Poradňa gynekológa a pôrodníka

Poradňa gynekológa a pôrodníka
20,960 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij, MPH, ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa a pôrodníka
 • Vitaminy

  , Autor: ba2705

  Dobry den pan doktor. Som cca v 7-8 tt a na hematologii mi po vysledkoch odberu odporucili doplnit vitamin c a vitamin d, napriek tomu, ze uz beriem femibion1.pri otazke ktory konkretne, mi povedali, ze to je jedno,staci nejaky slabsi. Ja si vsak nemyslim, ze to moze byt jedno, pretoze pri mnohych sa pise, ze nieje pre tehotne a v lekarni mi povedia, ze sa mam poradit s lekarom. Preto vas prosim, ci mi viete odporucit konkretne produkty vitaminu c a d v nejakych miernych davkach, kt by mohli byt vhodne aj v tehotenstve

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, v lekárni je veľké množstvo preparátov vitamínu C a D. Väčšinu z nich je v tehotenstve možné užívať. Ak užívate Femibion, stačí užívať 250mg vitamínu C obdeň. Nepoznám všetky preparáty ani všetky firmy, ktorých produkty sú v lekárni dostupné.

Podobné otázky

 • Vitaminy

  , Autor: Jul652

  Pekny den, pan doktor, momentalne som v 14 tt, pri poslednej poradni mi doktor povedal, ze babatko je o tyzden vacsie, beriem vitaminy lejdyvita 2 a stretla som sa s nazorom, ze po brati vitaminov sa rodia vacsie deti, mam teraz obavy ci som vitaminmi nejako neuskodila plodu a ci je ich potrebne vobec brat, popripade ich brat kazdy 2-3 den ? alebo to s velkostou vobec nesuvisi...dakujem za vas nazor

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, užívanie tehotenských vitamínov nemá zásadný vplyv na veľkosť plodu. V 14. týždni však ešte neexistuje, aby bol plod o týždeň väčší. Najskôr je zle prepočítaný termín pôrodu. Takto sa Vám však neviem bližšie objektívne vyjadriť. Tehotenské vitamíny môžete užívať denne. Pri ťažkostiach alebo nejasnostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa.

 • Vitamíny a železo v tehotenstve

  , Autor: P.........

  Dobrý deň, dnes som 32+4 týždeň tehotenstva a bolo mi zistené že mám málo železa tak mi doktorka predpísala (maltofer fol dávkovanie 1-0-1) na krabičke som si však všimla že to obsahuje železo 100mg a aj kyselinu listovú 0,35mg. Ja tiež beriem aj femibion 2 a to každý druhý deň, preto by ma zaujímalo či to nevadí keďže aj v týchto vitamínoch je železo a kyselina listová ako keby som si dávala viac krát toľko, nie je to problém že beriem aj to aj to ? A prosím vás do 34+0 sa ma brať utrogestan a potom už nie alebo dokedy ? Ďakujem za odpoveď

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, nemusíte sa obávať, nebude to problém, môžete pokojne užívať Maltofer aj Femibion 2. Progesterónový blok sa štandardne užíva do ukončeného 34. týždňa tehotenstva. Nepoznám však žiadny konkrétny nález, ani bližšie okolnosti, či informácie, preto sa Vám takto neviem bližšie objektívne vyjadriť. Postupujte podľa odporúčaní Vášho obvodného gynekológa.

 • Podootazka

  , Autor: Florencia 5

  Prepáčte ešte sa spýtam na ten femibion 2 a magnézium lebo sa píše že tam treba aspoň dvojhodinový odstup kvôli tomu že femibion ma železo a nejaké vitaminy a spolu a femibionom sa vylučuju ? Preto sa pýtam či nevadí že som to vzala naraz spolu dve tabletky magnézia a femibion ? Lebo ráno som mala už dve tabletky magnézia ráno o šiestej potom ráno o desiatej dve a teraz na obed som dala femibion a až o druhej dávam magnézium lenže tak som mala bolesti že som to užila naraz?vždy dávam dvojhodinový odstup ale len preto sa pýtam že či nemôžem ublížiť bábätku že som užila aj magnézium naraz aj ten femibion dokopy? Či to nevadí?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, správne dodržujte dvojhodinový odstup. Nedodržanie dvojhodinovému odstupu však nemá vplyv na tehotenstvo, nepoškodí plod, iba môže dôjsť k zníženému vstrebaniu tabliet. Nemusíte sa obávať.

 • Fembion + Maltofer fol.

  , Autor: Sisa

  Dobrý deň,
  Ešte by som chcela doplniť k mojej otázke ohľadom užívania Maltofer fol., či vysadiť užívanie Fembion 2 počas užívania Maltofer fol. (Keďže aj samotný fembion 2 obsahuje kys.listovú aj železo).
  Ďakujem veľmi pekne!

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, nemusíte počas užívania Tardyferonu vysadzovať tehotenské vitamíny. Zjavne máte nedostatok železa, takže tehotenské vitamíny sú nepostačujúce. Môžete pokračovať v užívaní aj Tardyferonu aj tehotenských vitamínov.

 • Vitamín A a E

  , Autor: Ab123


  Som v 37tt a kúpila som si rybi olej Mollers, ktorý na 5ml obsahuje 1200mg Epa+Dha, vitamín E 3mg, vitamín A 250 µg a vitamín D 10 µg, Užívam len cca 1,5 ml podľa keďže som sa dočítala , že v tehotenstve by sa mala omega užívať cca 350 mg omega 3 denne. Chcem sa opýtať, ale na tie zvyšné vitamíny, ktoré olej obsahuje hlavne vit A a E, sú v tejto dávke bezpečné v tehotenstve? Ďakujem za odpoveď

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij, MPH

  Dobrý deň, áno, spomínaný preparát môžete užívať aj počas tehotenstva. Aj keď to má väčší význam najmä v začiatkoch tehotenstva na podporu vývoja mozgu plodu, ani v tomto týždni tehotenstva si nepoškodíte.