Zápal priedušnice
Trachea, priedušnica alebo dýchová trubica je časťou dýchacích ciest. Zápal dýchacích ciest môže postihnúť všetky jeho častí. Zápal každej časti má typický priebeh a typické príznaky. Zápal dýchacej trubice, tracheitis, je považovaný za akútny stav, často vyžadujúci hospitalizáciu.
Väčšinou sa jedna o bakteriálnu infekciu, ktorá nasleduje ako komplikácia po vírusovom ochorení. Pri kultivačnom vyšetrení hlienov sa najčastejšie zistí u chorých detí Stafylococcus aureus, Streptococcus pneumoniae, Moraxella catharalis a Streptococcus pyogenes.
Kedy myslíme na zápal priedušnice
- Ak má dieťa príznaky laryngitídy, je správne liečené a príznaky nestupujú, objaví sa opäť teplota, kašeľ je častejší a výraznejší.
- Ochorenie je málokedy ohraničené len na priedušnicu, častejšie sa jedna o difúzne postihnutie dýchacích ciest, to znamená hrtanu, priedušnice a priedušiek.
- Charakteristická pre toto ochorenie je tvorba blán, ktoré sú akoby nalepené na sliznici priedušnice. Blany spolu s opuchom zužujú priemer priedušnice a obmedzujú dýchanie. Vzhľadom na priemer dýchacích ciest, ktorý je u deti menší ako u dospelých, je toto ochorenie častejšie v detskom veku.
Výskyt zápalu priedušnice
- Častejší u malých detí.
- Častejšie je v zimných mesiacoch.
- Je to menej časté ochorenie ako laryngitída. Približne len 2% deti s príznakmi tracheitídy majú skutočnú tracheitidu. 98% tvoria laryngitídy vírusového pôvodu.
- Niektoré zdrojeuvádzajú vyšší výskyt u chlapcov ako u dievčat.
- Vyskytuje sa u deti od 3 mesiacov až 16 rokov, s vrcholom okolo 4. roku života.
Príznaky a priebeh zápalu priedušnice
Príznaky sú u detí výrazne, pretože ich trubica je užšia ako u dospelých. Opuch a prítomné hlieny ju robia ešte užšou a tým je sťažené dýchanie.
Najvýraznejšie príznaky sú:
- zhoršenie stavu u detí, ktoré majú larynygitídu
- opätovný výstup teploty, teplota je spravidla vysoká
- stridor (pískavý zvuk) pri nádychu, v pokročilom štádiu aj pri výdychu, počuteľný aj na väčšiu vzdialenosť
- výrazný štekavý kašeľ, kokrhanie, kašeľ je bolestivý, môžu byť bolesti uši
- známky dychového úsilia (sťažené dýchanie, vťahovanie medzirebrových priestorov do hrudníka pri nádychu, pohyb nosových krídiel pri dýchaní)
- prešedlosť kože, bolesti hrdla, bolesti pri prehĺtaní, zachrípnutosť, nie je zvýšené slinenie
- dieťa nehľadá lepšiu polohu, príznaky sú rovnaké v každej polohe
- dieťa vyzerá veľmi choré
- stav sa môže veľmi rýchlo zhoršovať, nevyhnutné je včasné lekárske ošetrenie, často intubáciu (zavedenie trubičky do priedušiek, čim obídeme prekážku a uľahčíme dýchanie)
- nezriedkavé sú komplikácie ako zápal pľúc alebo aj sepsa
- pri včasnej a úspešnej liečbe sa stav dieťaťa upraví rýchlo,zvyčajne bez následkov., u väčšiny detí sa pozoruje výrazné zlepšenie stavu po piatich dňoch antibiotickej liečby.
- úmrtnosť pri včasnej liečbe je nízka
Diagnóza zápalu priedušnice
Diagnóza sa stanoví na základe klinických prejavov, laboratórnych testov - CRP, sedimentácie červených krviniek, počtu bielych krviniek, rtg. hrudníka, kultivácie z hlienov na zistenie pôvodcu infekcie.
Liečba
- udržiavanie priechodnosti dýchacích ciest – intubácia
- antibiotiká 10 dní
- kyslík, monitorovanie dýchania a krvných plynov
Ako ma postupovať rodič dieťaťa so zápalom priedušnice
- Ak má dieťa laryngitídu pozorovať dieťa.
- V prípade opätovného výstupu teploty, zhoršenia kašľa nečakať, vyhľadať odbornú pomoc.
- Upokojiť dieťa.
- Pravidelne kontrolovať domácu lekárničku, mať pripravené lieky proti teplote.