Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Bolesti hlavy

    , Autor: altea

    Dobrý deň pani doktorka, pozdravujem Vás a ďakujem , že nám pomáhate Vašimi cennými radami od nášho narodenia (r.2008) :))
    Synček -8 rokov, od r.2013 zvykne mávať bolesti hlavy.Býva to tak 1x za 3-4 mesiace, kedy sa zobudí ráno a povie mi,že ho bolí hlávka, niekedy sa mu aj točí (nevracia,dvojité videnie neudáva, úraz hlavy - negat.).
    v r.2013 sme sa naplašili a utekali sme k p.Dr.-detskej,ktorá mu zmerala TK, údajne bol nižší a doporučila dodržiavať pitný režim.Potom som spozorovala, že bolesti hlavy boli niekedy akoby "predzvesťou" pred začínajúcim sa ochorením - ráno bolesti hlavy a večer,alebo na druhý deň sa pridružila nádcha , sínusitída...
    Ale niekedy mal zas bolesti- točenie hlávky - len tak, ráno boli , poobede odišli.
    Raz mal uvedené ťažkosti pri TT 38 st.C.
    Za to obdobie 3 rokov sa synčekové ťažkosti vyskytli cca 7-8 x.
    Neviem k čomu to pripisovať a ako to riešiť.
    poradíte mi prosím ?

    ďakujem, prajem všetko dobré

    pozn.Synček je z dvojičiek /Chlapček,dievčatko/ narodených v 39+4 TT, SC, pôrodná hmotnosť 3150 g,50 cm., bez ťažkostí, kojený cca 2 mesiace,doteraz prekonal bežné detské och.,/vírusy,bakt.infekcie..,/ stav po ostránení nosov. mandlí 2011 .
    - cca 3 mes.nosíme okluliariky na diaľku,aj na čítanie..

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Nie sú to časté bolesti hlavy, ale podľa vašej informácie,majú charakter migrény.
    Ja v takomto prípade spravím kaskádu určitých vyšetrení: očné vyšetrenie / niekedy už to odhalí pôvod ťažkostí, dieťa dostane okuliare a sme za vodou/, laboratórne vyšetrenia / hlavne chudokrvnosť môže byť sprevádzaná bolesťami hlavy/ a následne ak nič neodhalím a problémy trvajú neurologické vyšetrenie. Niekedy je dobré laboratórne spraviť aj vyšetrenia imunologické/ imunoglobulíny/ pretože migréna patrí medzi ochorenia zviazané s atopiou, resp. alergiou/