Ako úspešne zvládnuť obdobie vzdoru

Michaela Klamová | 11. november 2022
Obdobie vzdoru

Počúvate často „nie!“, „ja sám!“ a „moje!“, doplnené o intenzívne a nekontrolovateľné výbuchy emócií? Aj keď je úplne normálne, dokáže byť obdobie vzdoru veľkou skúškou rodičovstva. Veda vám však môže pomôcť toto náročné obdobie zvládnuť.

Záchvaty hnevu sa (podľa vedcov) vyskytujú často na dennej báze:

  • u 87 % detí vo veku 18 až 24 mesiacov,
  • u 91 % detí vo veku 30 až 36 mesiacov
  • a 59 % percent detí vo veku 42 až 48 mesiacov. 

Toto obdobie je akýsi vývojový míľnik. Schopnosti dieťaťa sa prudko rozvinuli, no správanie sa rozpadá. Začína si budovať nezávislosť, no zároveň sa ešte len učí, ako sa vyrovnať s intenzívnymi pocitmi, ako sú strach, hnev, frustrácia a smútok. Reakcia rodiča je v tomto prípade kľúčová.

Prvým krokom je prestať sa sústrediť len na správanie a prejav dieťaťa. Základom citlivého a vnímavého rodičovstva je schopnosť rodiča vcítiť sa do mysle malého dieťaťa a pochopiť, že jeho prejav a správanie majú zmysel. Autoritatívne rodičovstvo sprevádzané krikom a príkazmi či trestami, vystavuje deti riziku vzniku emocionálnych a behaviorálnych problémov.

Čo nerobiť pri záchvate vzdoru
Prečítajte si tiež:

Čo nerobiť pri záchvate vzdoru

Uvedomte si vlastné emócie

Jačiace a protestujúce dieťa vo vás zrejme spustí intenzívnu emocionálnu odpoveď, no skôr než začnete kričať aj vy, uvedomte si, čo sa vo vás odohráva. Ak sa vám podarí ovládnuť svoje emócie, dokážete následne citlivejšie reagovať na situáciu vášho dieťaťa. Ako môžete očakávať od dvojročného dieťaťa, aby ovládal svoje emócie, ak to nedokážete ani vy?

Neberte to osobne

Pri záchvate prechádzajú odrazu dieťaťom silné emócie, ktoré nevie kontrolovať, ani ich nedokáže opísať slovami, čo je preň veľmi frustrujúce. Preto neberte záchvaty detského hnevu osobne, ale ako spôsob komunikácie. Vaše dieťa sa vám snaží čosi povedať a je na vás ho naučiť ten správny spôsob. S podporou milujúceho a chápajúceho rodiča sa dieťa postupne naučí vyrovnávať s frustráciou, kontrolovať svoje emócie a ich prejavy a nájsť slová, ktorými dokáže vyjadriť, čo sa s ním deje.

Zdroj: www.sciencealert.com

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: