• tehotensky prispevok?

    , Autor: Anettka

    dobry den som studentka mam 18 rokov teraz končim v skole a som 13+4tt a chcem sa Vas opytat ako to je s tym tehotenskym prispevkom? či mame aj my naň nárok? alebo mame narok na to tehotenske štipendium,ktoré vyplaca skola? som s toho zmetena a neviem aky papier alebo čo si mam pytat od lekarky dakujem

    Dobrý deň, áno, na tehotenský príspevok má nárok aj študujúci tehotná žena. Tehotnej študentke, ktorá má trvalý pobyt v Slovenskej republike a nemá nárok na výplatu tehotenského (47a zákona č. 461/2003 Z. z. v znení zákona č. 426/2020 Z. z.) sa v období od začiatku 27. týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom (začiatok 13. týždňa tehotenstva) priznáva tehotenské štipendium. Tehotenské štipendium sa priznáva na základe písomnej žiadosti študentky. Žiadosť sa podáva na vysokej škole (fakulte), na ktorej je študentka zapísaná na štúdium. Vysoká škola môže odporúčať použitie vlastného formulára na podanie žiadosti. Spolu so žiadosťou o priznanie tehotenského štipendia je potrebné predložiť lekárske potvrdenie o tom, že začal 27. týždeň pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom a potvrdenie Sociálnej poisťovne o tom, že nevznikol nárok na výplatu tehotenského.
    O priznaní tehotenského štipendia rozhoduje rektor vysokej školy alebo ak to ustanoví štatút vysokej školy, rozhoduje dekan fakulty. Tehotenské štipendium sa priznáva od prvého dňa kalendárneho mesiaca, v ktorom bola podaná žiadosť. Ak podmienky na poskytnutie tehotenského štipendia boli splnené len za časť kalendárneho mesiaca, v ktorom bola žiadosť doručená, tehotenské štipendium patrí za celý kalendárny mesiac. Tehotenské štipendium sa poskytuje aj za mesiace júl a august.