi nebude rád rozprávať o svojej čerstvej známosti.

Prečítajte si: Cestujeme s deťmi: Zn. VLAKOM

Robte fotografie a natáčajte!

Dajte deťom do ruky fotoaparát alebo mobil a nechajte ho fotiť. Digitálna kamera môže z detí urobiť filmové hviezdy i malých režisérov, ktorí nepríjemnú vlečúcu sa cestu autom zdokumentujú.

Dohovorte si s deťmi pravidlá!

Bábätkám asi nevysvetlíte, že sa i počas pomalej jazdy v zápche musíte sústrediť na riadenie. Pustite im preto relaxačnú hudbu, pri ktorej pravdepodobne dobre zaspia.

Staršie deti sa ale chcú rozprávať a zabávať, čo sa síce dá počas státia v kolóne alebo za občasného posúvania vpred, ak ale riešite zložitú križovatku alebo kľučkovanie v jazdných pruhoch, môže to byť dosť nebezpečné.

Vysvetlite to svojim potomkom vopred a dohovorte sa, kedy na vás nemajú hovoriť, alebo majú trpezlivo čakať na odpoveď či rozprúdenie debaty, keď sa situácia na ceste znormalizuje.

TIP MAMA a ja

V žiadnom prípade neodbíjajte deti vetou „Buď teraz ticho a neotravuj!“ Vymyslieť pre deti zábavu alebo im dať vhodnú hračku počas cesty v hustej premávke je síce náročnejšie, ale určite sa to vyplatí. Minimálne pre zachovanie vášho duševného zdravia. A to je dôležité na to, aby ste sa v zdraví a pohode dostali do cieľa svojej cesty.

Čo zbaliť na cesty s dieťatkom? Rady pre mamičky!

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: