Ako rybičky vo vode: Benefity baby plávania

Veronika Kmetóny Gazdová | 12. november 2021
plávanie bábätiek

Príroda to má dokonale „vymyslené“ a vznik nového života je doslova zázrakom. Bábätko sa v tele mamy vyvíja deväť mesiacov chránené plodovou vodou a práve tá je pre bábo po narodení známym a prospešným prostredím. Mnoho rodičov preto navštevuje už od útleho veku svojich ratolestí rôzne kurzy plávania, ktoré majú na dieťa veľa pozitív – od psychomotorickej stránky, zdravotnej až po sociálnu.

O benefitoch tzv. baby plávania sme sa rozprávali s Annette Rusek, majiteľkou detského klubu Plaviatko, ktorá je mamou šesťročného synčeka. Práve on ju inšpiroval k založeniu tohto projektu, keď počas materskej dovolenky Anette zistila, že v jej okolí je málo detských centier, ktoré by spĺňali jej požiadavky na oddych a kvalitu zároveň, a boli vhodné pre deti od útleho veku.

Plaviatko

Anette sa vydala na náročnú cestu štúdia metodiky plávania dojčiat, batoliat a pohybových aktivít, absolvovala štúdium u známej a uznávanej odborníčky na psychomotorický vývin dieťaťa Evy Kiedroňovej (ext. zdroj Eva Kiedroňová) v Prahe a jej metodiku prenáša aj do svojich kurzov.  

Voda nie je pre malé dieťa úplne neznámym prostredím. Akú úlohu zohráva pobyt v nej po jeho narodení?

Voda je pre dieťatko súčasťou jeho života od narodenia a samotný pohyb v nej prináša rôzne benefity. Prvé pohybové aktivity a prípravu u nás ponúkame od šiestich týždňov formou vaničkovania v pohodlí domova rodiny, kde rodiča študovaný inštruktor naučí základy manipulácie dieťatka vo vodnom prostredí, pričom na to stačí menšia vaňa.

Je veľmi zaujímavé, že malý človiečik sa narodí s reflexom zadržania dychu, no ten postupne okolo štvrtého mesiaca vymizne. Ide o potopný reflex, nazývaný aj tzv. bradycartic – detičky vedia zadržať dych a otvoriť oči pod vodou. Je im to úplne prirodzené z prostredia plodovej vody. Preto je veľmi vhodné začať kurzy baby plávania okolo troch – štyroch mesiacov života dieťatka. 

Kurzy plávania pre deti nie sú len o strávení času vo vode, ale aj o ich usmerňovaní, kontakte a pod. Aké benefity to prináša?

Kurzy detského plávania sa u nás realizujú pod vedením skúseného inštruktora so vzdelaním a prinášajú deťom množstvo benefitov. Plávanie je pre najmenších napr. jedinou ideálnou činnosťou, ktorá ich pripraví na akýkoľvek šport. Dieťa si osvojí hravou, citlivou a nenásilnou formou tzv. základné plavecké zručnosti, ktoré sú potrebné pre neskoršiu výuku plávania.

Absolvovanie týchto kurzov prináša spestrenie materskej dovolenky rodiča a denného režimu dieťatka a odreagovanie sa od každodenných starostí. Tieto kurzy tiež pomáhajú prehĺbiť vzájomné porozumenie a citové väzby medzi rodičom a dieťatkom. Čo však netreba opomenúť, je socializácia dieťatka v spoločnosti vrstovníkov a dospelých, psychické otužovanie, nácvik komunikácie a riešenie konfliktov s vrstovníkmi a príprava vstupu do kolektívu. Účasť na kurzoch tiež znamená psychický a fyzický relax pre dieťatko, ktoré následne lepšie prospieva, papá a spí.

Plávanie má pozitívny vplyv aj na rozvoj pamäti dieťaťa, jeho sústredenosti a schopnosti spolupracovať a celkovo prispieva ku kvalitnému psychomotorickému vývoju. Znamená aj otužovanie organizmu dieťatka aj rodiča, zvýšenie jeho obranyschopnosti ale napr. aj prehlbovanie a skvalitnenie dýchania.

Kedy je vhodný čas začať s dieťatkom navštevovať takéto plávanie? 

Kurzy detského plávania odporúčame u nás od troch mesiacov s podmienkou, že dieťa musí držať hlavičku v polohe na brušku. Ale ako stále upozorňujeme, je veľmi dôležité, aký klub si rodičia vyberú a najmä, aby si vybrali klub so vzdelaným inštruktorom. Nemali by sa báť pýtať sa, nakoľko do jedného roka rozhoduje o pohyboch vo vode rodič, nie dieťa. Bábo je do jedného roka veľmi prispôsobivé, čo sa týka metodiky, bez problémov sa nechá násilne zanárať (ponárať pod hladinu), čo, žiaľ, vidíme ešte stále vo väčšine klubov. 

Pri akých problémoch sa odporúča začať chodiť s dieťatkom plávať? Kedy, naopak, môže viac uškodiť ako pomôcť?

Plávanie je vhodné pre všetky zdravé deti od troch mesiacov. V prípade oslabenia imunity, ekzémov či zápalov sa vždy treba poradiť s pediatrom. Napr. pri hypertonuse (zvýšenom svalovom napätí) je veľmi dôležitý odborný dohľad. V týchto prípadoch vždy treba vziať do úvahy, že centrá plávania nie sú zdravotnícke rehabilitačné centrá a plávanie je len doplnkom ku klasickej liečbe. Sú však prípady, keď vzdelaný inštruktor vie pri mnohých pohybových problémoch pomôcť.

