Poradňa pediatra

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Poradna uzavretá.

  • vracanie

    Dobrý deň.Mám 2,5 ročného synčeka.Odmalička má veľmi slabý žalúdok a vždy keď je chorý, tak vracia.Takisto mu nemôžem podať žiadne lieky, sirupy, kvapky, antibiotiká - nič, lebo všetko vyvracia.V septembri sme si poležali v nemocnici so zápalom priedušiek.Antibiotiká mu pichali do nožičiek.Dostali sme sa z toho, aj keď trocha pochudol.Minulý týždeň mi volali do práce-malý chodí do jaslí - že malý veľmi vracia.Po príchode domov zase zvracial.Do večera asi 2x.A potom celú noc asi každú hodinu.Vlastne ho len veľmi napínalo, lebo žalúdok už mal prázdny, vyvracial len čaj, čo som mu dávala.Ráno sme bežali k nášmu pediatrovi,, ktorý nás poslal do nemocnice.Malému dali infúie.Brali mu aj krv - mal ju v poriadku.Po 2dňoch sme prišli domov, syn málo papá, z pusy mu cítiť acetón, je dosť slabý a má riedku stolicu.Už nevracia.V nemocnici nám povedali, že má črevnú chrípku.Neviete mi prosím poradiť, na aké vyšetrenia by som ho ešte mala zobrať?Dávam mu Biopron Junior prášok na úpravu črevnej flóry.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Ťažko radiť. Po črevnej chrípke je potrebná rekonvalescencia s postupným prechodom k normálnej strave, dieťa býva unavené, oslabené.. Po určitom čase sa stav upraví.
    Dieťa, ktoré má takéto ťažkosti podľa mňa nepatrí do jaslí.
    Ak sa zvracanie opalkuje, má acetonový zápach z úst, môže byť aj vážnejšie choré. Je potrebné vylúčiť cukrovku, gastroesofageálny reflux, možno aj celiakiu a neurologické ochorenie. V každom prípade má byť doma a nie v jasliach!!