Poradňa gynekológa a pôrodníka

Poradňa gynekológa a pôrodníka
18,817 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij, MPH, ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa a pôrodníka
 • Otázka

  , Autor: Mirka1111

  Dobrý deň p.doktor, som v 14 tt a už 3 krát som bola v nemocnici kvôli krvácaniu z hematónu vzadu na maternici. Teraz pri poslednej hospitalizácii mal veľkosť 49x18x29 mm. Vždy sa krvácanie podarilo zastaviť a poslali ma domov s kľudovým režimom. Okrem toho mi však teraz na sone zistili aj adenomyom vpredu na maternicii o veľkosti 49x26x47 mm. Beriem Ascorutin a hormonálne lieky s obsahom progesterónu. Plod je zatiaĺ v poriadku, placenta je na zadnej stene maternice. Prosím Vás p.doktor je šanca, že sa hematóm vstrebe a adenomyon nebude spôsobovať ďalšie komplikácie? Je podľa Vás šanca na úspešné donosenie dieťatka aj na základe umiestnenia a výskytu hematómu? Dosť ma tieto komplikácie vystrašili. Ďakujem veľmi pekne za odpoveď

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, áno, je reálne možné, že sa hematóm vstrebe a tehotenstvo úspešne zavŕšite pôrodom. Ste však ešte len na začiatku tehotenstva, máte pred sebou ešte dlhú cestu. Postupujte podľa odporúčaní vyšetrujúcich lekárov.

Podobné otázky

 • Zlomenina nohy v 8mes. a clexane 0.6ml

  , Autor: Mice169

  Dobrý deň. Zlomila som si nohu v členku na začiatku 8.mes. Ako prevenciu mi lekár predpísal Clexane injekcie 0,6ml. Môžu sa brať do konca tehotenstva? Verím, že môj prípad to nebude, ale taká laická otázka, môžu tieto injekcia nejako skomplikovať pôrod, keďže ich účelom je riedenie krvi? Ďakujem za odpoveď ????

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, nemusíte sa obávať, injekcie nizkomolekulárneho heparínu si môžete aplikovať do pôrodu, ako aj pokračovať v ich aplikácii aj počas šestonedelia. Pri pôrode nerobia prakticky problém, jedinou kontraindikáciou je podanie epidurálnej analgézie do ôsmich hodín od aplikácie nizkomolekulárneho heparínu. Vo všeobecnosti sa tehotným ženám užívajúcich nízkomolekulárny heparín odporúča neaplikovať si injekciu nizkomolekulárneho heparínu pri pocitoch rozbiehajúcej sa pôrodnej činnosti, či odtoku plodovej vody najmä pre prípad žiadosti podania epidurálnej analgézie.

 • Stitna zlaza- zvysenie

  , Autor: Hliva

  Dobry den, mam obe hodnoty stitnej zlazy zvysene TSH som mala 9,16 a TPO 16,25. PT-RATIO 1,06 a APTI-RATIO 1,2. Som v 10tt. Tesne pred otehotnenim som mala vsetko skontrolovane a vsetko bolo v norme.Ked si chcem o hypertyreóze co to najst vsade sa len docitam len strasidelne veci ale v podstate je lepsie mat viac hormonov ako keby mali plodu chybat nie? Co by ste povedali? A takisto vela sa pise ze ohrozuje to srdiecko plodu dokonca aj po narodeni. Je to tak?? + rast plodu a este nieco? Napriklad ja nemam ziadne s priznakov ktore su vymenovane pri zvysenej funkcii stitnej zlazy. Velmi sa bojim. Potrebujem nejaky zaver nieco logicke o co sa opriem. Mohlo sa to takto nahle zvysit len kvoli tehotenstvu? Dakujem za kazde slovo.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, toto je otázka pre endokrinológa, ktorý sa Vám vie najobjektívnejšie vyjadriť a vysvetliť Vám okolnosti a ďalší postup. V tehotenstve dochádza najčastejšie k nedostatočnej funkcii štítnej žľazy matky pre vyššiu spotrebu hormónov. Niekedy však, aj vplyvom autoimunitných procesov, dôjde k vzniku tzv. hypertyreózy a v závislosti od výsledkov a okolností sa prípadne nasadzuje potrebná liečba. Ak budete adekvátne sledovaná a potrebne liečená, nemusíte sa obávať. Nemá zmysel čítať veci na internete, v prípade nejasností sa nebojte pýtať Vášho endokrinológa.

 • Pityriasis Rosea

  , Autor: moni.ka12345

  Dobrý deň pán doktor, som aktuálne v 33. týždni tehotenstva a dnes som si objavila červenú škvrnu na bruchu - zo skúseností z minulosti, kedy sa mi na koži už takéto niečo vyhodilo, som si na 90% istá, že ide o pityriasis rosea (pleseň) - aktuálne o veľkosti zhruba 1 cm. Znepokojilo ma to a neviem sa dopátrať, či je to v tehotenstve nebezpečné a ani či na to existuje nejaký vhodný krém počas tehotenstva, hlavne keď je to na bruchu. Poradňu u mojej pani gyn. mám až budúci týždeň. Vopred ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, pityriasis rosea je obzvlášť nebezpečná v skorom štádiu tehotenstva, kedy môže dôjsť k potratu, či poruchám vývoja plodu. V neskorom tehotenstve nepredstavuje žiadne nebezpečenstvo pre plod a celkovo pre tehotenstvo. Toto je však otázka pre dermatológa, ktorý na základe lokálneho nálezu stanoví, či potvrdí diagnózu a určí ďalší postup, prípadne nasadí potrebnú liečbu. Lokálne antimykotiká však nemajú na tehotenstvo negatívny vplyv.

 • CMV v 8tt

  , Autor: Miriama2021

  Dobrý deň pan doktor,

  Zaujimal by má Vás názor. V 8 týždni mi bola zistená pozitivita na CMV IgM 29,7a IgG 180 a avidita 0,609 vysoká. Naposledy som bola chorá v decembri pred rokom. Brala som v 8 tt 12 mg medrol kvôli zníženiu imunity keďže mám vysoké citokiny kvôli autoimunite. Imunológ mi potvrdil, ze vyššie dávky medrolu mohli spôsobiť reaktivácii CMV. Momentálne dávku medrolu znižujem na 4 mg v priebehu týždňa a prechádzam na 4 mg medrol a Igampliu. Mohla podľa vaši skúsenosti reaktivacia vírusu spôsobiť poškodenie plodu ? Je možné si nejakým vyšetrením potvrdiť , ze plod nebol ovplyvnený vírusom ?

  Vopred Vám ďakujem za odpoved
  S pozdravom
  M.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, je to otázka pre infektológa, či imunológa, ale ak sa nejedná o primoinfekciu, teda už ste infekciu CMV vírusom prekonali a máte pozitívne aj IgG protilátky, nemalo by to mať nejaký zásadný vplyv na tehotenstvo.

 • Farbenie vlasov

  , Autor: Janik81

  Dobrý deň, mám trojtýždňové babetko ktoré dojčím. Môžem si farbiť vlasy pravidelne každý mesiac-dva?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, v dnešnej dobe používané farby na vlasy by nemali mať vplyv na tehotenstvo, či kojenie. Farbenie vlasov nemá akým spôsobom ovplyvniť zloženie. Je to však skôr otázka pre kaderníka.