• 3.trimester - pohyby

    , Autor: Lydkaaa

    Dobrý deň pán doktor, chcem Vás poprosiť o názor, radu. Písala som Vám už v piatok kedy po 3.screeningu mi lekárka na klinike oznámila, že prietoky sú ok, ale dieťa má 2krat obtocenu šnúru okolo krku. Samozrejme ženská psychika pracuje a napriek uisteniu, že je to normálne , cítim vnútorný nepokoj a obavy, poradňu mám až vo štvrtok. Vsimla som si, že dieťaťu sa v bruchu dosť často ako keby čka/štikuta a vyslovene jeho pohyby sú v priebehu dňa dosť výrazne. Samozrejme že sa to v priebehu dňa strieda, doposiaľ som však nemala info o šnúre okolo krku, tak som to nerisila a tesila sa že je aktívny. Chcem sa preto opýtať či keby nedajbože malo dieťa znížený prísun kyslíka , či je možné to nejak vypozorovat? Neviem sa zbaviť toho strachu o dieťa. dakujem

    Dobrý deň, ak je pupočník správne vyvinutý, môže byť obtočený aj 4x okolo krku a nič sa nestane. Plod už musí mať pupočník dlhšie obtočený okolo krku, je to vecou Vašej psychiky. Nebolo rozumné zo strany lekárov Vás informovať o tejto skutočnosti, nakoľko to k ničomu prospešnému neviedlo. Každý druhý, či tretí plod má pupočník obtočený okolo krku raz, či viackrát. Skôr sa obávame pravých uzlov pupočníka, ktoré na USG nie je skoro vidieť a tie môžu spôsobiť problémy. Štikútka, ako aj časté aktívne pohyby sú normálnou súčasťou tehotenstva. Odsledujte si to. Podľa mňa sa nemusíte zbytočne obávať. Vo všeobecnosti, ak sa niečo s plodom udeje, jediné, čoho si žena môže všimnúť, je vymiznutie pohybov plodu.