Poradňa pediatra

Poradňa pediatra
10,889 otázok

Na problémy súvisiace s rastom, vývojom dieťaťa i chorobami odpovedá MUDr. Marta Špániková, pediatrička.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu. 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • Podváha

  , Autor:

  Dobrý deň. Potrebujem radu prosím
  .Dcérka bude mať o pár dni rok (korigovane 11 mesiacov) Lekári tvrdia, že má podváhu. Doteraz bola dojčená ale aj napriek príkrom prestala priberat. Má len niečo cez 7kg. Dostala predpísané infantriny drinky( už berieme 3 kartón) , dokrmujem umelým francúzskym lebo uz prso odmieta ( najskôr prestala piť cez deň, po mesiaci aj v noci) Drink pije jeden denne, mlieko umelé ráno, poobede, večer a v noci 2 krát. Cez deň vypije len okolo 100ml. V noci dokopy aj 350. Napriek tomu , že takto fungujeme už vyše mesiaca žiadne pokroky na váhe nie sú. Som z toho zúfalá. Zrejme sa gastro vyšetreniu nevyhneme :-( mala chvíľku do jedálnička zaradené vyrobky z kravskeho mlieka, ale vylúčili sme ich pre prípadnú intoleranciu

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Kravské mlieko v žiadnom prípade do troch rokov. Mliečnu porciu má dovtedy mať vo forme umelého mlieka, formuly. Dieťa pravdepodobne pije hodne mlieka a preto zrejme odmieta bez mliečnu stravu. V jej veku má mať mlieko ráno, prípadne jpgurt, dopoludnia ovocie, na obed mäsozeleninový príkrm odpoludnia mlieko prípadne jogurt, večer mliečnu kašu a niekedy deti pred spaním ešte vypijú mliečko. V noci by už mlieko nemala piť, ak tak maximálne raz, inak jej podajte vodu.
  Treba riešiť, či nepriberá, málo priberá alebo dokonca chudne. Podľa toho treba zvoliť taktiku riešenia situácie. V každom prípade by som vyšetrila krvný obraz, či nie je chudokrvná. Infantriny podávať podľa stavu a chuti, hlavne až po konzumácii základnej stravy pre daný vek.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: