Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Chrcanie, napísanie bábätká

    , Autor: danka4521

    Dobrý deň,
    potrebovali by sme radu, náš mesačný synček počas papania a po papani strašne chrčí. Niekedy sa mu ťažko papá, ako by sa mu ťažko prehltalo a napína ho, akoby mu tam niečo vadilo a strašne sa rozčuľuje a nedokáže sa poriadne napapať. Ďalší problém je, že popri tomu chrcaniu nemôže zaspať, a k tomu akoby ho pálila žaha, niekedy tak zahykne a prikladá si rúčku na hrudník a hneď sa zobudí. Niekedy nám zaspávanie trvá aj 2 hodiny stále dookola najmä cez deň.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Sú to časté prejavy dieťatka tohto veku. Môže mať reflux, má to polovica bábätiek. Stačí ho nechať odgrgnúť a či si odgrgne alebo nie, je treba ho uložiť do zvýšenej polohy, vyššie hlavička, / podložiť predné nohy postieľky/.
    Chrčanie treba odlíšiť, či je spôsobené vyschnutým hlienom, soplíkom v nošteku / vtedy stačí len zvlhčiť sliznicu nošteka / libenar, sterimar baby/ alebo je to chrčanie z hrtanu / vrodený sridor/. To treba vyšetriť na ORL. O tom o aké chrčanie sa jedná rozhodne detský lekár dieťatka.