Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Neraguje na môj hlas

    , Autor: jana.b

    Dobrý deň moja dcérka má 3,5 mesiaca a pred dvoma dňami som trochu viac na hlas niečo skríkla a ona sa asi zľakla a začala silno plakať nemohli sme ju utíšiť. Od vtedy mám pocit že ma prestala vnímať,prestala reagovať na moj hlas. Keď ju oslovujem menom alebo na ňu ako koľvek inak volám vôbec sa neotočí za mojím hlasom. Keď napriklad tlieknem rukami tak zažmúri očkami. Za hračkami so zvukom sa otáča ako kedy aj keď dačo buchne tak sa niekedy strhne. Na hlas nineho sa tiež otočí len niekedy. Včera som sa s ňou hrala tak po dlhšej dobe začala na mňa pozerať a keď som na ňu robila opičky tak sa začala nahlas smiať. Keď pride starší syn do izby a ona spí tak sa tiež niekedy zobudí. Len keď ju volám tak sa za mnou neotáča. Mohla som jej tým skričanim nejak ublížiť ? Mám veľký strach. Pred tým ako sa to stalo sa otáčala za každým aj na každého reagovala aj rozprávala po svojom na toho druhého no teraz nepovie nič ani žiaden zvuk nevidá. POČUJE ? ĎAKUJEM ZA ODPOVEĎ.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Určiť či dieťtko počuje je veľmi ťažké, nie len pre lekára, aj pre rodičov. Aj teraz to tak býva aj pred vyšetrovaním sluchu to tak bývalo: porucha sluchu sa odhalila až okolo roka.
    Ste veľmi vnímavá mamička, zistili ste, že po onom "incidente" kedy ju prekvapil ostrý zvuk vášho hlasu sa správa k vášmu hlasu inak. Určite postupujete správne, že sa s ňou hráte, rozprávate na ňu.
    Objaktívne posúdiť situáciu môže len špecialista otorhinolaryngológ a potom foniater. V tomto veku sa deti ešte nezvyknú otočiť , keď sú zavolané menom. Ale na zvuk samozrejme reagujú.