5 tipov, ako riešiť súrodenecké hádky

Michaela Klamová | 31. Oct 2019
5 tipov, ako riešiť súrodenecké hádky

Možno by sa dalo povedať, že vás nič nepripraví na život tak, ako vyrastať so súrodencom. A občas sa s ním kvalitne pohádať a znova uzmieriť. Takéto hádky sú silnou skúškou nielen pre deti, ale aj pre ich rodičov. Ako k nim pristupovať čo najlepšie?

Ako riešiť súrodenecké hádky?

1. Začnite si všímať, čo sú spúšťače ich hádok

Existuje medzi nimi nejaké spojenie? Možno je to boj o vašu pozornosť, potreba presadiť sa, alebo sa hádajú absolútne o všetko? Robte si dva týždne poznámky a možno zistíte, čo sú najčastejšie spúšťače a dokážete ich vyriešiť či eliminovať.

2. Stanovte jasné pravidlá, ktoré pomôžu predchádzať konfliktom

Napríklad, ako sa určí, kto je na rade skákať na trampolíne, kto môže vybrať rozprávku, či kto pôjde vyniesť odpadky. Spíšte ich a vyveste na viditeľnom mieste.

3. Pri hádke nezasahujte priskoro, dajte deťom čas, naučiť sa vyriešiť svoje konflikty sami

Ak zasiahnete, opýtajte sa, ako by situáciu chceli riešiť, podporte ich, aby sa sami snažili nájsť riešenie.

4. Vyhnite sa nálepkovaniu

I keď sa porovnávanie súrodencov niekedy priam ponúka, neobmedzujte ich nálepkami nešikovný/športovec/hanblivý/knihomoľ... Prehlbujete tak rozdiely medzi deťmi. Radšej sa sústreďte na ich spoločné záujmy či aktivity a podporte ich.

5. Nech sa deje čokoľvek, zostaňte realisti

Súrodenecké konflikty, rivalita či doťahovanie sa sú súčasťou života a to, že sa dnes hádajú, neznamená, že o niekoľko rokov nebudú dobrí priatelia.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: