Ženské telo je zázračné: Toto ste o pupočnej šnúre (možno) nevedeli

Redakcia | 19. jún 2024
Ľudské telo je zázračné: Toto ste o pupočnej šnúre (možno) nevedeli

Pupočná šnúra je v podstate malý zázrak. Zásobuje dieťatko kyslíkom a všetkými potrebnými živinami. Ale vie toho oveľa viac...

Pupočnou šnúrou je spojená placenta s pupkom dieťaťa v maternici

Pupočnou šnúrou sa od matky k dieťaťu dostáva okysličená krv a všetky dôležité živiny ako bielkoviny, tuky či vitamíny. Zároveň pupočníkom späť do placenty odchádzajú odpadové látky a odkysličená krv. Zaujímavé je, že pupočník funguje, aj keď už je bábätko na svete. Pár minút po vypudení dieťatka totiž placenta aj pupočník stále pulzujú a zásobujú tak dieťa kyslíkom a cennými kmeňovými bunkami. Len čo sa dieťatko nadýchne a začne plakať, jeho obehová sústava sa zmení a pupočník dopulzuje.

Jednoduchý pupok vzniká už v 4. týždni tehotenstva, kedy sú v ňom uložené základy ciev pupočnej šnúry, žĺtkové cievy a štruktúry embrya. Postupnou tvorbou sa nahradí žĺtkový vačok a počas 7. – 9. týždňa tehotenstva vzniká jeden povrazec – pupočník. Na konci 2. mesiaca je pupočná šnúra plne vyvinutá, avšak s plodom rastie až do pôrodu. 

TOP 10 o pupočnej šnúre

1.Tri tepny alebo jedna

Malý potápač vo vašom brušku je závislý od vonkajšieho zdroja kyslíka a práve pupočná šnúra je preň „kyslíková bomba“. Skladá sa z dvoch pupočných tepien a jednej pupočnej žily. Žila k bábätku dopravuje živiny a okysličenú krv a tepnami sa vracajú dopadové látky a krv odkysličená späť do placenty. Za jednu minútu pretečie pupočnou šnúrou asi pol litra krvi. Stav pupočníka sa kontroluje počas celého tehotenstva. U 1 % budúcich mamičiek sa v pupočnej šnúre vyvinie len jedna tepna. Dôvody nie sú známe, no aj jedna tepna je postačujúca a tehotenstvo môže prebehnúť bez komplikácií. 

2. Rôzna dĺžka

Dĺžka pupočnej šnúry je u donosených novorodencov v priemere okolo 50 centimetrov. Môže však byť aj kratšia, približne 30 centimetrov, ale aj výrazne dlhá – až 130 centimetrov. Ak je šnúra príliš krátka, môže byť pôrod komplikovanejší. Naopak, ak je príliš dlhá, hrozí omotanie okolo krku bábätka. So šnúrou omotanou okolo krku sa rodí približne tretina všetkých detí. Vo väčšine prípadov to neznamená žiadne väčšie komplikácie. Problém však nastáva vtedy, keď je pupočná šnúra veľmi utiahnutá, čím je ohrozené správne okysličovanie dieťatka. Pravidelným monitorovaním srdcovej činnosti bábätka sa dá tento stav vopred zistiť. 

3. Špirála

Vzhľadom na to, že pupočníková šnúra veľmi rýchlo rastie, skrúti sa do špirály. Tým sa predchádza zauzleniu alebo zapleteniu šnúry. Pupočná šnúra môže mať rôzny priemer (obvykle 1 – 2 cm). Je elastická, čo bábätku umožňuje pohyb.

4. Whartonov rôsol

Ide v podstate o želatínu, ktorá sa nachádza vo vnútri. Tento rôsol chráni žily a tepny pred pokrčením alebo stlačením. Povrch pupočnej šnúry je pokrytý membránou nazývanou amnion.

5. Nie sú v nej nervy

V pupočnej šnúre naozaj nie sú žiadne nervy, takže jej prestrihnutie nie je bolestivé ani pre mamičku, ani pre dieťatko.

Ľudské telo je zázračné: Toto ste o pupočnej šnúre (možno) nevedeli 

6. Krv sa nezmieša

Rozmýšľali ste niekedy nad tým, ako je možné, že sa vaša krv a krv vášho dieťatka v brušku nezmieša? Dôvodom je tenká vrstva, ktorá oddeľuje krvné cievy. Vďaka tomu je možné, že aj napriek cirkulácii krvi medzi dieťatkom a mamičkou môžu mať rozdielne krvné skupiny. 

7. Môže zachrániť život

Pupočníková krv sa dostala do pozornosti vedcov a lekárov v 70. rokoch, keď bolo zistené, že obsahuje významné množstvo krvotvorných kmeňových buniek, o ktorých sa dovtedy predpokladalo, že sa nachádzajú iba v kostnej dreni. Krvotvorné kmeňové bunky vytvárajú množiace sa skupiny progenitorových (nezrelých) krvných buniek, ktoré po svojom namnožení diferencujú na zrelé krvné bunky – červené krvinky, biele krvinky a krvné doštičky. Tento jav sa nazýva hematopoéza alebo krvotvorba. Pri mnohých ochoreniach je krvotvorba narušená alebo úplne zlyháva. Vtedy je indikovaná tzv. transplantácia krvotvorných buniek.

Okrem krvotvorných kmeňových buniek sa v pupočníkovej krvi nachádzajú aj mezenchýmové kmeňové bunky a dokonca aj embryonálnym bunkám podobné kmeňové bunky. Tieto bunky majú schopnosť produkovať prekurzorové bunky pre akékoľvek tkanivo v organizme. Tomuto javu sa hovorí pluripotencia. Z odborného hľadiska vykazujú kmeňové bunky z pupočníkovej krvi v porovnaní s kostnou dreňou väčší migračný potenciál, väčšiu kapacitu pre sebaobnovu a dlhodobú kultiváciu. Z praktického hľadiska je výhodou pupočníkovej krvi jej ľahká dostupnosť, odber bez rizika, možnosť zamrazenia (kryokonzervácia) a dlhodobého uskladnenia. Po pôrode (po prestrihnutí pupočnej šnúry) si môžete dať pupočníkovú krv odobrať pre prípadnú vlastnú potrebu (pre súrodenca narodeného bábätka) alebo ju darovať. Všetky náležitosti spojené s odberom pupočníkovej krvi je však potrebné vybaviť ešte pred samotným pôrodom.

8. Prestrihnutie pupočnej šnúry

V posledných rokoch sa odborníci zhodli na tom, že je dobré počkať, kým pupočná šnúra dopulzuje. A až potom ju prestrihnúť. Novorodencovi je tak dopriata drahocenná krv, ktorá by inak po skorom prestrihnutí pupočníka zostala v placente. Neskoršie prestrihnutie sa spája s vyššou úrovňou železa u detí, naproti tomu nízke hladiny železa sa spájajú s možnými kognitívnymi poruchami.

9. Lotosový pôrod

Keď sa po pôrode pupočná šnúra neodstrihne a zostáva nedotknutá, hovoríme o lotosovom pôrode. Dieťa zostane pripojené k placente až do doby, kým šnúra sama prirodzene neodpadne. To sa stane približne po troch dňoch. Vraj tak môže dieťa po celý čas čerpať dôležité látky. Vo väčšine pôrodníc tento typ pôrodu neumožňujú, pretože podľa lekárov nenesie žiadne výhody, ale skôr riziko infekcie.

10. Tvar pupka

Pupočná šnúra sa po pôrode zasvorkuje dvomi svorkami. Prvá svorka sa umiestni vo vzdialenosti 3 - 4 cm od bruška dieťaťa, druhá na koniec k placente. Potom sa za prvou svorkou šnúra odstrihne. Pahýľ postupne vysychá a približne do 15 dní odpadne. Či už bude mať vaše bábätko „vnútorný“ alebo „vonkajší“ pupok, jeho konečný vzhľad nemá nič spoločné s tým, akým spôsobom bola pupočná šnúra prestrihnutá.

Starostlivosť o pupok

Po prestrihnutí pupočnej šnúry ostáva v pupku dieťatka asi dvojcentimetrový pupočný pahýľ. Ten medzi 6. – 10. dňom od príchodu z nemocnice odpadne, no najskôr je potrebné, aby táto časť uschla. Niektorí odporúčajú lieh, iní obklady z byliniek. Úprimne, je na vás, ako sa rozhodnete, ale poraďte sa so svojím pediatrom. Podstatné je, aby sa pupočný pahýľ udržiaval v čistote a suchu. Po kúpaní ho len jemne osušte a ak je možnosť, nechajte dieťatko pri prebaľovaní trošku vyvetrať. 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: