Listerióza v tehotenstve
Pozor na to, čo jete počas tehotenstva!
Listerióza v tehotenstve
Listerióza má priebeh podobný ako bežná sezónna chrípka. Každé horúčnaté ochorenie v tehotenstve môže byť spôsobené listériou, preto je potrebné na to myslieť. Uvádza sa, že aj neskoré vracanie u tehotných môže byť spôsobené práve listériou.
- Príčina ochorenia
- Zdroj ochorenia
- Prenos infekcie
- Prejavy ochorenia
- Vrodená forma infekcie
- Stanovenie diagnózy
- Liečba
- Prognóza
Príčina ochorenia
Ochorenie spôsobuje baktéria Listéria monocytogenes.
Zdroj ochorenia
Listeria monocytogenes sa nachádza v pôde, vo vode, v rastlinách, fekáliách. Darí sa jej pri teplotách 1 až 40 °C (prežíva a množí sa preto aj v chladničke).
Zdrojom nákazy pre človeka sú hlavne zvieratá, svalové mäso, klobásy, plesňové zrejúce syry, nepasterizované mlieko, ovčí hrudkový syr a bryndza z nepasterizovaného ovčieho mlieka, údené lososy, vákuovo balené filety z lososov, čerstvá zelenina (zeler, paradajky, šalát) hnojená čerstvým hnojom.
Zdrojom sú aj domáce zvieratá, z ktorých sa ochorenie môže prenášať na tehotnú ženu. Rovnako sa môže preniesť pitím tepelne neupraveného kravského mlieka a tepelne neupravených mliečnych výrobkov
Prenos infekcie
Infekcia sa na človeka prenáša priamo pri styku s chorými zvieratami, najmä pri ošetrovaní, pri pôrodoch., ale aj konzumáciou tepelne neupraveného mlieka a mliečnych výrobkov. Vstupnou bránou je poranená koža, sliznica, tráviaca a dýchacia sústava.
Inkubačná doba je 1-4 týždne.
Prejavy ochorenia
- Ochorenie sa môže prekonať bez príznakov.
- Pri požití kontaminovanej potravy alebo vody sa môže vyvinúť horúčkovité ochorenie so zväčšenou slezinou, výražkami a nízkou hodnotu bielych krviniek.
- Niekedy sa môže ochorenie prejaviť ako ťažký hnisavý zápal mozgových blán a mozgového tkaniva, meningoencefalitída alebo angína so zdurením podčeľustných uzlín pripomínajúcu infekčnú mononukleózu.
- U tehotných žien sa vyskytuje teplota, únava, malátnosť, príznaky z postihnutia dýchacích ciest, nevoľnosť, vracanie, ojedinele postihnutie močových ciest- zápal obličiek
Vrodená forma infekcie
Vrodená forma sa vyskytuje u novorodencov matiek, ktoré počas tehotenstva pekonali listeriózu.
Infekcia u v prvej polovici tehotenstva viesť k potratom alebo k predčasným pôrodom.
V poslednej tretine tehotenstva je nebezpečenstvo prenosu ochorenia na dieťa.
Príznaky pri vrodenej forme:
Infekcia môže spôsobiť potrat alebo predčasný pôrod, pôrod mŕtveho plodu alebo úmrtie novorodenca. Príčinou je ťažké poškodenie pečene, nadobličiek, pľúc a sleziny, zápal mozgu a mozgových blán.
Príznaky sa môžu vyskytnúť už prvý deň po narodení.
V poslednej tretine tehotenstva je nebezpečenstvo prenosu ochorenia na dieťa.
Infekcia u novorodenca sa prejavuje apatiou, nechutenstvom, výražkami, kŕčmi.
Vyskytuje sa asi u 0,5% tehotenstiev. Prenos na plod sa deje placentou, po 5. mesiaci tehotenstva.
Stanovenie diagnózy
Podľa klinických príznakov.
Diagnózu môžeme potvrdiť vyšetrením stolice alebo vyšetrením krvi. Na stanovenie je potrebné odobrať 5 ml žilovej krvi. Na odber krvi je potrebné dostaviť sa na lačno, prípadne po ľahkých, nemastných raňajkách.
Prevencia nákazy
- Mäsové výrobky treba zohriať najmenej na 70 °C a udržiavať ich pri tejto teplote až do konzumácie.
- Studené pokrmy treba naopak udržiavať v chlade pri teplotách pod 5 °C a pri izbovej teplote ich nenechávať dlhšie ako 2 hodiny.
- Tehotné ženy, starší ľudia a chorí so zníženou imunitou by nemali konzumovať párky a mäsové konzervy, ktoré neprejdú varom, rovnako by nemali konzumovať nepasterizované mlieko a mliečne výrobky.
- Listéria prežíva a množí sa aj pri teplote pod 10°C
Liečba
Listerióza sa lieči antibiotikami, najlepšie ampicilinami.
Prognóza
Novorodencká úmrtnosť pri rozvinzutej forme je až 50%.