5 tipov ako motivovať dieťa k čítaniu

Redakcia | 31. Jul 2017
5 tipov ako motivovať dieťa k čítaniu

Dnešné deti čítajú čoraz menej. Ak aj po knihe siahnu, často neporozumejú prečítanému textu.

Dieťa, ktoré sa naučí dobre čítať, získava ďalšie benefity. Je kreatívnejšie, ľahšie sa učí, chápe i zložitejším súvislostiam, má väčší prehľad, rozširuje si slovnú zásobu.

Tipy ako motivovať dieťa ku knihám

Čítajte deťom od malička

Rozprávky prečítané mamičkou či ocinom večer pred spaním deti zbožňujú. Čítajte deťom pravidelne, ideálne každý večer. Prehlbujete tak v nich nielen lásku ku knihám ale aj váš spoločný vzťah.

Radí pán Mrkvička: Keď číta ocko

Motivujte dieťa k čítaniu vlastným príkladom

Deti nás napodobňujú. Vo všetkom. Sme pre nich vzorom a v čítaní to nie je inak. Ak sami siahate často po knihách či časopisoch, je veľmi pravdepodobné, že tak bude robiť aj vaše dieťa.

Ale platí to aj naopak. Ak ste nikdy nečítali a doma nemáte žiadnu literatúru, len ťažko môžete očakávať od dieťaťa, že vás samo osloví s prosbou o kúpu knihy.

Preto využite spoločné chvíle s dieťaťom na spoločné čítanie. Môžete si každý čítať svoju knihu, alebo požiadajte dieťa, aby vám prečítalo z tej jeho. Nezabudnite sa ho potom spýtať, či pochopilo prečítaný obsah.

Podľa čoho vybrať vhodnú knihu pre vaše dieťa?

Zoberte dieťa do kníhkupectva či knižnice

Nikdy dieťa do čítania nenúťte. Nájdite zábavný spôsob ako mu ukázať svet kníh. Zoberte ho do knižnice. Nasmerujte dieťa k výberu vhodnej literatúry. Neobmedzujte ho vo výbere, iba usmernite vzhľadom na vek a náročnosť publikácie.

Pripravte pre deti súťaž v čítaní

Súťaž o najviac prečítaných kníh napríklad za jeden mesiac alebo počas prázdnin môžete vyhlásiť medzi súrodencami alebo medzi kamarátmi.

Aby bolo všetko podľa pravidiel, deti by mali čítať knihy s približne rovnakým rozsahom a samozrejme vhodné pre ich vek. Nezabudnite po prečítaní knihy skontrolovať, či dieťa porozumelo obsahu. Odmenou pre víťaza môže byť: nová kniha.

Vytvorte si doma detskú knižnicu

Pripravte dieťaťu miesto, kde si môže prečítané ale i nové knihy odkladať. Kde bude mať prehľad svojich obľúbených knižiek.

Na začiatok bude stačiť aj menšia polička. Môžete dieťaťu navrhnúť, aby niektorú so svojich knižiek požičalo aj kamarátovi. Výsledkom čítania dieťaťa môže byť jeho vlastný čitateľský denník.

12 tipov, ako deťom vštepiť lásku ku knihám alebo Aby čítanie nebolelo

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: