Poradňa gynekológa a pôrodníka

Poradňa gynekológa a pôrodníka
21,423 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij, MPH, ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa a pôrodníka
  • Porod

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dobrý deň prajem chcem sa opýtať bola som na prietokoch dňa 23.07.2024 je plod v poriadku. 1plod hlavičkou AS+ žb + placenty bez známok odlučovania.
    PI0,78 s/d 2,25.
    Gynekologicka mi predpísala Maltofer beriem ho iba na obed. Neviem načo sa používa. Som v 36tyzdni a pol. Ďakujem pekne za radu

    Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

    Dobrý deň, hodnoty dvoch parametrov prietokov sú v poriadku. Maltofer je železopreparát, ktorý sa používa v tehotenstve pomerne často na podporu krvného obrazu, keďže väčšina žien je v tehotenstve, najmä v poslednom trimestri anemická. Postupujte podľa odporúčaní Vášho obvodného gynekológa a následne podľa odporúčaní lekárov zdravotníckeho centra, kde plánujete rodiť.

Podobné otázky

  • Hranica FGR stage 1 a SGA

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Pán doktor, v 35+5 bola váha bábätka 2164 g, čakám chlapca. Prietoky, plodová voda, všetko v norme. Záver je diagnóza FGR stage 1, ale ak by bol + 1 deň už je to SGA. Dnes (36+5) bábätko nemerali, ale prietoky, ozvy, plodová voda stále v poriadku. Vo štvrtok mám ďalšiu kontrolu (37+1), bábätko budú už merať a podľa toho majú urobiť oxytocínovy zatazovy test a ak bude všetko ok začať s vyvolávanim pôrodu.
    Čo si o Tom myslíte? Je tento stav taký že je potrebné pôrod vyvolať aj keď sú prietoky ok ?
    Je možné že takéto menšie dieťa s diagnózou FGR/SGA zvládne prirodzenyy pôrod? Nerada by som podstúpila pôrod sekciou.
    Ďakujem.

    Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

    Dobrý deň, dôležité je ešte realizovať kontrolnú biometriu , ako aj vyšetriť prietoky a zhodnotiť množstvo plodovej vody, aby sa zistilo, ako rastie plod. Je len možné, že sa jedná o menší plod, keďže už v tomto týždni má prejavy zdedených vlastností po Vás, rodičoch. Ak sú rodičia výškovo menšieho vzrastu a aj mali pri narodení menšiu pôrodnú hmotnosť, nedá sa očakávať, že dieťa bude veľké. Ak sú prietoky v pupočníku, ako aj v cieve mozgu v poriadku, plod je teda dobre živený, priberá, je dostatok plodovej vody, dá sa ešte nejaký čas vyčkať. Oxytocínový záťažový test hovorí o tom, či plod znesie pôrodnú záťaž, teda či zvládne prirodzený pôrod. Keďže však nepoznám všetky výsledky vyšetrení, nálezy, okolnosti a informácie, neviem sa Vám takto bližšie objektívne vyjadriť. Postupujte podľa odporúčaní vyšetrujúcich lekárov, ktorí sa Vám vedia najobjektívnejšie vyjadriť.

  • Porod

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dobry den pan doktor.Som znova v nemocnici pretoze som mala kontrakcie som 32+6 a cakam dvojicky. Otvorena som n 3cm kontrakcie sa podarilo zastavit podavaju mi atosiban.
    S takymto nálezom je mozsnost este deti donisit aspon do 36 tt? Ake mate skusenosti ? Je mi jasne ze v nemocnici budem asi do porodu pretoze ma uz nepustia len ma zaujima ake mate skusenosti kolko sa da este potiahnut Dakujem

    Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

    Dobrý deň, pri tehotenstve s dvojičkami je to iné. V závislosti od typu dvojičiek sa aj inak pozerá na týždeň tehotenstva, to znamená, že za donosené sa považujú dvojičky v 36. - 38 týždni tehotenstva. Mal som už pacientku, ktorá bola počas tehotenstva hospitalizovaná asi štyrikrát, najprv ako hroziaci potrat, potom opakovane ako hroziaci predčasný pôrod a nakoniec, aj keď bola otvorená na 3 - 4 cm, porodila 3 dni po termíne. Čakala však iba jedno dieťa. U Vás je to, ako som už spomínal, úplne o niečom inom. Nezostáva Vám nič iné ako byť trpezlivá, odsledovať si to a postupovať podľa odporúčaní ošetrujúcich lekárov zdravotníckeho zariadenia, kde ste hospitalizovaná. Ja sa Vám takto neviem bližšie objektívne vyjadriť.

  • Výsledky flowmetrie

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Pán doktor, som 36+1, bábätko je menšie, 2200 g. Doteraz boli prietoky OK, dnes troška zhoršenie. Nález je takýto:
    Pphl, pohyby +, výrazná pohybová aktivita plodu, normohydramnion, placenta post, UmA PI 1,01 MCPA PI 1,3, t.c. CPR 4 pctl.

    O tri dni mám ďalšiu kontrolu, je to postačujúce ? Podľa vás sú aké tieto výsledky ? Je to moc zle ? Bojím sa, žeby sa mi to v priebehu týchto troch dní mohlo ešte viac zhoršiť.
    V prípade, že by to nebolo lepšie, chceli by vyvolať pôrod po 37+0.

    Ďakujem.

    Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

    Dobrý deň, na základe opisu nepoznám úplne všetky výsledky prietokov v pupočníku, takže je veľmi ťažké sa takto bližšie objektívne vyjadriť, ale predpokladám, keď Vám bola odporúčaná kontrola o 3 dni, že boli ako tak v poriadku. Plodovej vody je normálne množstvo a placenta je na zadnej stene maternice. Iba na základe opisu sa dá povedať, že je prítomná centralizácia obehu, to znamená, že živiny sú sústredené na výživu mozgu. Je určite potrebné to odsledovať a samozrejme, ak by došlo k zhoršeniu výsledkov, v závislosti od toho stanoviť ďalší postup, či už pôrod vyvolávať alebo ukončiť tehotenstvo cisárskym rezom. Najvhodnejšie je postupovať podľa odporúčaní vyšetrujúcich lekárov, ktorí poznajú všetky výsledky vyšetrení, nálezy a okolnosti a najobjektívnejšie sa Vám vedia vyjadriť.

  • Rast plodu

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dobrý deň, pán doktor, chcela by som sa opýtať na rast bábätka v maternici. Prvé tehotenstvo mi bol vyvolávaný pôrod kvôli IUGR v 36+6tt a malý sa narodil a mal 2380g. Prietoky aj placenta po histológii boli v poriadku, len na CTG boli decelerácie oziev.
    Kvôli tomu ma teraz sledujú opätovne. Momentálne som 35+6tt. Do 33+1 tt to všetko vychádzalo podľa tabuliek a dnes som bola na premeraní a zas vychádza bábätko menšie.
    Takéto mám zapísané hodnoty v knižke:
    BPD/FOCD 9,1 (alebo tam ta čiarka nemá byť ? Neviem)
    TAD/APD 272
    FL 66
    Placenta FUNDUS
    Hydramnion Normálny
    RI v a.umbilicalis 0,61
    PI 0,93
    SD v a.umbíicalis 2,59
    Hmotnosť 2100g
    Zodpovedá 32+5tt.

    Ďalšiu kontrolu mám 20.9. Netreba skôr? Ja aj manžel nie sme vysokí, narodili sme sa obaja tak, že sme mali pod 3kg. Malý keď sa narodil bol úplne v poriadku. Ale strašne ma to stresuje a aj tak ma upokojovali, že tie odchýlky sú ešte ok a uvidíme neskôr a nemám sa stresovať. Mám aj tehotenský diabetes.držím diétu.

    Čo si o tom myslíte vy ?
    Ďakujem

    Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

    Dobrý deň, zaostávanie v raste znamená rozdiel 4 týždne a viac. Plod má už zdedené vlastnosti po Vás, rodičoch, takže ak Vy, ani manžel nie ste vysokí, ani dieťa nebude veľké. Prietoky, ako aj množstvo plodovej vody sú v poriadku. Nevidím dôvod sa znepokojovať. Ak je všetko v poriadku, kontrola o 7 až 10 dní je primeraná. Postupujte podľa odporúčaní vyšetrujúcich lekárov, ktorí poznajú všetky výsledky vyšetrení, nálezy, okolnosti a informácie a najobjektívnejšie sa Vám vedia vyjadriť.

  • CRL

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dobrý deň, poslednú MS som mala 14.6.2024, mam dve MA prekonané, momentálne uživam, progestanell, anopyrin, clexane. Mala by som byt dnes 12+4tt

    V piatok 6.9. som bola u lekára kde nameral crl 5,63cm (12+2tt) a vsetko je ok, akcia bola.
    Dnes 10.9 kontrola pre bolesti ale u inej lekarky v inej ambulancii vysledok crl 5,62cm a GA 12+1tt, akcia bola

    Može tento rozdiel znacit iny pristroj, iny lekar alebo to môže opäť značiť, že sa babo prestava vyvíjať.. Ďakujem za odppveď

    Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

    Dobrý deň, daný minimálny rozdiel meraní je spôsobený odchýlkou merania, či už meraním lekára, samozrejme aj rozdielnym USG prístrojom a kvalitou zobrazenia, ... Podľa opisu je rozdiel 0,01 mm. Ak by šesť lekárov za sebou meralo dĺžku zárodku, každý by nameral rozdielnu hodnotu, takže odchýlka +- deň je absolútne v norme. Nemusíte sa obávať. Je to v poriadku. V tomto týždni ešte neexistuje zaostávanie v raste. Ak je prítomná akcia srdca, plod sa vyvíja. Jednoznačne sa termín pôrodu stanovuje vrámci PTS (prvotrimestrálneho skríningu), ktorý realizuje lekár so špecializáciou z materno-fetálnej medicíny a certifikátom na realizovanie PTS. Postupujte podľa odporúčaní vyšetrujúcich lekárov.