Žena doma: Čo mi z vás, deti, vyrastie?

Mary K. | 5. Oct 2017
Žena doma: Čo mi z vás, deti, vyrastie?

Toľko času, snov, peňazí investujeme do svojich detí. Veríme, že nič nevyjde nazmar a vyrastú z nich slušní a spokojní ľudia. Máme očakávania.

S nami rodičmi je to niekedy ťažké. Tak veľmi chceme drobcom dobre, vláčime ich po krúžkoch kadejakých, vychovávame podľa príručiek v dobrej viere, že sa oplatí. Že sa im to niekde zapíše a vstrebú všetky dobré veci, ktoré sme im ponúkli. Lebo my už o živote veľa vieme a chceme, aby boli pripravené aj naše deti. ALE.

Oni nám na to fakt kašlú, na tie naše „vedomosti“ životné. Ešte kým sú maličké, vypočujú si a pustia von. Staršie prekrútia oči a ani sa netvária, že počúvajú, veľké sa otvorene uškrnú: no iste, mama (veď to ONI vedia všetko!).

Dve sestry

Moje baby. Sedia si každá vo svojom kútiku. Staršia s milovaným legom vytvára imaginárne svety a malá žuje na druhej strane izby vlhčenú utierku (obľúbená). Pozorujem ich tváre, ksichtíky, pohyby a hľadám v nich seba  môjho muža. Sme tam! Jamku na ľavom líci majú obe aj zelené oči, ale každej sa jamka pri úsmeve inak ukazuje a aj oči sa inak pozerajú. Sestričky.

Staršia vybrala mladšej z úst tú vlčenku, odstrihla z nej kúsok na doktorský plášť pre lego Andreu a vrátila jej ju spokojne do úst. Malá ani nemukla. Keby som jej ju čo i len na sekundu zobrala z úst ja, spustila by krik. Levica.

Žena doma: Mamka moja
Prečítajte si tiež:

Žena doma: Mamka moja

Čo z vás vyrastie?

Ja si tam tak sedím a uvažujem o tom, aké budú keď vyrastú. Či bude jedna lekárka a druhá tanečnica (u nej je to zatiaľ veľmi hrubý náčrt. U ročného decka veľmi neodhadnete predispozície). Či sa im bude ich jamka na líci furt zjavovať a oči blýskať huncúctvom. A vtedy mi to došlo!

Toto je najviac, čo som im mohla dať. Jednu druhej. Sestru sestre.  Lebo v živote sa stáva hocičo. Sny sa nezrealizujú, vzťahy sa pokazia, telo zradí. Keď budú mať k sebe blízko, pomôžu si. Na tomto matka musíš zapracovať, hovorím si. Vychovaj dobrú sestru. Jednu pre druhú, druhú pre prvú.

Spokojná a dojatá svojim predsavzatím prehliadam rev staršej, lebo mladšia jej rozobrala lego obchodík a krik (ale že fakt neskutočný krik) mladšej, lebo jej nedovolila rozobrať aj Andreu. Moje deti.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: