Prevencia infekcií v tehotenstve

MUDr. Monika Antošová | 13. marec 2019
Prevencia infekcií v tehotenstve

Počas tehotenstva je imunita oslabená. Na čo si dávať pozor?

Imunita tehotnej ženy vykazuje určité odlišností ako mimo tehotenstva, ktoré predisponujú tehotnú ženu k vyššiemu riziku k výskytu infekcií.

Nie každá infekcia prebieha s príznakmi, ale ak máte pocit, že nie ste v poriadku, vždy sa poraďte s vašim lekárom.

Ako znížite riziko infekcie?

Umývanie rúk ako prevencia infekcií

Umývajte ruky často a dobre, 30 sekúnd mydlom a vodou vždy ak: 

 • použijete WC
 • pracujete so surovým mäsom, vajíčkami, neumytou zeleninou
 • pripravujete jedlo (pred prípravou aj po príprave, hlavne po práci s mäsom)
 • pracujete v záhrade alebo dotýkate sa špinavých predmetov
 • sa dotýkate zvierat, domácich miláčikov
 • ste boli v styku chorou osobou
 • ste sa hrali  s deťmi, menili plienku dieťaťu, ak máte sliny dieťaťa na rukách

V týchto prípadoch je možné použiť namiesto vody a mydla aj dezinfekčný gél s alkoholom.

Príbor a jedlo v prevencii infekcií

Nemeňte si príbor, šálku s dieťaťom. V prípade, že vaše ruky prišli do styku s jeho slinami, stolicou, močom, umyte si ich. Tieto výlučky môžu obsahovať vírusy a baktérie, ktoré môžu byť nebezpečné pre vaše nenarodené dieťa.

Stravovanie a infekčné ochorenia

Konzumované mäso má byť dobre tepelne spracované. Vyhýbajte sa neprepečeným stejkom, údeným klobásam z neoverených zdrojov, z diviny. Nejedzte hotdog, nejedzte jedlá pripravované na ulici. Tepelne neupravené vajíčka môžu byť tiež zdrojom infekcie. Môžu prenášať rôzne ochorenia, nparíklad svalovca, salmonélu ale aj listeriózu.

Mlieko a mliečne výrobky: Možný zdroj infekcie

Nepite nepasterizované mlieko, nejedzte mäkké, tepelne neupravené syry( féta.) Môžu prenášať ochorenie listeriózu.

Rovnako kozie mlieko nie je vhodné na konzumáciu pre tehotné ženy. Viac Listerióza

Domáce zvieratá -možný zdroj infekcie

 • Mačka a pes môpžu penášať ochorenie, ktoré môžu ohroziť tehotenstvo. Nedotýkajte sa počas tehotenstva domácich miláčikov. Vyhýbajte sa priamemu kontaktu s nimi.
 • Vyhýbajte sa upratovaniu po domácich miláčikoch. Má to robiť niekto iný. V prípade, že to občas musí zostať na vás, robte to v gumených rukaviciach s maskou na tvári. Viac Toxoplazmoza

Sexuálny život z hľadiska infekcií

Chráňte sa pred sexuálne prenosnými ochoreniami. V tehotenstve nie je vhodné striedať sexuálnych partnerov. K pohlavne prenosným ochoreniam, ktoré môžu ohroziť vaše zdravie a zdravie vášho dieťaťa patrí infekcia HIV/AIDS, hepatitída B, chlamýdiová infekcia, kvapavka a  syfilis. Viac Sex a tehotenstvo

Očkovanie v tehotenstve

Ak plánujete otehotnieť, poraďte sa s vašim lekárom ohľadom očkovania. Základné očkovanie by ste mali mať ukončené už pred otehotnením. V tehotenstve je možno očkovať proti chrípke. Znížite riziko infekcie u vášho dieťaťa.

Životospráva v tehotenstve

 • Potrebný je prívod vitamínov nielen počas ochorenia, ale už počas celého tehotenstve. Dbajte na dostatočný pobyt vonku, šport.
 • Vyhýbajte sa ľuďom s infekciou
 • V čase chrípkovej epidémie nenavštevujte hromadné podujatia, kino, koncerty, nenavštevujte nákupné centrá, obmedzte cestovanie autobusom, vlakom.

Dovolenka v tehotenstve

V prípade plánovanej dovolenky vyberte si bezpečnú destináciu z hľadiska hygienického štandardu. Pite len vodu z uzavretých fľaši, verejné toalety používajte veľmi opatrne, nenavštevujte termálne kúpaliská, nekonzumujte potraviny pripravené na ulici. Viac Cestovanie v tehotenstve