Aj vaše deti sa hádajú? Manuál, ako postupovať pri súrodeneckej hádke
Hádky súrodencov sú v mnohých rodinách na dennom poriadku. Ak je tomu tak aj u vás, ponúkame vám návod, ako postupovať, ak si vaše ratolesti nedokážu vyriešiť spory a vám už ich večné hádky idú pekne na nervy.
1. Prestrelka (iba slovný súboj)
Situácia: Erik zoberie Paľkovi modrého rytiera. Hádajú sa, komu figúrka patrí a neustále sa o ňu naťahujú.
Ako by ste mali reagovať:
Ignorujte hádku. Považujte slovnú hádku za dôležitý tréning pre riešenie konfliktov. Ak vám to nejde, myslite na niečo pekné alebo sa zahĺbte do nejakej práce, eventuálne sa utiahnite s knihou alebo časopisom dostatočne ďaleko od hádajúcich sa detí.
Žena doma: Čo mi z vás, deti, vyrastie?
2. Zostrenie situácie (krik a hnev)
Situácia: Paľko vytrhne Erikovi panáčika z ruky, Erik kričí.
Ako by ste mali reagovať:
Popíšte, čo práve vidíte. Vyjadrite slovne stanovisko každého dieťaťa. Pomenujte problém, konštatujte. Navrhnite deťom, nech samy nájdu riešenie, ktoré by sa im obom zdalo byť fér. Opustite izbu.
3. Vyhrotenie (hrozí násilie alebo už prepukla bitka)
Situácia: Erik vezme z poličky auto, ktoré si Paľko poskladal, a hodí ho do neho. Paľko je pripravený brata tiež udrieť.
Ako by ste mali reagovať:
Popíšte, čo vidíte: dve nahnevané deti, ktoré si chcú navzájom ubližovať. Oddeľte deti od seba a vysvetlite im, že je teraz nebezpečné, aby boli spolu, a tak každý musí ísť do inej izby, až kým „nevychladne“.
Hra, alebo naozajstná hádka?
Nezriedka sa stáva, že sa deti medzi sebou vážne hádajú a rodičia situáciu zle odhadnú. Najmä medzi bratmi sa považujú ruvačky často za normálne, hoci slabšie dieťa môže trpieť tým, že musí slúžiť tomu staršiemu ako „fackovací panák“. Hranica medzi hrou a skutočným bojom je v súrodeneckej hádke veľmi tenká a pre rodičov nie vždy rozpoznateľná.
Dôležité je, aby netrávili súrodenci všetok čas iba spolu. Môže dôjsť k presýteniu detí navzájom a tým sa vytára živná pôda pre mnohé zbytočné konflikty. Každé dieťa by malo mať okrem rodiny ešte svojich vlastných kamarátov. Vytvorte im na to dostatok možností.
Kedy zasiahnuť?
- Ak jedno dieťa útočí na druhé fyzicky alebo slovne (uráža ho).
- Ak sa problém, o ktorý sa deti hádajú, týka aj ďalších členov rodiny.
- Ak sa problém, aj napriek všetkým snahám vyriešiť ho, opakovane objavuje.
- Ak sa deti dlhší čas nevedia dohodnúť.
- Ak sú deti mladšie ako tri roky, lebo vtedy potrebujú od rodičov konštruktívne nápady na vyriešenie konfliktu.