Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • Rinovirus

    , Autor: katica

    Dobry deň,dcérka 17 ročná,má zápal pľúc,a berie antibiotiká.Chcela by som sa spýtať,či môže zápal pľúc vzniknúť aj z bežnej nadchy- konkretne z rinovirusov?
    Ešte by ma zaujímalo,či sa pri podozrení na zápal pľúc,vyšetrujú laboratórne rinovírusy.
    Dakujem

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Neviem, prečo vás zaujímajú najmä rotavírusy, Tie sú zväčša príčinou nádchy, bežne sa vôbec nevyšetrujú, pretože to nie je podstatné, liečba je symptomatická, antibiotiká ani antivirotiká na to nie sú a ani sa podávajú. Príčinou zápalu pľúc teoreticky môže byť aj rotavírus ale skôr pri oslabení imunity jedinca alebo rotavírus sám oslabí lokálnu imunitu dýchacích ciesta a potom nasaden iný vyvolávateľ zápalu pľúc. Ochorenie je potom potrebné liečiť podľa celkového stavu pacienta / doma, hospitalizácia/ a samozrejme podľa predpokladaného vyvolávateľa alebo príčinu komplikácie/ baktérie, mycoplazmy, chlamýdie a pod. /.