Krčné uzliny

MUDr. Monika Antošová | 23. marec 2019
Krčné uzliny

Na krku je množstvo lymfatických uzlín , u dospelého človeka sa odhaduje až na 300 až 800.Zväčšené krčné uzliny v detskom veku jsú častým nálezom u detí.

Príčin je veľa, vo väčšine  prípadov ide o nezávažné zväčšenie krčných uzlín vyvolané infekciou v tejto oblasti.

Niektoré deti majú dlhodobo zväčšené lymfatické uzliny na krku, žiadnym vyšetrením nedodážeme nájsť príčinu. Takýmto deťom hovoríme lymfatický typ dieťaťa. možnou  príčinou u nich je zväčšená nosná mandľa alebo  veľké krčné mandle, infekcie v krčnej a tvárovej oblasti.

Hodnotenie zväčšených lymfatický uzlín

Uzliny môžu byť akútne (vznikajúce náhle) alebo chronické, ktoré pretrvávajú a pri každej infekcii  sa zvýrazňujú.

Podľa pôvodu infekcie môžu byť vírusové, bakteriálne, alebo špecifické (tuberkulózne)

Podľa lokalizácie hlboké alebo povrchové.

Nešpecifické príčiny zväčšenia krčných lymfatických uzlín

Infekcie v tvárovej oblasti

Môžu to byť bežné infekcie ako prechladnutie, zápal prinosových dutín, angína, zápal stredného ucha, opakované infekcie, hnisavý zubný vačok

Infekčná mononukleóza

Je to ochorenie vyvolané vírusom Epstein Barrovej, viac: Infekčná mononukleóza.

Uzliny na krku sú zväčšené, bolestivé, symetrické, často je zväčšená pečeň alebo slezina. Uzliny začínajú náhle, prítomná môže byť aj povlaková angína. Z krvných testoch po 2 týždňoch ochorenia sa dá dokázať, že ide o infekčnú mononukleózu. Epstein Barorrovej vírus spôsobuje aj chronické zväčšenie lymfatických uzlín.

Metabolické ochorenia

Niektoré metabolické poruchy sa prejavujú taktiež zväčšením uzlín, napríklad pri Niemann-Pickovej chorobe.

Únavový syndróm a autioimúnne ochorenia

Týka sa to viac dospelých, ale autimúnne ochorenie môže postihnúť aj detí napríklad autoimúnny zápal ciev.

Špecifické príčiny zväčšených uzlín

Zväčšené uzliny môžu byť aj pri špecifických ochoreniach ako tuberkulóza, toxoplazmóza, choroba mačacieho škrabnutia, tularémia.

Pri tuberkulóze sú uzliny zväčšené jednostranne, pod sánku, nebolia, ide o náhodný nález

Choroba mačacieho škrabnutia

Je to vírusové ochorenie , ktoré prenášajú mačky. Asi týždeň po škrabnutí mačkou  sa vytvorí ranka a približne po 3-5 dňoch dochádza k zväčšeniu najbližších lymfatických uzlín. Uzliny sú zväčšené, nepohyblivé, niekedy môžu zhnisať, hnisavý  obsah môže vytiecť vonku,.

Tularémia

Bežne sa toto ochorenie nevyskytuje. Zvýšený výskyt je napríklad po povodniach. Prenášajú ho myši, králiky, hmyz. K nákaze odchádza priamo, alebo prostredníctvom vody, neumytého ovocia či zeleniny.

Uzliny môžu zhnisať, otvorom v koži vytiecť. Liečba je antibiotická.

Toxoplazmóza

Ochorenie prenáša mačka, pes, králik. Prejavuje sa nazačiatku ako vírusové ochorenie, malátnosťou, zvýšenou teplotou únava, bolesť hlavy. Uzliny nie sú veľké, sú ale tvrdé a bolestivé,.

Syfilis a HIV

Syfilis a HIV sa u deti a mladistvých v našich podmienkach  takmer nevyskytuje, preto táto príčina zväčšených lymfatický uzlín v detskom veku je raritná.

Postup pri zväčšených uzlinách

  • Anamnéza- či sa uzliny zväčšujú, zmenšujú, či sú bolestivé, pohyblivé oproti spodine alebo pevne, či majú tekutý obsah, či sa množia, veľkosť uzlín.
  • Zistiť či sa uzliny zväčšili v súvislosti s infekciou v tvárovej oblasti
  • Predovšetkým rozpoznať či sa jedna o infekčnú príčinu alebo prejav nádorového ochorenia.
  • Nutné počiatočné odbery: KO, sedimentácia krvi, CRP, diferenciálny krvný obraz, serológické vyšetrenie, ASLO, ultrazvukové vyšetrenie uzliny. Krčné vyšetrenie, stomatologické vyšetrenie, poprípade konzultácia infektológa, penumológa.
  • Na základe týchto výsledkov sa určí, či je potrebné odobratie uzliny a histologické vyšetrenie poprípade vyšetrenie kostnej drene. Tieto vyšetrenia však ordinuje špecialista, najčastejšie hematológ.

späť na začiatok