Dôležitý faktor vo vývoji dieťaťa? Zmýšľanie matky

Marika Koscelníková | 12. marec 2022
Myslenie matky

Vaše vlastné myslenie môže chrániť vaše deti – dokonca aj bábätká – pred stresom a pomôže im k správnemu vývoju.

Dieťa cíti a vníma pohodu či nepohodu matky a reaguje správaním. Určite ste si všimli, že počas období, ktoré sú pre vás náročné, sú aj deti nepokojné a podráždené. Vaše pocity sa prenesú na deti a tie sa dostanú tiež do stresového nastavenia. To platí aj pri riešení problémov s deťmi v rámci ich vývoja – veríte, že sa veci môžu zmeniť k lepšiemu a aspoň trošku posunúť, alebo upadáte do apatie a myslíte si, že vášmu dieťaťu už nič nepomôže? 

Dieťaťu odovzdávame aj vzorce, ktoré si osvojí pre svoj život. Nenaložme mu na ramená pocit, že život je nezvládnuteľný. 

Ako záleží na myslení

Vedúci výskumníci Mei Elansary, MD, a Dana Charles McCoy, PhD, z Bostonskej detskej nemocnice, viedli rozhovory s 33 matkami s 12-mesačnými deťmi o ich zmýšľaní a úrovni stresu (ext. zdroj štúdia). Potom použili elektroencefalografiu (EEG) na meranie mozgovej aktivity detí. Zistili, že vysoký stres u matiek môže znížiť frekvenciu, kvalitu vzorcov a silu vysokofrekvenčných gama a beta vĺn v mozgu ich detí, ktoré sú spojené s vyššou kognitívnou schopnosťou v neskoršom detstve – ale iba v prípade, že matka mala presvedčenie, že veci sa nedajú zmeniť. 

Inak povedané, stresu sa vyhnúť úplne nemôžeme a rodičovstvo je sprevádzané mnohými výzvami - od bežných záležitostí spojených s výchovou, cez finančné, rodinné či zdravotné a vzťahové problémy. Dôležité ale je, ako premýšľate o probléme? Som v ňom a nemôžem ním pohnúť, alebo ho chcete vyriešiť? Ako premýšľate o svojom dieťati? Máte radosť z malých pokrokov a vidíte zmeny alebo ste frustrovaní a odovzdaní realite? 

Premýšľate o pokrokoch nie o zlyhaniach

Vedci zistili, že myslenie orientované na rast  a zmenu sa spájalo s menším počtom symptómov úzkosti, depresie, psychického stresu a to tak u matiek ako aj u detí (ext, zdroj štúdia). 

Je jasné, že iba zmena myslenia neodstráni prekážky, s ktorými sa stretávajú mnohí noví rodičia, ako je nedostatok platenej dovolenky, nákladná starostlivosť o deti a v niektorých častiach zeme aj obmedzený prístup k vzdelávaniu v ranom detstve, zdraviu a výživy. Existujú obrovské systémové stresory a bariéry kladené na nových rodičov, najmä v prvom roku života detí a veľa okolností naozaj nemôžeme zmeniť, ale  zmeniť vlastné nastavenie môžeme. 

Posunúť negatívne myslenie napríklad vnútorným dialógom, praktizovaním vďačnosti, oslavou malých víťazstiev a naklonením sa k novým výzvam. Buďte k sebe láskavé a pracujte na zlepšeniach. Dieťa sa to naučí od vás. 

Pomôcť matkám – a rodičom vo všeobecnosti – pochopiť, že ich schopnosti a schopnosti ich detí nie sú fixné a možno ich rozvíjať, je jednoduchou a cenovo dostupnou investíciou do rozvoja ich bábätka.

Zdroj: www.mother.ly

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: