Listerióza v tehotenstve

MUDr. Monika Antošová | 13. marec 2019
Listerióza v tehotenstve

Pozor na to, čo jete počas tehotenstva!

Listerióza v tehotenstve

Listerióza má priebeh podobný ako bežná sezónna chrípka. Každé horúčnaté ochorenie v tehotenstve môže byť spôsobené listériou, preto je potrebné na to myslieť. Uvádza sa, že aj neskoré vracanie u tehotných môže byť spôsobené práve listériou.

Príčina ochorenia

Ochorenie spôsobuje baktéria Listéria monocytogenes.

Zdroj  ochorenia

Listeria monocytogenes sa  nachádza  v pôde, vo vode, v rastlinách, fekáliách. Darí sa jej pri teplotách 1 až 40 °C (prežíva a množí sa preto  aj v chladničke).

Zdrojom nákazy pre človeka sú hlavne zvieratá, svalové mäso, klobásy, plesňové zrejúce syry, nepasterizované mlieko, ovčí hrudkový syr a bryndza z nepasterizovaného ovčieho mlieka, údené lososy, vákuovo balené filety z lososov, čerstvá zelenina (zeler, paradajky, šalát) hnojená čerstvým hnojom.

Zdrojom sú aj domáce zvieratá, z ktorých sa ochorenie môže prenášať na tehotnú ženu. Rovnako sa môže preniesť pitím tepelne neupraveného kravského mlieka a tepelne neupravených mliečnych výrobkov

Prenos infekcie

Infekcia sa na  človeka  prenáša priamo pri styku s chorými zvieratami, najmä pri ošetrovaní, pri pôrodoch., ale aj konzumáciou tepelne neupraveného mlieka a mliečnych výrobkov. Vstupnou bránou je poranená koža, sliznica, tráviaca a dýchacia sústava.

Inkubačná doba je 1-4 týždne.

Prejavy ochorenia

  • Ochorenie sa môže prekonať bez príznakov.
  • Pri požití kontaminovanej potravy alebo vody sa môže vyvinúť horúčkovité ochorenie so zväčšenou slezinou, výražkami a nízkou hodnotu bielych krviniek.
  • Niekedy sa môže ochorenie prejaviť ako ťažký hnisavý zápal mozgových  blán a mozgového tkaniva,  meningoencefalitída alebo angína so zdurením podčeľustných uzlín pripomínajúcu infekčnú mononukleózu.
  • U tehotných žien sa vyskytuje teplota, únava, malátnosť, príznaky z postihnutia dýchacích ciest, nevoľnosť, vracanie, ojedinele postihnutie močových ciest- zápal obličiek

Vrodená forma infekcie

Vrodená forma sa vyskytuje u novorodencov matiek, ktoré počas tehotenstva pekonali listeriózu.

Infekcia u  v prvej polovici tehotenstva viesť k potratom alebo k predčasným pôrodom.

V poslednej tretine tehotenstva je nebezpečenstvo prenosu ochorenia na dieťa.

Príznaky pri vrodenej forme:

Infekcia môže spôsobiť potrat alebo predčasný pôrod, pôrod mŕtveho plodu alebo úmrtie novorodenca. Príčinou je ťažké poškodenie pečene, nadobličiek, pľúc a sleziny, zápal mozgu  a mozgových blán.

Príznaky sa môžu vyskytnúť už prvý deň po narodení.

V poslednej tretine tehotenstva je nebezpečenstvo prenosu ochorenia na dieťa.

Infekcia u novorodenca sa prejavuje apatiou, nechutenstvom, výražkami, kŕčmi.

Vyskytuje sa asi u 0,5% tehotenstiev. Prenos na plod sa deje placentou, po 5. mesiaci tehotenstva.

Stanovenie diagnózy

Podľa klinických príznakov.

Diagnózu môžeme potvrdiť vyšetrením stolice alebo vyšetrením krvi. Na stanovenie je potrebné odobrať 5 ml žilovej krvi. Na odber krvi je potrebné dostaviť sa na lačno, prípadne po ľahkých, nemastných raňajkách.

Prevencia nákazy

  • Mäsové výrobky treba zohriať najmenej na 70 °C a udržiavať ich pri tejto teplote až do konzumácie.
  • Studené pokrmy treba naopak udržiavať v chlade pri teplotách pod 5 °C a pri izbovej teplote ich nenechávať dlhšie ako 2 hodiny.
  • Tehotné ženy, starší ľudia a chorí so zníženou imunitou by nemali konzumovať párky a mäsové konzervy, ktoré neprejdú varom, rovnako by nemali konzumovať nepasterizované mlieko a mliečne výrobky.
  • Listéria prežíva a množí sa aj pri teplote pod 10°C

Liečba

Listerióza sa lieči antibiotikami, najlepšie ampicilinami.

Prognóza

Novorodencká úmrtnosť pri rozvinzutej forme je až 50%.

späť na začiatok