Poradňa pediatra

Poradňa pediatra
10,933 otázok

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu. 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • Bolesti brucha

  , Autor:

  Dobrý deň, pani doktorka.
  Prosím Vás o radu. Mám 10 ročného syna,ktorý sa stále sťažuje na bolesti bruška v okolí pupku.Každý deň už od decembra.Sme vedení aj v gastroambulancii,má od mala intoleranciu laktózy, diétu dodržiavame.Mal kolísave výsledky HIT, držali sme 2 mes. prísnu dietu, nepomohlo, pani doktorka povedala,že v tom prípade nemá zmysel ju držať. Prešli sme od alergo-imunológa,cez dietológa, psychológa až po hospitalizáciu na gastrooddelení, kde mu boli odobraté vzorky krvi,moču,stolice,urobená gastrofibroskopia i sono bruška a čriev,všetko mal v poriadku, nemá helicobactera, podľa stolice ani parizity,či iné vírusy,ale bolesť naďalej pretrváva. Vždy sa k bolesti pridružia návaly tepla, stále sa chytá za čelo,či nemá teplotu,častokrát úplne zbledne a ostanú mu studené ruky. Stolicu má pravidelnú. Hoci mu nevyšla celiakia,vyradila som mu na čas lepok.čo znamenajú tie návaly?čo by ste mi ešte odporučili dať vyšetriť,ako mu pomôcť?
  ďakujem pekne

Podobné otázky

 • Enteropatogenna ecoli v stolici u babätka

  , Autor:

  Dobrý deň, chcela by som sa spýtať môj syn 9 mesačný má bolesti brucha tak sme boli na gastre kde mu zistili baktériu ecoli v stolici. Ma aj hnačky len raz za deň. Dostali sme probiotika Mutaflor ktoré berieme už 20 dní. Bolesti brucha má stále a dosť veľké krče je nafuknuty. Neviem ako mu mam pomôcť. Na tieto patogenne ecoli sa podávajú len probiotika? Alebo sú na to aj iné lieky? Ako dlho trvá kým sa ich zbavi? Ďakujem pekne za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Keď má dieťatko ochorenie spojené s enteropatogénnym e.coli trvá dosť dlho, kým sa organizmus znova osídli "dobrými" baktériami Ak už nemá hnačky a nie je potrebné iná liečba je cestou k uzdraveniu len kvalitná a správna výživa a podávanie probiotík. Proti nafukovaniu môžete podávať espumisan alebo coli prev.

 • Zelenozlta stolica

  , Autor: mirka2305

  Dobrý deň nás 7tyzdnovy syn mal dnes riedku zelenozltou stolicu je ja na mojom mlieku ale aj na umelom no viac je umeleho.moze to niečo znamenať?

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Je to v tomto veku normálne. Sledujte jeho celkový stav, či nemá teplotu, intenzívne bolesti brucha, dostatok mokrých plienok, ak je všetko v poriadku zelená aj spenená stolica nie je príznak ochorenia.

 • Bolesti brucha

  , Autor:

  Dobrý deň, mám 14 rokov a už dlhšie ma trápia bolesti žalúdka. Začalo to tak,že po každom jedle som musela ísť na toaletu a mala som silné bolesti žalúdka. Teraz mávam silné bolesti kedykoľvek. Neviete prosím čo by to mohlo byť? Vopred ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  JE TO Vždy Veľmi CITLIVá záležitosť. Bolesti brucha môžu byť len akési nafukovanie po jedle alebo nevhodná kombinácia jedál ale tiež závažné ochorenie. V každom prípade treba navštíviť lekára, nedá sa to riešiť touto formou poradne.

 • Anémia

  , Autor: 1zelenoocko2

  Dobrý večer, mala by som prosím takúto otázku . Syn 4,5 ročný má už dlhodobo problém s nedostatkom železa v krvi. Dlhodobo bral kvapky Maltofer. Spôsobovali mi bolesti brucha a aj z tohto dôvodu som hľadala nejaké prírodné riešenie. A preto už asi vyše 3 mesiacov mu dávam Spirulinu a chlorellu. Teraz som mu dala skontrolovať krvný obraz a oproti minulému má takéto hodnoty.
  Hemoglobín predtým 122 - teraz 131
  železo S predtým 15,66 - teraz 4,92
  železo CVK-S predtým 39,7 - teraz 60,41
  Hemoglobín ide hore, to som rada. Ale nerozumiem tým skratkám železa. čo znamenajú? aký je v nich rozdiel? To železo S mu kleslo o dosť veľa, je to zle? A to druhé železo CVK mu išlo zasa o dosť hore. Má už skoro hraničnú hodnotu, nie je to už priveľa? Neviem či je to zmena k lepšiemu alebo horšiemu. Vopred Vám ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  S chlorellou by som bola veľmi opatrná, môže zaťažiť obličky a výťažnosť železa nie je nijak významná. Čo je spirulina neviem, ale ak je to. rastlinný produkt, tiež tam výťažnosť železa bude minimálna. Železo v krvi je S železo a je nízke, aj to čo tam bolo sa vstavalo do hemoglobínu, ktorý sa zvýšil aCVK hovorí o metablozme železa, ktorý je vysoký, železo sa vpravuje do hemoglobínu.
  Určite by som podávala železo, pretože ho treba dopniť v sére, dieťa stále anému má, len jej hovoríme latentná, teda na hemoglobíne a krvnom obraze nie je zjavná. Dávka železa je v tomto prípade nižšia, 2_3x denne 5 kvapiek. Je potrebné železo, eda maltofer srávne podávať: nie s liečnymi výrobkami, nie bezprostredne s jedlom nezapíjať čajom a už vôbec nie mliekom. Zapiť čistou vodou alebo ovocou šťavou.

 • Bruško

  , Autor: jana83j

  Dobrý deň p. doktorka,
  chcem Vás poprosiť o radu. Mám synčeka, ktorý má 3 roky. Bolieva ho bruško a stolicu má raz za 4 až 5 dní. Trvá to asi mesiac. Tá je hutná, tmavohnedá. Bolesť sa objavuje aj ráno, aj večer a sama odoznie, býva však z toho nepokojný. Dávame mu probiotika Infant dophilus. Snažíme sa aby jedol dostatok ovocia, zeleniny, pil vodu, ovocný čaj, dávame mu kompóny, hlavne slivkový a aj šťavu z neho. Boli sme aj u lekárky tá mu dala sirup dufalac. Užíva ho 3 dní po 5 ml. Prvý deň 10 ml. Dala mu aj Vermox, že to môžu byť parazity. Ten sme mu zatiaľ nedali. Neurobila žiadny test, či parazity má. Zobrala vzorku moču, ten je v poriadku. V stredu mám ísť na sono. Chcem sa spýtať, čo si myslíte, či to môžu byť parazity aj bez iného vyšetrenia a či mu také lieky podať Aký postup by ste zvoli Vy. Nechcem ho zbytočne zaťažovať, bruško ho aj tak bolí dosť. V oblasti konečníka sa neškriabe. Ďakujem pekne za Váš názor.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Vyšetnei stolice na parazity robievame, ale často sa stane, že výsledok je negatívny a dieťa má ťažkosti, tak to preličime, teda parazity, akoby naslepo a stav sa upraví, parazity sú u detí veľmi časté.
  Príčinou ťažkostí vášho synčekaje ale skôr problém s vyprázdŃOVANÍM. TENTO PROBLÉM ČASTO SÚVISÍ S odplienkovávaním, je to psychogénne podmienené, je to v hlave dieťatka. Je potrebná diéta pro zápche/ tekutiny, vynechať kako, čokoládu, varenú ryžu, vaenú mrkvu, tvrdé syry, mak/ a aj psychická podpora. neirešiť to s dieťaťom stále, nehovoriť pred ním s nikým / ani rodičia medzi sebou, ani babke tete atd/ o tomto probléme! S dieťaťom v íntímnej chvíľke, kedy ste sami môžete tento problém primerané otvoriť: ao o robia dospelí, ako sa dá vyhnúť plienke a pdobne.
  Liečba trvá najmenej tak dlho ako trval problém, duphalac dávam šx denne kým nie je celkom mäkká až riedka stolica, potom cca 3 týždne denne a potupne vysadzovať.
  Samozrejme treba vylúčiť aj iné príčiny bolestí brucha.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: