Trpíte bolesťami počas sexuálneho styku?
10 najčastejších príčin straty libida a spôsoby, ako sa s nimi vyrovnať, aby bol váš sexuálny život taký, ako predtým...
Je sex tou poslednou vecou, na ktorú myslíte? Nemáte naň absolútne chuť? Je dosiahnutie orgazmu pre vás neriešiteľným problémom? V tom prípade patríte podľa odborného periodika Journal of the American Medical Association medzi 43 % žien, ktoré trápi sexuálna dysfunkcia.
Slovenské štatistiky poukazujú na to, že s niektorým typom sexuálnych problémov sa v priebehu života stretne 30 až 50 % žien. Nedostatok sexuálnej túžby sa vyskytuje u 27 % žien, anorgazmia u 25 %, bolesti pri styku u 20 %, nespokojnosť s frekvenciou stykov u 23 % žien. Žiaľ, len málo z nich kvôli tomu vyhľadá lekára.
Viac nám o tejto problematike porozpráva sexuológ MUDr. Ivan Kubiš, prezident Spoločnosti za zdravý sexuálny život. Príčinou ženských sexuálnych problémov môžu byť telesné ochorenia, užívanie niektorých liekov alebo psychogénne príčiny, ako napr. problémy v partnerskom vzťahu. Najčastejšie sú však príčiny kombinované. Odhaduje sa, že bolesťami pri sexe trpí aspoň raz za život až 50 % žien, pričom pre 15 % z nich sa tento problém stáva nočnou morou celoživotne. Najčastejšie sa na bolesť pri sexuálnom styku sťažujú 20 – 30-ročné ženy.
Medzi dve najčastejšie príčiny bolestivého sexu u žien patrí dyspareunia a vaginizmus.
Dyspareunia vzniká najčastejšie v dôsledku zápalu či infekcií
Zaraďuje sa medzi bolestivé sexuálne poruchy. Typická je pre ňu opakujúca sa alebo trvalá bolesť v oblasti vagíny alebo podbruška, ktorá sa spája so sexuálnym stykom. Ak sa potvrdí dyspareunia, spravidla je dôsledkom zápalu, plesňových infekcií, endometriózy alebo drobných popôrodných poranení. Môže mať však aj psychickú príčinu. Pri potvrdení gynekologickej príčiny dyspareunie lekár predpíše lieky, ktoré sa do pošvy aplikujú pred stykom. Účinné sú aj uvoľňovacie cvičenia. Ak je pôvod bolesti psychosomatický, je vhodné zvážiť užívanie antidepresív.
Vaginizmus spôsobuje kŕčovité stiahnutie svalov okolo pošvy
Ide o stav, pri ktorom dochádza ku kŕčovitému stiahnutiu svalov okolo pošvového vchodu, čím dochádza k uzavretiu pošvy a k bolestivému pohlavnému styku. Ako možno vaginizmus liečiť? Optimálne je obrátiť sa na gynekológa-sexuológa. Prípadne ešte pred tým vyskúšať lubrikačný gél s anestetickým účinkom na zníženie bolestivosti vchodu do pošvy. Cieľom liečby je zabrániť bolestivému sťahu svalov. Možnosti liečby sú medikamentózne alebo cvičenie – postupné vkladanie dilatátorov väčšieho kalibru.
Ďalším problémom môže byť nedostatočná lubrikácia
Dostatočné zvlhčenie pošvy – lubrikácia a prekrvenie pošvy – sú odrazom dostatočného sexuálneho vzrušenia ženy. Lubrikácia je tvorba riedkej klzkej tekutiny v pošve, ku ktorej sa pridáva ešte sekrét Bartholinských žliaz, umiestených v pošvovom vchode. Dobrý funkčný stav sliznice pošvy je závislý na dostatočnom účinku ženských pohlavných hormónov – estrogénov. Takže suchosť pošvy môže byť aj následkom nedostatku estrogénov.
Za normálnych okolností dochádza pri dostatočnom sexuálnom vzrušení k zvlhčeniu pošvy v priebehu 10 – 30 sekúnd od začiatku stimulácie. Zvlhčenie pošvy má dve funkcie:
- zvyšuje pravdepodobnosť oplodnenia, lebo alkalizuje kyslé prostredie pošvy. Spermie dlhšie prežívajú a rýchlejšie sa pohybujú v alkalickom prostredí ako v kyslom. (Semeno tiež alkalizuje kyslé prostredie pošvy.)
- zvyšuje sexuálne pocity. Niektorých mužov vzrušuje vôňa a chuť vylúčeného sekrétu pri orogenitálnom styku. Zvlhčenie pošvy robí jej povrch klzkým, čím uľahčuje zasunutie údu.
Nedostatočné zvlhčenie býva príčinou nepríjemných pocitov muža aj ženy. Môže spôsobiť nepríjemné podráždenie a drobné poranenia výstelky pošvy. Príčiny nedostatočného zvlhčenia môžu byť rôzne. Strach o seba, partnera, nepríjemná situácia a prostredie, užívanie niektorých liekov či hormonálne poruchy.
Niektoré ženy pozorujú poruchy zvlhčenia počas užívania antikoncepcie. Mnohé ženy pociťujú zníženú lubrikáciu po pôrode a v prechode.
Ako pozitívne ovplyvniť nedostatočnú lubrikáciu
V závislosti od vyvolávajúcej príčiny existujú spôsoby, ako pozitívne ovplyvniť nedostatočnú lubrikáciu. Napr. odstrániť psychické problémy alebo situácie, ktoré tlmia dostatočnú lubrikáciu. Niektoré ženy vyžadujú dlhšiu predohru, kým dôjde k dostatočnej lubrikácii, u iných pomáha manuálna stimulácia klitorisu či iných erotogénnych oblastí tela počas styku, u ďalších sú účinné
nekoitálne spôsoby dráždenia.Ako pomocné prostriedky sa osvedčujú umelé lubrikanciá – gély na lokálne použitie, ktoré odstraňujú suchosť sliznice pošvy. Možno ich kúpiť v lekárňach, drogériách, sex-shopoch. Klasickým osvedčeným prostriedkom sú aj sliny. V prípadoch, keď sa u gynekológa zistí hormonálna porucha, je účinná hormonálna liečba.
Ako veľmi dobrý a prírodný lubrikant funguje bio kokosový olej. Navyše pôsobí antibakteriálne a dokáže pomôcť v počiatočnej faze kvasinkovýchinfekcií.
Nedosahujete orgazmus?
Anorgazmia je to absencia pocitového vyvrcholenia (orgazmu) pri sexuálnej stimulácii. Aké metódy sa používajú pri jej liečbe? U väčšiny žien trvá určitú dobu, kým „sa zohrajú s partnerom“ a sú schopné s ním dosahovať orgazmus. Musia teda hľadať tú správnu cestu, ako dosiahnuť vyvrcholenie pri styku s partnerom. Správna cesta nie je v častom striedaní partnerov, polôh, ani kŕčovité čakanie, „kedy to už príde“. Žena si obvykle musí na partnera zvyknúť, aby bola uvoľnená. Väčšina žien nie je zvedavá na artistické výkony partnerov, uprednostňujú skôr citovú stránku vzťahu, dôveru k partnerovi. Schopnosť ženy dosiahnuť orgazmus sa vyvíja postupne, maximum dosahuje od 35 rokov. Väčšina žien dosahuje orgazmus dráždením klitorisu. Je vhodné naznačiť partnerovi, ako má ženu stimulovať, aby dosiahla orgazmus. Je možnosť, aby sa stimulovala pri styku aj sama.
Taktiež niektoré lieky pomáhajú žene dosiahnuť orgazmus, ale ich úloha je skôr podporná ako rozhodujúca. Rozhodujúci pre ženu je kvalitný vzťah. Pokiaľ by problém pretrvával, treba zvážiť možnosť návštevy sexuológa, optimálne gynekológa-sexuológa.
Odpor k sexuálnemu styku - sexuálna averzia
Predstavuje odpor k pohlavnej aktivite. Môže sa týkať len samotnej súlože, alebo sa môže vzťahovať na akýkoľvek dotyk partnera. Na primárnej sexuálnej averzii sa podieľa výchova a zážitky z detstva, napr. sexuálne zneužívanie. Sekundárna averzia môže nadväzovať na obdobia vynucovanej sexuálnej aktivity, ktorá nezodpovedá potrebám ženy. Ako s ňou možno „bojovať“? Jednoduché a všeobecne účinné odporučenie zrejme neexistuje. Muž, ktorý sa rozhodne „bojovať“ proti sexuálnej averzii partnerky agresivitou, rýchlo dobojuje. Pokiaľ aj vnúti partnerke svoje predstavy o „kvalitnom“ sexe, ktoré jej nevyhovujú, spôsobí jej skôr bolesť z nedostatočnej prípravy a lubrikácie ako príjemný sexuálny zážitok.
Žena skôr ocení vnímavého partnera, ktorý nehľadí len na seba. Nie takého, ktorý si myslí, že žena jednoducho funguje na jeden gombík, či už tým myslí klitoris alebo bod G. Väčšie šance urobiť ženu šťastnou – aby sa jej milovanie páčilo, má muž, ktorý vycíti, čo je žene príjemné. Či už je to dlhšia predohra, hladkanie, bozky alebo dlhší styk. Niekedy je žena skutočne radšej, keď „to“ má už rýchlo za sebou a predlžovanie styku nemá zmysel. Tabletku na vybudovanie šťastného vzťahu teda, žiaľ, nepoznáme...
Aká bola vaša cesta za vysnívaným tehotenstvom? Napíšte nám váš príbeh, priložte foto, pošlite na twiggy@mamaaja.sk a my váš príbeh uverejníme. Pomôžete tak iným mamičkám, ktoré potrebujú povzbudiť, uveriť, či dodať odvahy a nádeje...
Môže vás zaujímať:
Sex vo vzťahu
Zopár faktov o sexe
Malý sprievodca sexom po pôrode