Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
17,255 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • Crp

  , Autor: Nunka17

  Dobrý deň pán Doktor, som v 21tt mám zápal stredného ucha, iba dnes mi dali antibiotiká biseptol s crp 75, môže tak vysoké crp usmrtiť plod? Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, nie, samotné CRP nespôsobuje ťažkosti, je to iba marker zápalu v organizme. Hodnota CRP je zvýšená, nie je však v stovkovych hodnotách. Nejedná sa teda o sepsu, ktorá by mohla spôsobiť odumretie plodu. Pokračujte v nasadenej liečbe a v odporúčaniach vyšetrujúcich lekárov.

Podobné otázky

 • Vyssie CRP a antibiotika

  , Autor: Domi3

  Dobry den,

  Som v 20tt a dostala som nejaku virozu. Citim sa relativne dobre avsak som zahlienena a pokasliavam (nemam dusivy kasel, skor kaslem ked chcem hlieny vykaslat). Som tiez astmaticka a alergicka- od tehotenstva sa mi obe zhorsilo.
  Nakolko citim hlieny na prieduskach isla som k dr, kde mi namerali CRP 28.
  Nasadila mi antibiotika Azitrox 500mg, azitromycin - chcela by som sa opytat ci tento druh atb je bezpecny a ci pri tejto vyske CRP by ste uz nasadzovali antibiotika. A tiez ci caste kaslanie, kychanie a smrkanie moze uskodit babatku.
  Dakujem 

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, ak máte virózu, antibiotiká Vám veľmi nepomôžu. Dôležité sú však celkové prejavy a výsledky ďalších parametrov, nie iba CRP. Keďže sú však tehotné rizikovejšie a náchylnejšie na infekcie, je vhodnejšie preliečenie. Užívanie Azitroxu je počas tehotenstva bezpečné. Skúste si aplikovať nosový sprej na báze morskej vody, ktorý Vám zároveň ukľudní sliznice. Postupujte podľa odporúčaní vyšetrujúcich lekárov. Ak nemáte častý a dráždivý dusivý kašeľ, vplyv na krčok maternice to nebude mať. Odsledujte si to.

 • Krv v moci a antibiotiká

  , Autor: Kaja462

  Dobrý deň, chcela som sa vás opýtať nakoľko som od svojho gynekológa nedostala žiadnu odpoved keďže bol nervozny a sťažoval sa ako toho má veľa tak mna iba odbavil rýchlo aby som už bola preč . Som v 20tt a zistil mi krv v moci nič mi nevysvetlil či je to vážne niečo alebo či to nemôže ohroziť plod, tak som teraz v strese. Už 2 deň mám teplotu 37,9 davam si vždy paralen na zníženie ale dnes som už bola u obvodnej a tá mi dala antibiotiká MEDOCLAV 625mg tak či je užívanie bezpečne a plodu to nijak neuškodí nakoľko som mala CRP 57,0 tak mi ich nasadila. Za odpoved ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, nemusíte sa obávať, spomínané antibiotiká sú v tehotenstve bezpečné. Nepoznám však žiadne bližšie informácié, ani okolnosti, preto sa Vám takto neviem bližšie objektívne vyjadriť. Pokračujte v užívaní antibiotík. Pri pretrvávaní ťažkosti alebo v prípade nejasností navštívte Vášho obvodného gynekológa a nebojte sa informovať.

 • Axetine 500mg

  , Autor: Jak11

  Dobrý deň,som v 37+3 tt tehotenstva. Ochorela som,mám infekciu horných dýchacích ciest,bez teploty,crp zvýšené som mala na 22. Doktor predpísal mi antibiotiká Axetine 500mg každých 12 hodín. Môžu sa používať počas tehotenstva a nemá to vplyv na dieťa? Aj tak v neskoršom štádiu tehotenstva kedy môžem hocikedy porodiť? Ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, je na zvážení užívanie antibiotík za daných okolností a opisovaných výsledkov vyšetrení. Ak nemáte alergiu na penicilín, vhodnejšia by bola asi liečba Amoksiklavom 625mg. Nie som však obvodný lekár, zhodnotiť to však musí obvodný lekár, v ktorého kompetencii to je. Predpísané antibiotiká užívať môžete, v tomto týždni tehotenstva už na vývoj plodu nemajú antibiotiká vplyv. Najrizikovejší je prvý a druhý trimester. Postupujte podľa odporúčaní Vášho obvodného lekára.

 • Toxoplazma

  , Autor: Jak11

  Zdravím, mala som bolesť hrdla a kus jemne sa mi zväčšila jedna uzlina na ľavej strane, bolesť svalov. To prešlo po prvom dní ale uzlina je stále kus zväčšená. Môže sa jednať o toxoplazma? Som v 38 prebiehajúcom týždňov, môže to poškodiť plod? Alebo infekčná mononukleóza môže poškodiť? Pijem čaje,kloktanie slanou vodou a neviem čo robiť. Doktor sa vyjadril ,že to je nejaká infekcia horných ciest a uzlina na to reaguje. Žiadne testy nič nerobili .. ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, podľa opisu sa jedná o infekciu horných dýchacích ciest. Počas tehotenstva sa štandardne realizujú vyšetrenia aj na toxoplazmózu, posledné v III. trimestri, predpokladám, že boli realizované aj u Vás a s negatívnym výsledkom, inak by ste o tom vedeli. Ak by mal Váš obvodný gynekológ podozrenie na infekčnú mononukleózu alebo iné infekčné ochorenie, odoslal by Vás na infektologické vyšetrenie. Nepoznám žiadne výsledky ani základných vyšetrení, ako je krvný obraz a CRP, preto sa Vám takto neviem bližšie objektívne vyjadriť. Pri pretrvávaní ťažkostí navštívte Vášho obvodného lekára.

 • Tehotenstvo a antibiotiká

  , Autor: martinka

  Dobrý deň. Som v 9 tom týždni tehotenstva a dostala som od syna covid. Okrem toho že má všetko bolí mám zápal dutín a bolesť uší. Lekárka mi predpísala Amoksiklav,ale mali v lekárni len náhradu Pencal. Sú vhodné antibiotiká v takomto prípade ochorenia a v tomto týždni tehotenstva? Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, s Penlacom nemám žiadne skúsenosti, podľa zloženia je to však generikum Amoksiklavu, takže má rovnaké zloženie. Na COVID-19 nie je nevyhnutné užívanie antibiotík. Záleží od viacerých okolností, výsledku vyšetrení, ako je napríklad hodnota CRP. Nepoznám však žiadne bližšie informácie, ani okolnosti, a aj keď je to skôr otázka na ORL lekára, či všeobecného lekára, neviem sa Vám takto bližšie objektívne vyjadriť. Amoksiklav sa v tehotenstve užívať môže. Postupujte podľa odporúčaní vyšetrujúcich lekárov.