• Heparangína

    Dobrý deň, mala by som na Vás dve otźky. Môže mať heparangína vplyv na tehotenstvo v v I. trimestri?
    Ak by bol zápal nosohltana spôsobený vírusom herpes simplex, môže to mať uškodiť plodu? Ďakujem

    Dobrý deň, aj keď je to podľa názvu zavádzajúce, herpesová angína alebo herpangína nie je spôsobená vírusom herpes simplex, ani iným herpetickým vírusom, ale vírusmi typu coxsackie, ktoré tiež môžu napadnúť plod, aj keď riziko je pomerne nízke. Ak ste už v minulosti mali herpes, nemusíte sa obávať. Herpes simplex môže mať vplyv na tehotenstvo iba vtedy, ak sa ním žena počas tehotenstva nakazí prvýkrát a vírus sa dostane do krvného obehu, odkiaľ vie prestúpiť cez placentu. Vhodné je užívať tehotenské vitamíny, dodržovať pitný režim a absolvovať všetky odporúčané USG screeningy.