Ako správne užívať antibiotiká?

redakcia | 4. Mar 2011

Vraj patria medzi najväčšie vynálezy dvadsiateho storočia, no obdobie, kedy boli považované za univerzálny všeliek, majú (našťastie) za sebou. Ako správne užívať antibiotiká sa dozviete v nasledujúcom článku.

Ste vy alebo vaše dieťa chorí a nútení užívať antibiotiká? Jedine lekár môže po dôkladnom vyšetrení rozhodnúť, či je ich užívanie nevyhnutné. ATB na vírusy nepôsobia a väčšina infekcií je u detí vyvolaná práve vírusmi. Na určenie, či ide o vírus alebo baktériu, pomôže lekárovi CRP vyšetrenie. V prípade, že boli antibiotiká vášmu dieťaťu nasadené, dodržujte nasledovné rady, pomôže vám to predísť vzniku recidívy (návratu) ochorenia a predchádzať vzniku odolnosti - rezistencie mikroorganizmov na ATB:

Udržanie účinných hladín a pravidelné dávkovanie: Počas liečby ATB treba dodržiavať určenú dávku, časové odstupy podávania a dobu liečby. V liečbe sa často pokračuje aj niekoľko dní po odznení príznakov.

Neprekračovať určenú dávku! Dávkovanie je individuálne, podľa druhu a závažnosti ochorenia a vnímavosti mikroorganizmu. Prvou chybou je nadmerné predpisovanie iného antibiotika v priebehu krátkeho časového intervalu, t. j. 2 – 3 dní. Pritom efekt prvého podaného antibiotika sa prejaví práve o dva, tri dni, keď už niektorí lekári (často na žiadosť pacientov) zvyknú predpisovať iné, „silnejšie“, lebo „ako sa zdá“, tie prvé nezabrali. Opakovaná liečba antibiotikami môže narušiť rovnováhu imunitného systému. Antibiotiká sú vysoko účinné lieky, ak sú správne predpisované i užívané v presnej dávke!

Počas i po antibiotickej liečbe užívajte potraviny obsahujúce probiotické baktérie na obnovu črevnej mikroflóry, alebo – priamo probiotické baktérie predávané v lekárňach. Taktiež nezabúdajte ani na prísun vitamínu C, najmä v prírodnej forme, dostatok tekutín – najmä nesladených čajov či ovocných štiav zriedených vodou. Vyhýbajte sa alkoholu i soláriám či slnku. Pozrite si, kedy i ako ich treba konzumovať, sú antibiotiká, ktoré sa môžu jesť až po jedle, prípadne sa pri ich užívaní musíte vyhýbať niektorým druhom potravín.

Ženy by si popri užívaní antibiotík (najmä širokospektrálnych) mali od svojho gynekológa vypýtať antimykotickú liečbu, prípadne čapíky na obnovenie vaginálnej mikroflóry, ktoré obsahujú laktobacilus.

O antibiotikách...

Slovo „antibiotikum“ (ATB) sa skladá z dvoch častí – anti = proti, bios = život; pôsobí proti životu mikroorganizmov. Ide o látky, ktoré zastavujú rast mikroorganizmov, predovšetkým baktérií, alebo ich priamo ničia.

Podľa spektra účinnosti rozlišujeme antibiotiká s úzkym spektrom (zasahujú menší počet mikroorganizmov) a so širokým spektrom (indikujú sa vtedy, ak treba pôsobiť na viacero typov baktérií, alebo ak nie je známe, ktoré baktérie ochorenie vyvolali, prípadne pri závažnejších bakteriálnych infekciách).

Objav antibiotík patrí medzi najväčšie vynálezy 20. storočia a znamenal veľký prevrat v medicíne.

Prvé dokumentované antibiotikum sa spája s menom Fleming – on totiž zistil, že pleseň vytvára látku, ktorá ničí niektoré baktérie. Flemingov spolupracovník Thom identifi koval pleseň ako Penicillium Notatum. Podľa toho Fleming pomenoval antibakteriálnu látku penicillin.

Antibiotikum má byť maximálne toxické pre mikroorganizmy a minimálne toxické pre tkanivá a orgánové štruktúry človeka.

 

 

 Ak máte otázky ohľadom liečby či úživania antibiotík  u vášho dieťaťa, neváhajte kontaktovať odborníčku v našej poradni pediatra.

Ak máte skúsenosti s užívaním antibiotík u vášho dieťatka, možno budete vedieť poradiť mamičke v našich diskusiách, kde rieši problém s užívaním antibiotík.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: