kovova chut v ustach

Tehotenstvo - kovová chuť v ústach

20.2.2015 v kategórii Tehotenstvo, autor redakcia MAMA a ja foto: iStock.com

Príčin, ktoré vyvolávajú kovovú pachuť v ústach, môže byť viacero.

...akoby ste jedli železo – zvláštna, výrazná pachuť v ústach, ktorú nejde odstrániť umytím zubov, ani zajedaním jedla či pitím nápojov. Aj takto popisujú „zvláštny jav“, ktorý sa môže vyskytnúť v tehotenstve, niektoré mamičky.

Príčin, ktoré vyvolávajú kovovú pachuť v ústach, môže byť viacero. Môže to súvisieť so stavom chrupu (napr. staré amalgámové plomby, krvácanie z ďasien, zápaly v ústnej dutine...), vplyv na to má aj užívanie niektorých liekov alebo výživových doplnkov (napr. železa) či špecifické metabolické, ale aj psychické ochorenia (napr. depresia).

V tehotenstve udáva kovovú chuť v ústach, ako výrazný príznak, pomerne dosť žien. Je to najmä v období prvého trimestra, keď sú zvýšené pocity nevoľnosti a zvracania, ktoré k tomuto nepríjemnému stavu v ústach tiež napomáhajú. Krátkodobo možno tento stav zmierniť pitím citrusových nápojov alebo konzumovaním mierne korenistých jedál, s ktorými to však v gravidite neradno preháňať.

Ak tento problém trápi vo výraznej miere aj vás, poraďte sa so svojím gynekológom a aj stomatológom. Ak je „spúšťačom“ tehotenstvo, ostáva len veriť, že s pribúdajúcimi týždňami a pôrodom sa stav upraví.

Komentáre