Samozrejme, plávanie nie je vhodné pri všetkých ochoreniach, ktoré by sa mohli pri zvýšenej námahe alebo dlhšom pobyte vo vode (v slanej vode) zhoršiť či ohroziť zdravie dieťaťa. Plávanie sa taktiež neodporúča pri diagnózach, kedy by pobyt vo vode mohol  spôsobiť infekciu alebo ochorenie iných účastníkov kurzu. Vždy je preto potrebné zdravotný stav dieťatka konzultovať s pediatrom.

Mávate vo svojom centre skúsenosti s deťmi, ktoré majú strach z vody? Ako s nimi pracovať?

Strach z vody môže vzniknúť z rôznych príčin, najmä u starších detí v období troch rokov. Veľakrát k nám chodia napr. deti z iných klubov, kde ich nasilu zanárali, až sa u nich vytvoril panický strach z vody alebo sa im stalo niečo v domácom bazéne či na kúpalisku. Nenásilnou formou, trpezlivosťou a získaním dôvery ich vieme veľmi ľahko tohto strachu zbaviť. Netreba sa preto, citlivo a rešpektujúc potreby a limity dieťatka, báť stále skúšať dieťatko zbaviť panického strachu z vody.

Keď sa bábo narodí, rodičia sú naklonení jeho vedeniu k neskoršiemu plávaniu. Ako majú začať doma? 

Už po zahojení pupočného pahýľa sa dá veľmi pekne s dieťatkom pracovať vo vani. Odporúčame si prizvať skúseného inštruktora, ktorý rodičom ukáže základné pohybové zručnosti. Následne ho tak ľahko pripravia na kurz.  Dieťatko musí byť vždy pokojné, najlepšie po vyspinkaní, na začiatku sa odporúča päť minút a postupne pobyt vo vaničke predlžovať. 

V akých podmienkach prebiehajú kurzy u vás? Priblížte nám vašu metodiku. 

V našom klube prebieha plávanie formou mesačných kurzov, kde je rodič vždy súčasťou kurzu a je s dieťatkom vo vode. Od troch rokov, ak je schopné počúvať pokyny, sú kurzy vedené bez rodiča, avšak pre istotu je rodič zväčša prítomný na kurze a sleduje lekciu zo stoličky. 

Po skúsenostiach s vlastným synom a štúdiom u pani Evy Kiedroňovej v Prahe sme zvolili jej metodiku, ktorej cieľom je naučiť dieťa zanárať sa po vzore rodiča. Dieťatku je úplne prirodzené opakovať po rodičoch a ak vidí mamičku alebo otecka, ako sa s úsmevom zanára a bublinkuje, už trojmesačné dieťatko prirodzene ukláňa hlávku pod vodu a chce sa pozrieť, čo je tam. Ja osobne nesúhlasím so zanáraním dieťatka na signál bez prítomnosti rodiča pod vodou, ktoré ešte veľa klubov využíva. Paradoxom je, že túto metodiku priniesla so svojím tímom práve pani Kiedroňová, ale následným dlhoročným používaním a skúmaním dieťatka pod vodou, danú metodiku prestala obhajovať, nakoľko dieťa sa pod vodou bez rodiča necíti prirodzene, zakláňa hlavičku a často mu to neskôr spôsobuje blok.

Samozrejme, je to vec názoru, ale stále budem trvať na tom, že pre dieťa je prirodzené opakovať úkony po vzore. Veď treba len zvážiť, ako by sa cítil človek, ak by ho niekto ako drobca zanoril do vody na signál a pred sebou videl len brucho inštruktora pod vodou. Je na zvážení každého rodiča, aký klub zvolí a, ako som spomínala, treba sa pýtať, prečo klub používa túto metodiku a následne sa rozhodnúť. Ja som na to nikde nedostala zatiaľ odpoveď. 

baby plávanie 

Ako je v súčasnosti zabezpečené bezpečné prostredie, čo sa hygieny a prevencie pred prenosom koronavírusu týka? Odporúčate zostať s dieťaťom doma, ak je nachladené, prípadne má iné zdravotné ťažkosti?

Ak je nachladené alebo rodič nemá istou, či je dieťatko v poriadku, neodporúčame absolvovať kurz a neriskovať jeho aj zdravie ostatných účastníkov. Pandémia koronavírusu sprísnila podmienky, a rodičia k tomu pristupujú veľmi zodpovedne. Opatrenia v detských kluboch sa riadia vyhláškou Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky, aby sa minimalizovali nástrahy šírenia COVID-u, preto odporúčame vždy zvoliť aktivity, kde sú po každej lekcii dezinfikované priestory, malý počet účastníkov na kurze a pravidelne testovaní zamestnanci, prípadne očkovaní. Naše recenzie hovoria za všetko a môžem povedať, že sme jeden z klubov, ktorý veľmi prísne dbá na hygienu a často sa stretávame s veľmi pozitívnou odozvou u rodičov. 

Aký je váš odkaz pre rodičov, ktorí sa možno pre baby plávanie rozhodujú, ale stále ich niečo brzdí? 

Kvalita vzdelania a dobrý inštruktor je prvou fázou úspechu, ale pre mňa bol vždy dôležitý aj priestor, kde trávi môj syn čas. Samozrejme, je potrebné dbať aj na komfort služieb po kurze, v tom sa snažíme odlíšiť od ostatných klubov. Preto verím, že naše priestory splnia požiadavky aj pre náročnejších klientov. Vytvorili sme pre rodičov a ich deti nádherné priestory, kde sa každé dieťatko bude cítiť ako vo svojej detskej izbičke a rodičia si po kurze vychutnajú v aklimatizačnej miestnosti kvalitnú kávu, ktorá slúži na relax a na chvíľu tu zabudnú na každodenné starosti.

Prajem všetkým rodičom, aby sa rozhodli správne, lebo ako sa hovorí: spokojný rodič – spokojné dieťatko. 

 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: