Domáca lekárnička a dobré rady v SOPLÍKOVEJ SEZÓNE

Domáca lekárnička a dobré rady v SOPLÍKOVEJ SEZÓNE
17.10.2019 v kategórii Batoľa, autor Jana Guráňová, foto: istockphoto.com

Soplíky a prechladnutie sú typické pre tieto dni. Nepríjemné bývajú najmä u malých bábätiek a detí. Ako im môžete predchádzať a ako si s nimi poradiť?

V rámci prevencie je dôležité deti postupne adaptovať na klesajúce teploty. Podľa odporúčaní by deti mali denne tráviť vonku aspoň tri hodiny. 

Je mu zima, neprechladne?

Nie je vhodné bábätko príliš naobliekať, aj keď sa vám zdá, že by mu mohlo byť chladno. Princíp otužovania vzduchom spočíva práve v tom, aby mal organizmus kontakt s prostredím. Vo všeobecnosti platí, že dieťaťu by sme mali obliekať o jednu vrstvu viac, ako si obliekame my sami. 

Kedysi platilo, že pokiaľ má dieťa studené rúčky, tak mu je určite zima. Nemusí tomu tak byť vždy. Okrajové časti tela, ako sú ruky či nohy, majú prirodzene nižšiu teplotu než zvyšok tela, ktorý je chránený oblečením. Vhodnejším indikátorom teploty je miesto za krkom.

Prechladnuté dieťa

Ak sa vášmu drobcovi prechladnutie predsa len nevyhlo, liečbu treba začať čím skôr. Najmä malé bábätká bývajú citlivejšie na rôzne nákazy, nakoľko ich imunita je ešte veľmi slabá.

Dojčatá dokonca nedokážu počas prvých mesiacov života efektívne dýchať ústami, preto je dôležité pri nadmernej tvorbe hlienu uvoľňovať dýchacie cesty. Vhodnými pomocníkmi sú odsávačky a rôzne nosové roztoky v podobe morskej vody alebo iných prípravkov určených na uvoľnenie hlienov vhodných pre deti.

soplíková sezóna

Soplíky treba odsávať najmä preto, aby sme predišli ich zatekaniu, čo následne vyvoláva u dieťatka kašeľ a ďalšie zdravotné ťažkosti ako napríklad zápal stredného ucha. Okrem toho upchatý noštek bráni dieťatku v pokojnom spánku, prekáža pri dojčení a spôsobuje nervozitu bábätka.

Domáca LEKÁRNIČKA v soplíkovej sezóne

Tu je len niekoľko inšpirácií, čo by mala obsahovať vaša domáca lekárnička v rámci prípravy na jesenné prechladnutia:

 • detská odsávačka (pokiaľ máte doma malé bábätko)
 • osový roztok morskej vody alebo nosové kvapky na zriedenie hlienov
 • vatové tyčinky
 • sirup proti kašľu vhodný pre deti, prípadne kalciový sirup
 • aromadifuzér a esenciálne oleje – na uvoľnenie dýchania sa osvedčili najmä oleje z eukalyptu, tymianu, mäty a borovice. Éterické oleje zároveň dezinfikujú vzduch, a tým bránia šíreniu nákazy na ostatných členov rodiny
 • balzam na uvoľnenie dýchacích ciest – aplikuje sa masážou na hrudník a chrbát
 • detský čaj na podporu imunity – dostať v lekárňach
 • lieky proti zvýšenej teplote – po porade s lekárom alebo lekárnikom v podobe čapíkov alebo sirupu

Babské rady

Ak nechcete hneď utekať s drobcom k pediatrovi, tu je niekoľko domácich receptov, ktoré môžu pomôcť pri prvých príznakoch prechladnutia:

 • materské mlieko – dojčenie je ideálnou prevenciou a podporou dojčenskej imunity. Materské mlieko však môžete využiť aj ako kvapky do nosa na uvoľnenie hlienu.
 • silný domáci vývar (od 6 mesiacov) – prehrieva telo z vnútra a zároveň zmierňuje príznaky prechladnutia, ako sú bolesti, únava, preťaženie či zvýšená teplota
 • zvýšenie polohy hlavy – na podloženie matraca v postieľke poslúžia poskladané uteráky, prípadne aj knihy
 • cibuľové vrecko – cibuľu nakrájajte nadrobno, dajte do plátenného alebo bavlneného vrecka či plienky a zaveste na noc blízko hlavy dieťaťa. Uvoľňuje to nos a dutiny (upokojuje sliznicu) a pomáha v spánku lepšie dýchať.
 • zvýšený príjem tekutín – vhodné sú najmä teplé bylinkové čaje, čistá voda alebo odšťavené ovocie

KEDY ísť so soplíkom K LEKÁROVI?

Ak dieťatku ani po pár dňoch zahlienenie neprechádza, prípadne sa opakuje príliš často, alebo sa dokonca pridružia rôzne ďalšie ťažkosti (zvýšená teplota, dieťatko si chytá ušká či iné), určite netreba váhať a radšej konzultovať tento problém s pediatrom.

Na základe výterov z nošteka a ďalších vyšetrení môže lekár odhaliť skryté príčiny neustáleho zahlienenia a nasadiť aj správnu liečbu. Niekedy môže byť príčinou i alergia, ktorú možno taktiež odhaliť na základe vyšetrení. I keď by sa mohlo zdať, že zahlienený noštek u bábätka nie je dôvodom na znepokojenie, netreba to ani podceňovať.  Najmä v prípade, že tento problém pretrváva alebo sa neustále vracia. Vtedy je skutočne lepšie nechať bábätku urobiť dôkladné vyšetrenia, aby ste mali istotu, že nejde o nič vážne.