Náročné dieťa: Nekritizujte, prosím, moju výchovu

Mgr. Jana Caban | 5. apríl 2022
Náročné dieťa

Ako zvládnuť, keď vás posudzujú?

Byť rodičom je dosť ťažké aj bez toho, aby ste sa museli  zapodievať vonkajším tlakom, posudzovaním či netoleranciou vášho rodičovského štýlu... No tým, že máte dieťa s náročnými potrebami, môžete byť, paradoxne, ešte lákavejším cieľom pre kritikov. Aby ste seba a svoje dieťa ochránili pred nechcenými a neužitočnými radami a rodičovskou kritikou, vyskúšajte tieto tipy.

Udržujte svoje sťažnosti v súkromí

Ak svoje sťažnosti zverejníte, vystavujete sa ešte väčšej pravdepodobnosti rodičovskej kritiky. Starostlivo si vyberajte, komu sa zveríte so svojimi trápeniami. Neklaďte otázky, na ktoré nechcete počuť odpovede. Je ťažké byť so svojimi starosťami celkom sám, takže ak sa potrebujete niekomu zdôveriť, hľadajte rovnako zmýšľajúcich priateľov, ktorí zdieľajú vašu rodičovskú filozofiu. Najlepšie takých, ktorí taktiež vychovávajú dieťa s náročnými potrebami.

Chráňte seba

Ak vaši kritici dospejú k záveru, že chradnete, budú mať potrebu zasypávať vás (nevyžiadanými) radami. Môžu predpokladať, že vaše dieťa je pre vás záťažou a to, čo skutočne potrebujete, je oddýchnuť si od neho. Môžete povedať: „Vlastne milujem, keď je moje dieťa stále pri mne.“ V skutočnosti im tým hovoríte: „Som v poriadku, nepotrebujem vašu pomoc s dieťaťom, ďakujem.“ Samozrejme, ak potrebujete aj iný druh pomoci – s riadom, domácnosťou – teraz môže byť ten správny čas opýtať sa či požiadať o pomoc.

Chráňte svoje dieťa

Komentáre priateľov a príbuzných môžu ľahko ovplyvniť aj vývin sebaobrazu vášho dieťaťa. Nedovoľte, aby sa negatívne súdy  obtierali o vaše dieťa. Ak vás pozvú do domácnosti, kde viete, že kritici zavalia vaše dieťa otázkou: „Prečo nie si ako ostatné deti?“ je to pre vás jasná správa – nechoďte tam. Nehovorte o problémoch vášho dieťaťa v jeho prítomnosti. Deti sú veľmi vnímavé a túto kritiku si vysvetľujú ako svoju nedostatočnosť, majú potom tendenciu vnímať sa ako „zlé“.

„Myslím, že moje dieťa si myslí, že je zlé, a to mi trhá srdce. Som si istý, že syn vycítil moje pochybnosti a zachytil kritiku ostatných členov rodiny, ktorí si mysleli, že je len zlý chlapec. Ubezpečujem ho, že nie je zlý.  Keď mal tri roky, povedal mojej tete: „Som zlý, však?“ Bolo to obzvlášť ťažké, pretože naše druhé dieťa má úplne iný temperament a zdá sa, že je také „dobré“.“

náročné dieťa a kritika výchovy

Buďte kladne naladení

Priatelia a príbuzní veľmi rýchlo zistia, ako hodnotíte svoje vlastné dieťa. Ak ste negatívni, sťažujete sa a zdá sa vám, že vás vaše dieťa až priveľmi potrebuje, očakávajte, že priatelia budú reagovať rovnako. Ak sa však zdá, že ste nadšení a hrdí na to, že máte toto energické dieťa, bude to z vás pôsobiť skôr smerom k jeho pozitívnym vlastnostiam, než by ho považovali za vaše „problémové dieťa“. Ak kritik vysloví: „Ona je taká tvrdohlavá,“ vráťte sa s „Áno, je veľmi vytrvalá.“ Keď kritik povie: „Je taký búrlivý,“ obráťte to na „Má veľa nadšenia.“

„Keďže Emily zle znášala, keď som bola preč, s manželom sme sa rozhodli, že ju neopustíme, kým nebude dosť stará na to, aby pochopila, čo sa deje. Nedávno sme začali pochybovať o našom rozhodnutí, pretože Emily je do veľkej miery, ako ju ľudia nazývajú, „mamino dievča“. Má tendenciu rozčuľovať sa, keď je s ľuďmi alebo v blízkosti s ľudí, ktorých pravidelne nevidí, a ľudia sa tvária, akoby sa s ňou niečo stalo, a hovoria veci ako: „Ach, drahá, potrebuješ sa od nej dostať preč.“ Ale ja sa od nej nechcem dostať preč!

Moja mama raz komentovala správanie mojej osemmesačnej netere – keď bábätko prechádzalo od človeka k človeku bez jediného zvuku, mama povedala: „Nie je to dobré dieťa?“ Mám pocit, že Emily je tiež dobré dieťa, aj keď je veľmi náročné. Počas mojej nedávnej návštevy lekára ju moja svokra prišla strážiť. Potom povedala niečo, čo bolo pre moje uši hudbou: „Aké dobre naladené, šťastné dieťa.““

Uvedomte si  zdroj rodičovskej kritiky

Vašej matke naozaj leží na srdci váš najlepší záujem a záujem jej vnúčaťa, no vychovala vás v dobe, keď plánovanie, kŕmenie z fľaše, postieľky, ohrádky, výprask a strach z rozmaznania boli štandardné rodičovské praktiky. Prirodzene, jej názory na výchovu detí sa budú líšiť od tých vašich. Prijmite to. Nič nerozdeľuje priateľov a príbuzných tak, ako rozdielne názory na výchovu detí. Vyberte si tie praktiky starostlivosti o deti, na ktorých sa vy a vaša matka zhodnete, a zamerajte konverzáciu na ne; vo zvyšku jednoducho súhlaste s nesúhlasom.

„Najväčšou výzvou, ktorú som nenašiel, nebolo uspokojiť potreby môjho dieťaťa, ale reagovať na kritiku nášho výchovného štýlu. Dokonca aj náš známy lekár vyjadril pochybnosti o našom prístupe. Je to ako keby verili, že naša pozornosť spôsobila synovu osobnosť, a nie naopak.

Mojím najhorším problémom bolo vysporiadanie sa s vonkajším tlakom, kritikou a netoleranciou môjho rodičovského štýlu – najmä zo strany mojej matky, ktorá vie byť skutočne krutá a nenechá veci prirodzene plynúť. Trvá na tom, že som svojmu synovi sťažila veci dojčením a nepoužívaním ohrádky. Usilovne sa snažím vyhnúť téme spánkového režimu s ňou, pretože si myslí, že by som sa mala hanbiť za to, že som nedala Alana v noci do postieľky, ale má tendenciu to otvárať pri vyvolávaní hádky. Začína na mňa tlačiť, aby som ho odstavila. Nemá žiadnu predstavu o odstavovaní pod vedením dieťaťa a bude zhrozená, keď sa dozvie o mojich plánoch nechať ho odstaviť sa samého. Veľmi si užíva vnuka (aj keď niekedy na môj účet), a to jej nechcem brať, ale už som uvažovala, že sa radšej odsťahujem niekam ďaleko...“

Obklopte sa okruhom povzbudzujúcich ľudí, nie kritikov 

Nemajte pocit, že musíte svoje dieťa obhajovať alebo všetkým vysvetľovať svoj výchovný štýl. Vaše dieťa bude mať veľa kritikov, ale má iba jedných rodičov, ktorí vedia, čo je najlepšie. Nakoniec sa práve ono stane živým dôkazom toho, že to, čo ste urobili, je/bolo správne. Keď vaši kritici uvidia, ako vaše dieťa rozkvitá, uvedomia si, že vaše srdce vás skutočne priviedlo k správnemu spôsobu výchovy tohto dieťaťa. Niektorí môžu byť dokonca radi, že ste nedali na ich rady.

NEZABUDNITE:

Vaše dieťa bude mať veľa kritikov, ale má iba jedných rodičov, ktorí vedia, čo je najlepšie.

 

 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: