Ako pomôcť bábätku s kolikou: TIPY pre rodičov

Ako pomôcť dieťaťu s kolikou

Už ste zúfalí?

Má vaše dieťa v pravidelných intervaloch každý deň čas, keď sa zdá, že nemôžete urobiť nič, aby ste ho upokojili?

Čas kolík

Je to celkom bežné, najmä medzi šiestou hodinou večer a polnocou - práve vtedy,keď sa aj vy cítite unavení z každodenných povinností a problémov. Tieto obdobia koliky vám môžu pripadať ako mučenie (najmä ak máte aj iné deti vyžadujúce vašu pozornosť), ale našťastie netrvajú dlho.

Dĺžka tohto rozruchu zvyčajne vrcholí asi troma hodinami denne v šiestich týždňoch a potom klesá na jednu alebo dve hodiny denne v troch až štyroch mesiacoch. Pokiaľ sa dieťa počas niekoľkých hodín upokojí a zvyšok dňa je relatívne pokojné, nie je dôvod na znepokojenie.

Ak sa plač nezastaví, ale zintenzívni a vydrží po celý deň alebo noc, môže to byť spôsobené kolikou. Asi u jednej pätiny všetkých detí sa vyvinie kolika, zvyčajne medzi druhým a štvrtým týždňom. Tieto deti plačú, často kričia, naťahujú nohy a uvoľňujú  plyny. Ich žalúdok môže byť zväčšený alebo roztiahnutý plynom. Periódy kriku sa môžu vyskytnúť kedykoľvek počas dňa, aj keď sa často zhoršujú skoro večer.

Čo spôsobuje koliky?

Bohužiaľ neexistuje žiadne jasné vysvetlenie, prečo k tomu dochádza. Kolika najčastejšie znamená jednoducho to, že dieťa je nezvyčajne citlivé na stimuláciu alebo sa nemôže „samoregulovať“ alebo regulovať nervový systém. (Známe tiež ako nezrelý nervový systém.) Keď dozrie, táto neschopnosť sebaregulácie - sprevádzaná neustálym plačom - sa zlepší.

Spravidla sa tento „kolikový plač“ zastaví o tri až štyri mesiace, ale môže trvať až do veku šiestich mesiacov. U dojčených detí je kolika niekedy príznakom citlivosti na jedlo v matkinej strave . Nepokoj je spôsobený iba zriedka citlivosťou na mliečne bielkoviny v dojčenskej formule. Takéto správanie môže tiež signalizovať zdravotný problém.

Výskum okrem toho naznačuje, že deti trpiace kolikami sú rozrušené vecami, ktoré normálne deti príliš neobťažujú. Niektorí novorodenci sú veľmi znepokojení napríklad tým, že sú vyzlečení, že s nimi hýbete alebo ich položíte, a u týchto detí sa s väčšou pravdepodobnosťou rozvinie kolika.

ako pomôcť dieťaťu s kolikou

Aj keď si  možno budete musieť jednoducho počkať, kým toto obdobie prejde, portál healthychildren.org uvádza niekoľko tipov, ktoré  by ste mohli vyskúšať:

  • Najprv sa poraďte s pediatrom, aby ste sa uistili, že plač nie je spojený so žiadnym vážnym zdravotným stavom, ktorý si môže vyžadovať liečbu. Potom sa ho opýtajte, ktoré z nasledujúcich odporúčaní by mohli pre vás byť najužitočnejšie.
  • Ak dojčíte, môžete sa pokúsiť vylúčiť z vlastnej stravy mliečne výrobky, kofeín, cibuľu, kapustu a akékoľvek iné potenciálne dráždivé potraviny.
  • Ak dieťa kŕmite dojčenskou formulou, poraďte sa so svojím detským lekárom o vhodnosti tej ktorej výživy. Ak nepríjemné pocity spôsobuje citlivosť na potraviny, kolika by sa mala do niekoľkých dní od týchto zmien znížiť.
  • Neprekrmujte svoje dieťa , to by mohlo byť nepríjemné. Vo všeobecnosti sa pokúste počkať najmenej dve až dve a pol hodiny od začiatku jedného kŕmenia do začiatku nasledujúceho (ak nedojčíte, ale kŕmite formulou).
  • Kráčajte s dieťaťom v nosiči alebo v šatke na nosenie, aby sa upokojilo. Pohyb a telesný kontakt ho upokoja, aj keď jeho nepohodlie pretrváva.
  • Pohojdajte ho, zapnite vysávač v ďalšej miestnosti alebo ho umiestnite na miesto, kde bude počuť sušič vlasov, ventilátor alebo zariadenie vydávajúce jemný, konštantný hluk. Stabilný rytmický pohyb a upokojujúci zvuk môžu bábätku pomôcť zaspať. Nezabudnite však - nikdy neumiestňujte svoje dieťa na umývačku riadu alebo sušičku prádla.
  • Ponúknite mu cumlík . Zatiaľ čo niektoré dojčené deti ho aktívne odmietajú, ostatným poskytnú okamžitú úľavu.
  • Položte svoje dieťa bruškom dole na vaše kolená  a jemne mu masírujte chrbátik. Tlak na brucho mu môže pomôcť sa utíšiť.
  • Zabaľte ho do veľkej tenkej prikrývky, aby sa cítilo bezpečne a v teple. 

Ako uvádza portál parentingscience.com: „V praxi niekoľkých kontrolovaných štúdií sa ukazuje, že kolické deti - najmä tie, ktoré sú dojčené - môžu po liečbe probiotikami zaznamenať zlepšenie ich príznakov. Nie vždy to funguje a túto terapiu by nemali skúšať deti s oslabenou imunitou.“ 

U detí s normálnou imunitnou funkciou sa však zdá, že liečba probiotickým  Lactobacillus reuteri  je bezpečná. Ak sa zdá, že problémy vášho dieťaťa nesúvisia so žiadnou infekciou alebo ochorením, mohli by ste vyskúšať probiotiká - podľa rady vášho detského lekára.

Myslite aj na seba

Toto obdobie môže byť veľmi náročné aj pre vás, rodičov. Ak sa cítite veľmi rozrušení alebo napätí, pokúste sa nájsť si nejakú chvíľu pre seba – ak je to možné, poproste niekoho blízkeho , aby na chvíľu postrážil bábätko a vy si doprajte aktivitu, pri ktorej sa zrelaxujete. Niekedy aj hodinka strávená niečím príjemným vie osviežiť a to vám pomôže opäť sa trpezlivo venovať potrebám vášho dieťaťa. 

Zdroje:
www.healthychildren.org
www.healthline.com/health
www.parentingscience.com

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: