Boj s CUMĽOM alebo Ako a prečo sa ho zbaviť

Martina | 20. apríl 2022
Cumlík dieťa

Veľký pomocník, ale aj nočná mora mnohých mamičiek. Voláme ho cumeľ. Stres prežívame pri každom odchode z domu. Kontrolujeme, či ho dieťatko má a či my máme aspoň jeden náhradný v taške. Mnohé detičky sa bez cumľa nedokážu upokojiť, iné zaspať. Vtedy vnímame tú malú plastovo-gumenú vec ako najlepšiu na svete.

Problém však často nastáva, keď sa cumlíka musí dieťa vzdať. Presvedčiť ho, že spinkať sa dá aj bez neho, je niekedy dlhá a strastiplná cesta. S odúčaním prichádza veľa plaču, nervozity a nepokoja. Poďme sa pozrieť na to, čo na cumeľ a boj s ním hovoria odborníci, ale aj samotné matky. 

Cumlík ako barlička

Lekári vnímajú cumeľ zväčša pozitívne. Pediatrička Marta Špániková sa s cumľom u bábätiek stretáva pomerne často a to už pri prvej novorodeneckej návšteve. „Naozaj to často vidím, že mamička sa pred narodením dieťatka rozhodne, že cumlík isto nie a po narodení veľmi rýchlo svoje rozhodnutie zmení, keď vidí, že to dieťatko upokojí,“ skonštatovala. Má ho vraj až polovica z nich.

Podľa detskej psychologičky Márie Tóthovej Šimčákovej ide pri tých najmenších o akúsi barličku, ktorá im pomáha upokojiť sa. U bábätiek je sací reflex spojený s dojčením alebo pitím mlieka z fľašky, čo u nich vyvoláva príjemný pocit. Lekári aj stomatológovia sa však zhodujú, že je dôležité skončiť s cumľom v pravý čas. Ideálne okolo jedného roka. „Napríklad už od pol roka by som cumlík dávala len na zaspanie, ak ho dieťatko vyžaduje. Okolo roka, ak máme večerný rituál kúpania, čítania alebo rozpovedania rozprávky, dieťatko často zaspáva v našej prítomnosti, vieme už cumlík zrušiť,“ vysvetľuje Špániková. Ak ho už necháme aj v druhom roku života, mali by sme sa s našiím potomkom vedieť dohodnúť, kedy a za akých rozumných okolností, cumeľ odložíme. K jeho odobratiu by sme ale nemali pristúpiť radikálne. Podľa primárky stomatologického centra MySmile Vladimíry Balogovej-Kasajovej napríklad aj z toho dôvodu, aby dieťatko neprešlo automaticky k cmúľaniu si prsta. To by mohlo narobiť oveľa väčšie škody ako neskoršie odloženie cumlíka.  

Psychológovia aj lekári radia, aby sme k odobratiu cumľa nepristupovali ani v čase, keď sa dieťatku narodí súrodenec. Už samotný fakt ďalšieho bábätka v rodine býva pre deti stresujúci. Rovnako to nie je ideálne v období sťahovania sa, alebo iných zásadných zmien. 

cumlík dieťatko

Ako sa zbaviť cumlíka - ideálna je dohoda

Postupné a citlivé odstavovanie by mali všetci zúčastnení – deti aj rodičia – znášať ľahšie. Podľa Tóthovej Simčákovej je prvým úspešným krokom obmedzenie jeho používania iba na určité časové úseky, napríklad na večerné zaspávanie a iba v posteli. Najčastejšími zvykmi rodičov je cumeľ poškodiť, alebo ho máčať do nepríjemných chutí pre dieťa. Nie na každé však tento spôsob zaberá. Úspech môže zaznamenať aj spoločná dohoda, že cumeľ darujeme inému malému bábätku v rodine, alebo novonarodenému psíkovi. „Máme príklady, kedy dievčatko venovalo cumlík cumlíkovej víle, či Ježiškovi,“ uviedla detská psychologička.

Pozitívne reakcie prináša aj výmena za hračku, teda ak dieťaťu kúpime namiesto cumľa niečo, po čom skutočne túži. Jednoduchým a niekedy spoľahlivým spôsobom býva aj obyčajná strata. Dcérke, alebo synovi povieme, že cumeľ sa stratil, nevieme ho nájsť a nový už skrátka nekúpime. Jednou z možností je napríklad nechať ho na výlete, či dovolenke v inom meste, už či akože náhodne, alebo po dohode s dieťaťom. 

Už nech sa rozhodneme pre ktorýkoľvek spôsob skoncovania s cumľom, musíme vytrvať. A to aj cez deň aj v noci. „Hlavne pri uspávaní je dôležité, aby sme nenechali  dieta samo, aby sme boli s ním, rozprávali mu, spievali, utešovali ho,“ zdôrazňuje Tóthová Šimčáková.  

Cumlík - postrach stomatológov

Nesmieme však zabúdať ani na poslednú možnosť. Nechať dieťa, aby sa samo rozhodlo, kedy chce cumeľ odložiť. Tu však zdvíhajú varovný prst stomatológovia. Cumeľ nesmieme dieťaťu nechať príliš dlho. 

Časté a dlhodobé satie môže nakoniec spôsobiť veľké množstvo problémov. „Najčastejšie sú to krivé zuby,  problém s zhryzom, stravovaním, rozprávaním, dýchaním a zápalom stredného ucha,“ upozorňuje detská stomatologička Ivana Sabo z kliniky Dr.Martin. Podľa nej čím dlhšie udržíme doma tento zvyk, tým zvyšujeme pravdepodobnosť, že dieťa bude v budúcnosti potrebovať zubný strojček, v niektorých prípadoch až chirurgický zákrok. 

Zubári sa s týmito problémami stretávajú každodenne. Aj preto, ak je naše dieťa milovníkom cumľa, o to viac by sme nemali otáľať s návštevou zubného lekára. „Najvhodnejší čas je v šiestom mesiaci života alebo pri prerezaní prvého zúbka. Je to správny čas, keď sa vieme takýmto problémom vyhnúť a poradiť to najlepšie riešenie pre každé bábätko,“ radí zubárka. 

Stomatológovia by boli najradšej, keby sa mamičkám podarilo odstrániť cumeľ s príchodom prvých zubov. To je spravidla u každého dieťaťa individuálne. Ak sa to nepodarí, radia matkám starších detí, aby im vysvetlili dôsledky užívania cumľa pre ich zúbky. Podľa stomatologičky je najlepšie úprimne sa porozprávať a na rovinupovedať, ako to škodí zúbkom, ako im to robí zle a spoločne sa ho zbaviť. Mnoho mamičiek si pre rady chodieva práve k zubárom. Ani oni neodporúčajú odučiť dieťa od cumľa nejakým trestom, ale vzájomným dohovorom. „Keď nič z uvedeného nezaberie, taký radikálnejší spôsob je aj postupné skrátenie cumlíka nožnicami, kedy sa dieťatku vysvetlí, že kým dieťa rastie, cumeľ sa zmenšuje, takže už mu nesedí.“ 

ZÁSADNÁ CHYBA!

Mnohí rodičia sa pri zavádzaní cumľa dopúšťajú veľkého hriechu hneď na začiatku. Aby si uľahčili život a túto pomôcku plačlivému bábätku nanútili, máčajú ho do sladených nápojov, alebo iných sladkých príchutí. Akonáhle má dieťatko aspoň jeden zub, zarábame si na veľký problém. „Pri poklese pH v ústach totiž nastávajú demineralizačné procesy a pokiaľ v tomto období mamičky nečistia poriadne svojim deťom zuby, tie sa ihneď začnú kaziť. Podobne má na kazovosť vplyv oblizovania cumlíka rodičom,“ vysvetľuje primárka stomatologického centra MySmile Vladimíra Balogová-Kasajová. Mliečne zúbky sú totiž oveľa náchylnejšie na vznik zubných kazov, ako zuby dospelých. Ak svoje dieťa navyše naučíme, že cumeľ je aj sladká dobrota, pri jeho odoberaní sa nevyhneme veľkému kriku a plaču. 

Anketa: Ako sa vám podarilo zbaviť cumlíka?

Magdaléna:

„My sme boli na cumľoch závisláci, obe deti, syn viac. Bez dudla ani na krok, bez dudy sa nespalo. Zbavili sme sa ich tak, že sme za ne v hračkárstve kúpili hračku. Skrátka malý si vybral hračku a zaplatili sme dudlami. Áno, predavačka bola mierne v šoku.

Ivana: 

„Ivko mal dudel asi do roka a pol. Sledujem na instagrame profil detskej zubárky, ktorá dávala také hrozné fotky zubov u detí, ktoré mali dlho cumeľ, že som ho zo dňa na deň zrušila. Vysvetlila som, že sa mu môžu pokaziť zúbky. Jedna, dve noci boli ťažšie, lebo hľadal, ale rýchlo naň zabudol.“

Nikoleta: 

„Pri staršej dcére Ellie odnaučovanie nebolo vôbec ťažké. Mala ani nie 2 roky a chápala, že je veľké dievčatko a cumlíku sú pre bábätká. Pri dvojičkách to bolo horšie. Tie mali cumlíky 24/7. Už mali ísť do škôlky a stále mali cumlíky. Skúšala som ich strihať, namáčať do niečoho, dávať im do nich rascu, že aha mravčeky, ale nič nepomáhalo. Potom sme raz ich akože zabudli u starkých na Orave, síce týždeň boli umrnkané a pýtali si ich, ale zvládli to.“

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: