Sex vo vzťahu

M. Výbošťoková Freytag | 24. Oct 2014
Sex vo vzťahu

Dáš si sex? Áno sex. Téma už tak bežná a predsa tabu. Valí sa na nás z každej strany. Z plagátov, bilboardov, obrazoviek, internetu, ... Mladé dievčatá sa sexu obávajú a chlapci sa naň s obavami tešia. Nabudení pohľadmi na dokonalé telá hercov, spevákov, či modeliek sa mnohokrát bezhlavo vrhajú do nových zážitkov čím ďalej tým v skoršom veku. Česť výnimkám!

Dáš si sex? Áno sex. Téma už tak bežná a predsa tabu. Valí sa na nás z každej strany. Z plagátov, bilboardov, obrazoviek, internetu, ...

Mladé dievčatá sa sexu obávajú a chlapci sa naň s obavami tešia. Nabudení pohľadmi na dokonalé telá hercov, spevákov, či modeliek sa mnohokrát bezhlavo vrhajú do nových zážitkov čím ďalej tým v skoršom veku. Česť výnimkám!

Pri sledovaní Zúfalých manželiek, či hrdiniek Sexu v meste by si človek pomyslel, že keď raz s intímnym životom začne, už nikdy nechce skončiť a snáď najlepšie je, čo najčastejšie striedať partnera. V médiách nám všetko maľujú na ružovo...

Ako to však býva v skutočnosti? Po prečítaní rôznych článkov a diskusií na tému sex, môžeme spriemerovať žiadostivosť žien na „3x do týždňa stačí prosím“ a žiadostivosť mužov na „každý deň prosím (prípadne aj niekoľkokrát)“. Aj keď mnohokrát je to aj opačne. Dôležité je však to, ako dosiahnuť harmóniu aj v tejto maximálne dôležitej zložke vzťahu.

Najdôležitejšia je určite úprimnosť a otvorenosť. Keď to skĺzne do výhovoriek typu: „Mám migrénu.“, už asi nie je všetko kóšer. Treba si otvorene povedať, kto sa ako cíti, aký prežil deň a možno... ani sa nenazdáte a budete si ležať v náručí aj napriek bolesti hlavy.

Nie je asi nič horšie ako mlčať a čakať na „spasenie“ – že sa veci samé vyriešia. Mlčať je zlato. To je síce pravda, ale veľmi nedocenená v záležitostiach tohto typu.

Ženu treba hýčkať a rozmaznávať. Páni sú pripravení na sex takmer vždy, no ženu treba pripraviť naň, vyvolať v nej pocit túžby. Potom ako sa vráti z práce, postará sa o všetkých členov rodiny a každú časť bytu, je žena – matka akurát zrelá do postele... Tak ako na nás?

Spôsobov je neúrekom a každý pár si musí prísť na ten svoj. Veľmi zaujímavé a lákavé je takzvané „role play“, kedy partneri predstierajú, že sú niekto iný. Nie je nutné obliekať sa do kostýmov, stačí party parochňa za pár eur, zmena správania zadarmo, nejaké zaujímavé meno a hra sa môže začať.

Sex nesmie bolieť! V supermarkete, či drogérii dnes už ľahko kúpite rôzne lubrikačné gély a je veľmi praktické ich používať možno aj spolu s inými hračkami zo sex shopu. Pri výbere sa môžete cítiť ako na zmrzline, keďže príchutí a vôní je od výmyslu sveta.

Niekoho zase rozpália nahé telá v erotických filmoch, tak čo si také niečo pozrieť vo dvojici? Pekný večer pri poháriku vínka podnietený erotikou z televíznej obrazovky...

Najpohodlnejší sex je samozrejme v posteli, ale rozhodne nie je najvzrušujúcejší. Prečo teda nevyskúšať aj iné miesta bytu alebo sa dostať až za jeho prah?

Čo však, ak ani toto všetko nezaberá? Niekedy má človek chuť sa už pomaly aj zastreliť, aby tomu sexu prišiel na koreň. U žien a niekedy aj mužov sa môže vyskytnúť znížené alebo nízke libido – sexuálna túžba. Ženám sa to stáva častejšie, ba dokonca podľa štatistík ma takúto smolu takmer 50 % žien. Neuveriteľné číslo, obzvlášť  pri predstave, že všetci naši známi, ak nie aj celý svet, majú dokonalý sexuálny život, bez jedinej chybičky, fungujúci ako švajčiarske hodinky.

Nízke libido môže byť ovplyvnené rôznymi faktormi, s ktorými sa dennodenne stretávame. Sú fyzického alebo psychického charakteru. Na margo našich tiel to môže to byť spôsobené anémiou, alkoholom, drogami, takisto ženy diabetičky môžu mať problém so sexuálnym apetítom, alebo vplyvmi rôznych hormonálnych zmien v tele po pôrode, či upokojujúcich liekov.

Zo psychologických príčin to môže byť stres, prepracovanosť, depresia, hnev, traumy z detstva, potláčaná homosexualita, vážne problémy vo vzťahu, či zložité podmienky bývania.

Nájdete sa niekde? Niektoré z týchto príčin sa dajú pomerne ľahko odstrániť  a v dnešnej dobe nie je ničím výnimočným zájsť na debatu so psychológom. V súčasnom hektickom svete máme každý hlavu plnú rôznych starostí a objektívne hodnotiť stav našej mysle môže asi len nestranná osoba. Problémom sa treba postaviť čelom, aj keď niekedy je práve toto najťažšie, a zabezpečiť si vlastné blaho. Niekedy musí byť človek sebec a myslieť hlavne na seba a na svoje dobro. Preto komunikujme a spoznávajme seba i partnera, aby sme dosiahli súzvuk tiel i duší.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: